Sezon 2023 jeszcze się nie rozpoczął, a relacje pomiędzy PPA, Związkiem Zawodników i PZPN nie zostały jeszcze rozpoczęte World Padel Tour są już skomplikowane.

WPT, PPA: napięcia, które nie są nowe...

Minął już nieco ponad rok od relacji między graczami a World Padel Tour bardzo się pogorszyły. Przyjazd Premier Padel w tańcu kręgów zawodowych wywołała konflikt, który dziś wydaje się beznadziejny. Rzeczywiście, powody niezgody są zawsze ważniejsze. Tym razem to kalendarz opublikowane przez obieg zarządzany przez Setpoint Events SA, o którym mowa.

Jak zapewne już wiecie, wiele osób wyrażało swoje niezadowolenie w zeszłym sezonie z powodu m.in napięty harmonogram. Rzeczywiście, w testach World Padel Tour zostały dodane w 2022 r. te z Premier Padel, co oznacza, że ​​sportowcy w minionym roku nie mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. A perspektywa rozegrania 27 turniejów WPT w 2023 roku raczej ich nie uszczęśliwia…

Zawodnicy wbiegają na wyłom

Ale dzięki PPA gracze mogli znaleźć sposób na znaczne zmniejszenie liczby turniejów, w których są zmuszeni uczestniczyć. Pamiętaj, że wielu z nich ma umowę, która wiąże ich z World Padel Tour do końca tego roku, a co wiąże się z koniecznością udziału w turniejach organizowanych przez obwód. Jednak zmiana nazewnictwa po stronie WPT mogłaby nieco zmienić sytuację…

Rzeczywiście, w chwili podpisania przedmiotowej umowy zobowiązanie dotyczyło trzech kategorii turniejów: Open, Master i Master Final. Ale w tym roku WPT chciał wprowadzić innowacje, oferując nie jedną, ale dwie kategorie turniejów Open: 500 i 1000. Mamy więc teraz do czynienia z czterema kategoriami turniejów. Jednak, jak wspomniano powyżej, umowa podpisana przez graczy w 2018 roku obejmowała trzy rodzaje turniejów, a nie cztery…

WPT utknęło?

Dlatego PPA uważa, że ​​jedna z kategorii wykracza poza porozumienie między graczami a torem prawie pięć lat temu, jak wyrażono w ostatnim komunikacie prasowym:

W nowym kalendarzu przedstawiono, bez konsultacji z zawodnikami, cztery rodzaje turniejów (Master, Open 1000, Open 500 i Master Final), podczas gdy umowy przewidują tylko trzy rodzaje turniejów obowiązkowych (Master, Open i Master Final). Są to bez wątpienia cztery różne typy turniejów, ponieważ każdy z nich ma swoją własną charakterystykę techniczną i przyznaje różne punkty i nagrody.
W tej kwestii punkt 28 umowy stanowi, że „zawodnik ma prawo i obowiązek udziału w turniejach padel oraz do innych czynności składających się na obwód WPT zgodnie z warunkami określonymi w niniejszej umowie”. W oparciu o tę klauzulę gracze związani kontraktem zwrócili się do WPT o wyjaśnienie, która z kategorii Open jest nowo inkorporowaną, aby zwolnić się z obowiązku uczestnictwa w niej.

Pierwszy problem, na poziomie regulacyjnym, wydaje się, że nowo włączona kategoria nazywa się Open 1000. Rzeczywiście, te turnieje oprócz wyższych nagród pieniężnych niż stary Open, operacja jest bliższa kategorii Master , ponieważ pierwsze cztery rozstawienia mają startować z szesnastek, podczas gdy w Open 500 i starym Open startują z ósemek.

Drugi problem dla WPT, Open 1000 to 18, w porównaniu do 3 dla Open 500… Co oznacza, że ​​jeśli gracze zdecydują się na bojkot tej kategorii, opuszczą 18 z 27 turniejów zaplanowanych na 2023 rok przez Circuit finansowanych przez cholerę Estrella . Możemy więc to sobie wyobrazić Premier Padel wkroczy w wyłom, oferując więcej konkursów.

Wreszcie, jak gracze słusznie zauważyli w dwóch innych punktach, „Wspomniana umowa stanowi w artykule 12, że ramy regulacyjne muszą zostać zatwierdzone przed rozpoczęciem sezonu, dodając, że wszelkie późniejsze modyfikacje wejdą w życie dopiero w następnym sezonie” et „włączenie nowych wydarzeń, które nie pojawiają się w oficjalnym kalendarzu” nie jest przewidziana w umowie. Dlatego WPT zwykle nie będzie w stanie usunąć Open 1000 i zastąpić ich Open 500…

Najlepsi gracze nieobecni na Open 1000?

Lebron galan volley zwycięstwo półfinał WPT Malmo Open 2022
Czy zobaczymy Lebrona i Galana na Open 1000?

Rozumiemy, że Open 1000 jest w wielkim niebezpieczeństwie. Rzeczywiście, jeśli dzięki przedstawionym wyżej argumentom graczom uda się uwolnić od obowiązku udziału w tych rozgrywkach, to jak będą wyglądać tabele tych turniejów? Możemy założyć, że niektórzy gracze chcący zgromadzić punkty i nagrody pieniężne nadal będą uczestniczyć w tych wydarzeniach, ale co zrobią najlepsi? Czy nadal będą uczestniczyć w niektórych konkursach zgodnie ze swoimi pragnieniami? Co się stanie jeśli Premier Padel zdecyduje się oferować turnieje w terminach zaplanowanych na Open 1000? Czy w przypadku nieobecności najlepszych organizatorzy będą chcieli podtrzymywać swoje imprezy?

Wiele pytań i jak dotąd bardzo mało odpowiedzi. Mamy nadzieję, że w nadchodzących dniach dowiemy się więcej. Logicznie rzecz biorąc World Padel Tour powinien wkrótce odpowiedzieć na komunikat prasowy opublikowany 25 stycznia przez graczy.

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !