Roger Federer jeden z najwybitniejszych tenisistów w historii, podczas przemówienia w Dartmouth College (New Hampshire, USA) zdradził, że z 1 rozegranych przez siebie meczów singlowych wygrał prawie 526% tych meczów, ale tylko 80% punktów!

Jak to ujął: „Innymi słowy, nawet najlepsi tenisiści zdobywają niewiele więcej niż połowę punktów, które zdobywają”.

To proste, tylko trzech graczy ma średnią zdobytych punktów większą niż 54%: Raphael Nadal (54,49), Novak Djokovic (54,48), a co za tym idzie, Roger Federer (54,1).

Dlatego dla Szwajcarów po stracie punktu lub frustrującej wymianie zdań istotne jest szybkie przejście do czegoś innego: „Kiedy rozgrywasz punkt, musi to być najważniejsza rzecz na świecie. I tak właśnie jest. Ale kiedy jest za tobą, jest za tobą. To nastawienie jest kluczowe, ponieważ pozwala ci w pełni zaangażować się w następny punkt z intensywnością, przejrzystością i skupieniem.

Innymi słowy, dystans musi być niezbędny i dotyczy to błędów, ale także zdobywania punktów: „Kiedy tracisz średnio jeden punkt na dwa, uczysz się nie rozpamiętywać każdego strzału. Uczysz się myśleć: „Popełniłem podwójny błąd… to tylko jeden punkt”. „Udałem się do siatki i ponownie zostałem przekazany... To tylko jeden punkt”. Nawet świetny strzał, uderzenie z bekhendu, które kończy się w pierwszej dziesiątce ESPN – to tylko jeden punkt”.

Te wskazówki dotyczą oczywiście również padla, gdzie wspaniali gracze również tracą wiele punktów, ale są obecni, kiedy naprawdę muszą!

Xan jest fanem padla. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku zawodników padla, znajduje nietypowe posty lub porusza aktualne tematy. Daje także kilka wskazówek, jak rozwijać sylwetkę do gry w padla. Ewidentnie narzuca swój ofensywny styl niczym na korcie do padla!