Kapitan francuskiej drużyny kobiet, sześciokrotny mistrz Francji, organizator turniejów jak Bullpadel Pokaż, agent gracza, trener i kluczowa postać w rozwoju padla we Francji, Robin Haziza był gościem w TV Monaco. Interesujący wywiad pozwalający zrozumieć początki, rozwój i perspektywy tego rozwijającego się sportu.
Z tenisa do padla: niemal instynktowna zmiana kierunku
Robin Haziza odkrył padla w połowie pierwszej dekady XXI wieku, pod koniec swojej kariery tenisowej. „Jak wielu innych, byłem byłym tenisistą. Padel odkryłem dzięki znajomym, zwłaszcza Nallé Grinda, znanemu na Lazurowym Wybrzeżu, który miał kort w swoim domu. Zmieniłem rakiety, aby odkryć ten sport w latach 2000-2005. „W tamtym czasie padel był jeszcze bardzo marginalny we Francji. „Zaczęło się to dziać w Tuluzie, w regionie Oksytanii, trochę jak na Lazurowym Wybrzeżu. Ale między 2006 a 2006 rokiem było to wciąż prawdziwą niszą. »
Pomimo poufności dyscypliny, Robin szybko dołączył do drużyny francuskiej. „Miałem szczęście pojechać na Mistrzostwa Europy do Sewilli w 2006 roku. Była już organizacja: Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata...
Tenis: dobre przygotowanie, ale nie gwarancja
„Tenis pomaga na początku, poznajesz klasyczne ruchy: wolej, serwis spod pachy, smecz… Ale szybko musisz nauczyć się zasad padla: korzystania z okien, różnicowania smeczy. Tenisista ma umiejętności, ale to nie jest gwarancja wygranej. »
Robin Haziza szybko zainteresował się tym nowym sportem. „Padel naprawdę mnie porwał. Byłem u schyłku mojej kariery tenisowej i chciałem się poprawiać z każdą grą. Dzisiaj gram mniej, ale jak tylko mam chwilę, wybieram grę w padla. »
„To młoda branża. Aby była rentowna, trzeba było się wszystkiego dotknąć. Mieszkałem w Hiszpanii, grałem w zawodowym cyklu, poznałem zawodników w tej dyscyplinie, przekazałem im to, czego się nauczyłem. »
Dlaczego Hiszpania jest punktem odniesienia
„Padel powstał w Meksyku, rozwinął się w Argentynie, a następnie Argentyńczycy przywieźli go do Hiszpanii w latach 70. i 80. Są więc o 20 lat przed nami. Tam każde miasto, każdy klub wakacyjny, każdy dom ma działkę. Ludzie mają swoje rakiety w bagażniku. »
Oprócz Hiszpanii, Włochy przeżywają rozkwit. We Francji jesteśmy coraz bliżej. „Skandynawia eksplodowała podczas Covid, szczególnie Szwecja z 1,5 mln praktykujących. Belgia również. Ameryka Południowa pozostaje twierdzą: Argentyna, Chile, Urugwaj, Paragwaj, Meksyk... W Stanach Zjednoczonych również wszystko rośnie: Floryda, Los Angeles. Jest nawet efekt mody: widzieliśmy Davida Beckhama z rakietą w ręku. »
„W Azji zaczynają się angażować Chiny i Japonia. Japonia jest członkiem Międzynarodowej Federacji i uczestniczy w Mistrzostwach Świata. Bliski Wschód jest bardzo aktywny: Dubaj, Abu Zabi, Katar, Kuwejt, Izrael... Cały świat gra teraz w padla. »
Czy możemy dogonić kraje hiszpańskojęzyczne?
„Niełatwo. Jesteśmy 15-20 lat w tyle. Wśród kobiet Alix Collombon jest w światowej czołówce 30, bardzo dobry przykład. Wśród mężczyzn konkurencja jest zacięta. Zanim Francuz znajdzie się w światowej czołówce 20, prawdopodobnie będziemy musieli poczekać 10-15 lat. Ale mam nadzieję, że się mylę. »
Gwiazdy kochają padla
Haziza wymienia Tottiego, Ibrahimovicia (który ma około piętnastu środkowych w Skandynawii), Beckhama, Monfilsa, ale także francuskie postacie, takie jak Cartman, Amir i oczywiście Cyril Hanouna. „Mówi o tym codziennie. Podoba nam się to czy nie, ale on mówi o padlu i jesteśmy szczęśliwi. »
„Przejście od 100 000 do prawie 600 000 praktykujących w ciągu dwóch lat nie jest przypadkiem. Canal+ odegrał wiodącą rolę. Oczywiście, media społecznościowe również. To prawdziwy game changer. »
Padel a pickleball?
„W Stanach Zjednoczonych, być może. Ale w Europie, nie. Pickleball jest wolniejszy, nawet łatwiejszy i bardzo popularny wśród osób powyżej 50. roku życia. Nie sprzeciwiajmy się im. Im więcej sportów rakietowych, tym lepiej. »
Padel na wózkach inwalidzkich: imponujący spektakl
„Francuzi są wicemistrzami Europy, trzecimi na świecie. W Tuluzie zorganizowaliśmy pokaz najlepszych zawodników pełnosprawnych i na wózkach. Było pięknie. FFT wspiera rozwój. »
Federacja Tenisowa czy niezależna?
„We Francji jesteśmy pod patronatem Francuskiej Federacji Tenisowej, jednej z najsilniejszych na świecie. Roland-Garros w padlu jest wyjątkowy. Ale oczywiście FFT myśli głównie o tenisie. Gilles Moretton i Stéphanie Cohen-Aloro zajmują się padlem, ale możemy zrobić więcej i lepiej. W innych krajach, takich jak Szwecja, jest to niezależna federacja. »
Ambicje Robina Hazizy dotyczące padla
„Dotarcie do miliona praktykujących we Francji. Mieć kluby wszędzie. Niech padel będzie tak widoczny jak tenis. Dlaczego nie na Wimbledonie lub US Open. I przede wszystkim: Igrzyska Olimpijskie. Paryż 2024 odbył się za wcześnie. Los Angeles również. A Brisbane 2032? Dlaczego nie. »

Zespół Padel Magazine od 2013 roku stara się oferować to, co najlepsze w padlu, ale także ankiety i analizy mające na celu zrozumienie świata padla. Od gry do polityki naszego sportu, Padel Magazine jest do Twojej dyspozycji.