Zwycięzca Australian Open w 2002 roku, były trener Davida Goffina, Thomas Johansson był dyrektorem generalnym APT od grudnia ubiegłego roku Padel Wycieczka. Wlać Padel Magazine a tuż przed startem Paraguayan Open Szwed obszernie mówił o krzywej wzrostu padel a także jego ambicje na tym torze, który ma być bardziej międzynarodowy niż World Padel Tour.

„Zamknięcie stworzyło ogromną ekspozycję”

Jaka jest sytuacja padel teraz w Szwecji?

„The padel w Szwecji rozprzestrzenia się szybciej niż COVID-19! To imponujące. Uważam, że Szwecja to kraj na świecie, w którym padel rośnie najszybciej. To kwitnie. Zaczęło się 6 lub 7 lat temu, zwłaszcza od Jonasa Björkmanna i innych ludzi z południa kraju. Wiele struktur zostało otwartych. Stał się jednym z najpopularniejszych sportów, ponieważ jest bardzo towarzyski. Jeśli masz minimum koordynacji, grając w tenisa, piłkę nożną lub hokej na lodzie, możesz szybko osiągnąć dobry poziom. Kolejny ważny aspekt: ​​nie jesteś zależny od poziomu innych praktykujących. Na przykład możesz grać w 3 z dobrym poziomem i początkującym, nadal będziesz się dobrze bawić. W tenisie to niemożliwe ”.

Fakt, że padel czy sport, który szanuje dystans społeczny, przyczynił się do jej niedawnego boomu?

„Rzeczywiście, ponieważ struktury zostały dopuszczone do otwarcia w Szwecji. Nie przez cały czas, ale przez większość czasu. To było świetne dla firmy padel. W tamtym czasie ludzie mogli odkryć tę dyscyplinę ”.

W Szwecji liczba działek nadal rośnie

Wzrost padel w Szwecji, czy ma to jakiś związek z faktem, że jest to sport, który można uprawiać w pomieszczeniach?

„Mamy większość torów pod dachem, właśnie ze względu na klimat. Zwracam jednak uwagę, że wiele kortów jest tworzonych na wolnym powietrzu w pobliżu klubów golfowych. W Szwecji jest wiele kursów i często widzimy, że do oferty dodano kilka kursów. Nie znam dokładnej liczby gruntów dostępnych w Szwecji, ale liczba ta stale rośnie. To wielka satysfakcja, być tego świadkiem ”.

Le padel a Szwecja są powiązane z Zlatanem Ibrahimoviciem, który otworzył franczyzę Padel Zenter. Co to oznacza dla rozwoju popularności tej dyscypliny?

„Zlatan Ibrahimovic i Jonas Björkman są bardzo ważni, mimo że mają bardzo różne wizje w swoich projektach budowy gruntów. Podczas blokady i ograniczeń wielu artystów, którzy nie mogli pracować, zaczęło grać padel. Stworzyło to ogromną ekspozycję. Niedawno byłem w Szwecji i widziałem ludzi, których nigdy nie wyobrażałem sobie w strojach sportowych, a teraz grają padel do 3 razy w tygodniu ! Potencjalnie padel może stać się jednym z najważniejszych sportów na świecie ”.

„Dzięki padel, Zawsze uczę się czegoś nowego ”

Co myślisz o powołaniu Jonas Björkman jako kapitan szwedzkiej drużyny narodowej?

„Uważam to za bardzo interesujące, ponieważ będzie mógł przekazać całe swoje doświadczenie zdobyte w tenisie, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym przygotowaniem do zostania profesjonalnym graczem. Jego obecność jest ważna nie tylko dla padel Szwedzki, ale także ogólnie dla całego toru. Na razie plik padel to mały sport, ale rozwija się tak szybko, że w ciągu najbliższych kilku lat stanie się sportem masowym. Bardzo się cieszę, widząc byłych mistrzów tenisa, którzy biorą udział w turnieju padel ponieważ możemy przyczynić się do jego rozwoju ”.

Czy obecność byłych tenisistów pomaga przyciągnąć nową publiczność dzięki ich rozgłosowi?

„Kiedy rzuciłem tenis, pierwszym sportem, jaki uprawiałem, był golf. Naprawdę dużo tam grałem przez prawie 3 lata. Ale kiedy masz dzieci, golf zajmuje zbyt dużo czasu. Odkryłem padel i było idealnie: w dwugodzinnym przedziale czasowym grasz 2h1, dobrze się bawisz, odpuszczasz i możesz wrócić do swoich zajęć. Golf jest cały dzień. Naprawdę lubię grać w golfa, ale w padelbez względu na to, z kim się bawię, zawsze uczę się czegoś nowego. Właśnie tego szukam w sporcie, a czego nie mogę znaleźć w tenisie, ponieważ robię to przez całe życie ”.

Może też mniej frustracji niż golf?

„Tak, całkiem! Golf jest szczególnie trudnym sportem i im więcej się gra, tym staje się to trudniejsze. W padel, gramy w debla i frustracja może stać się siłą. Mam więcej przyjemności padel niż golf ”.

Byli mistrzowie tenisa promują padel

Czy utrzymałeś dobre nawyki tenisowe z Thomasem Enqvistem?

„Grałem z nim dużo w tenisa i teraz padel efektywnie ! Thomas jest jednym z moich najlepszych przyjaciół, obecnie mieszka w Aix-en-Provence i przed kryzysem zdrowotnym spędzaliśmy razem wiele weekendów. Gra na padel grając w tenisa odbija się od wszystkich piłek i mocno uderza, niestety rzadko przepuszcza piłkę, a nasi przeciwnicy często to wykorzystują. Często gramy świetne mecze i dobrze się bawimy. Chciałbym, żeby tam zagrał trochę więcej! ”

Czy istnieje szwedzki sposób na grę padel ? Dzięki wielkiej tradycji siatkarzy w Szwecji wyobrażamy sobie, że jest ona zwrócona w stronę ofensywy.

„The padel to nowy sport w Szwecji od 7 do 8 lat. Więc to jest całkiem nowe. Musimy więc znaleźć nowych trenerów z Hiszpanii lub Ameryki Południowej, którzy wyjaśnią nam, jak grać padel. W Szwecji i nie tylko byli tenisistki trenują. Więc tak, dobrze radzimy sobie z rakietą i piłką, ale nauczanie jest inne. Potrzeba czasu, nawet jeśli Szwecja osiągnęła naprawdę dobry poziom, ponieważ federacja zainwestowała w zagranicznych trenerów. Miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mieć drużyny na APT i WPT ”.

Ma to kluczowe znaczenie dla padel Szwedzi mają szybko zdobyć mistrzów? W tenisie od czasów Robina Söderlinga nastąpił spadek zainteresowania praktyką, co wpłynęło na kształtowanie się i rozkwit talentów.

„W Szwecji, jeśli chodzi o tenis, nie udało nam się przyciągnąć dzieci z przedmieść dużych miast. Odwrotnie, kluby piłkarskie wykorzystały sławę Zlatana Ibrahimovicia. Jest ikoną i przyciągnął tak wiele dzieci, chłopców i dziewcząt… Odniósł sukces tam, gdzie tenis zawiódł, ponieważ z pewnością bardziej skupiliśmy się na dużych miastach. Jednak poza nimi jest ogromna ilość talentów i dużo determinacji, aby wszystko załatwić. To jest to, co padel Szwedzki musi to zrobić. Oto, co widzę i co mi się podoba: padel koncentruje się nie tylko w dużych miastach, ale rośnie również na okolicznych przedmieściach. Dlatego wierzę, że Szwecja stanie się wielkim narodem padel".

„Dzięki APT łączę swoją pasję i pracę”

Jesteś dyrektorem generalnym APT Padel Wieża. Czy mógłbyś opisać główne kierunki tego projektu?

„APT Padel Tour oferuje turnieje na 3 kontynentach : Europa, Stany Zjednoczone i Ameryka Południowa. Plik padel to moja największa pasja od 5 lat, a objęcie funkcji nowego Dyrektora Generalnego APT jest dla mnie wielkim zaszczytem, ​​ponieważ mogę łączyć swoją pasję z pracą. Naszym celem jest stworzenie innego obwodu. Najważniejszą wiadomością, jaką chcemy wysłać, jest to, że APT chce być obwodem dla wszystkich i że chcemy się rozwijać w wielu krajach, ponieważ umożliwiłoby to większej liczbie ludzi odkrycie tego wspaniałego sportu ”.

Czy istnieje ryzyko rozproszenia zainteresowania z obecnością WPT po jednej stronie i APT po drugiej. Obecność kilku federacji nigdy się nie sprawdziła, boks jest bardzo dobrym przykładem.

„Słyszę, co mówisz, ale Myślę, że obecnie jest miejsce na oba obwody ponieważ padel na razie jest sportem skromnym, ale bardzo szybko się rozwija. Pracujemy inaczej. APT jest bardziej globalny, chcemy dotrzeć do większej liczby osób. Najważniejsze dla APT jest bycie globalnym, aby było więcej praktyków. Dlatego pracujemy z młodymi graczami. Takie jest znaczenie naszego zaangażowania w Fabrice Pastor Cup, charytatywny turniej, który w ostatnich latach cieszy się dużym powodzeniem. Dlatego chcemy zaoferować więcej czasu młodym graczom i młodym graczom w padel".

C: \ Users \ FM \ Desktop \PADEL - APT - 280221.png

Swoją drogą, gdzie jest rozwój kobiecego obwodu APT?

„Jest to dla nas kluczowy aspekt, ponieważ kiedy mówimy, że ten tor musi być dla wszystkich, oznacza to, że muszą odbywać się mecze kobiet. Intensywnie pracujemy nad uruchomieniem obwodu kobiecego. Wkrótce będziemy ogłaszać. W Szwecji praktyka społeczna kobiet i mężczyzn jest bardzo zrównoważona, wynosi 50/50. Z drugiej strony, jeśli chodzi o aspekt rywalizacji, mężczyzn jest znacznie więcej niż kobiet. To wyzwanie, które APT chce podjąć: przyciągnąć więcej kobiet do zawodów padel".

„Musimy tworzyć ikony, aby wzbudzić zainteresowanie”

Czy APT może wprowadzić jakąś politykę transferową, aby przyciągnąć najlepszych graczy WPT i stworzyć rywalizację?

„Zarówno APT, jak i WPT muszą pomyśleć o tym, co jest najlepsze dla padel. Nie interesuje mnie tworzenie rywalizacji. Chcę tylko tego, co najlepsze padelniezależnie od prywatnych interesów. Wszyscy mamy ogromną szansę na rozwój dyscypliny. Nadszedł czas, aby zrobić coś bardzo ważnego dla padel. Mamy naprawdę świetnych graczy i to tylko kwestia czasu, zanim staną się dobrze znani w wielu krajach na całym świecie. Musimy tworzyć ikony, bo w ten sposób wzbudzamy zainteresowanie, zwłaszcza dzieci. Zrobię absolutnie wszystko, aby plik padel iw najlepszych warunkach. Jako tenisista uprawiałem jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Widziałem, co zostało osiągnięte i chcę wykorzystać wszystkie dobre rzeczy, które udało mi się zobaczyć i zainspirować się tym, aby padel".

johansson thomas padel bullpadel zamszowy mankiet

Opracuj padel wszędzie na świecie

Pomyślmy trochę: czy możemy sobie wyobrazić za 5 czy 10 lat coś w rodzaju SuperBowl of the padel pomiędzy najlepszymi graczami WPT i APT?

"To jest dobry pomysł! Pomysł jest bardzo dobry, ale przede wszystkim musimy rozwinąć padel na całym świecie. Bardzo podoba mi się to, co widzę w Szwecji, rozmawiam z wieloma federacjami i widzę, że padel rośnie w krajach, w których bym nie pomyślał, że to zadziała. To wielkie wyzwanie, które czeka nas przez kilka najbliższych lat: rozwój w Europie i Stanach Zjednoczonych, skupienie naszej uwagi na Azji. Przede wszystkim musisz budować boiska, aby ludzie chcieli grać i oglądać mecze. W APT chcemy pracować na rzecz rozwoju praktyki padel".

Dlatego APT będzie bardziej zorientowany na internacjonalizację padel niż może być WPT?

„Naszym celem jest stać się bardziej globalnym i przyciągnąć więcej graczy na świat, aby mogli po prostu z niego zarabiać na życie. Obecnie bardzo niewielu graczy może żyć dalej padel. Aby dyscyplina nadal rosła, więcej graczy musi być w stanie poradzić sobie finansowo. Żałuję, że nie ma potężnych federacji w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej, które mogłyby to osiągnąć. Mamy wiele pomysłów i wiele ciekawych projektów. To zajmie trochę czasu, nie od razu Rzym zbudowano. Musimy uzbroić się w cierpliwość, ale myślę, że mamy dobrą strategię padel stać się jednym z największych sportów na świecie".

François Miguel Boudet Dziennikarz padel sport

Jestem dziennikarzem sportowym mieszkającym w Barcelonie i oczywiście fanem padel.

RMC Sports, L'Equipe Magazine, Sport24, Infosport +, BeIN sports, a teraz wisienka na torcie: Padel Magazine ! ;)