Podążając za naszymi poprzedni artykuł na temat mocnych strzałów zawodników 2.0 i nacisku piłki, zastanowimy się, czy warto modyfikować pewne parametry.

Normy dla pocisków padelpodobnie jak w innych sportach, w których zmiany są konieczne, aby móc się rozwijać, nie są one stałe i mogą podlegać ewolucji. Uważamy, że zmiana niektórych przepisów tam, gdzie jest to konieczne, jest ogólnie dobrze przyjęta. Kwestia niewielkiego zmniejszenia ciśnienia pocisku może być dyskusyjna, szczególnie na najwyższym szczeblu, podnosząc argumenty za i przeciw tej modyfikacji.

Zmiana zasad to zawsze wyzwanie

Transformacja reguły sportowej stanowi istotne wyzwanie dla utrzymania zainteresowania dyscyplinami lekkoatletycznymi, co pokazuje przykład squasha. Początkowo w squasha stosowano system 9 punktów pośrednich, co podkreślało strategiczny i mentalny wymiar gry, promując wśród graczy cierpliwość i samokontrolę. Następnie w sporcie tym przyjęto system 15 punktów bezpośrednich, oferujący szybsze i bardziej dynamiczne wymiany. Jednak ta zmiana spowodowała pewną złożoność w postaci pliku punktacji czasami trudne do naśladowania, a mecze mogą się przeciągać. Obecny system 11 punktów bezpośrednich jest uważany za najlepszy w squasha: jest prosty, szybki i zachęca do gry w ataku, dzięki czemu jest atrakcyjny dla graczy, widzów i nadawców. Pozwala na spektakularne i przedsiębiorcze wymiany zdań, a jednocześnie jest łatwo zrozumiały.

Ewolucja przepisów sportowych jest procesem złożonym i wielowymiarowym, a przykład squasha ilustruje możliwość pogodzenia tradycji i innowacji w celu uatrakcyjnienia sportu przy jednoczesnym zachowaniu jego tożsamości.

Przykład „punto de oro”

Le padel wykazuje swoją elastyczność w zakresie akceptowania terminowych zmian przepisów, czego dowodem jest pozytywne zatwierdzenie niektórych poprawek. Widzieliśmy to po wprowadzeniu „punto de oro”, które umożliwia:

  • Przyspiesz tempo bliskich meczów, unikając długich wymian przewag.
  • Aby zwiększyć napięcie, zapewniając kluczowy, decydujący punkt o wygraniu gry.
  • Promowanie spektaklu poprzez podkreślanie cech strategicznych i mentalnych zawodników.

Nawet jeśli Punto de Oro jest zasadą, która wciąż dzieli niektórych i która nie została przez wszystkich zaakceptowana (nie obowiązuje na światowym obwodzie odniesienia, Premier Padel), nie można zaprzeczyć, że wnosi on do meczów nowy wymiar emocji i napięcia.

Zmniejszyć ciśnienie pocisku?

Rury nabojowe padel Myśląc o roku 2024

Dlaczego więc nie zmniejszyć nacisku piłki, aby gracze powrócili do bardziej cierpliwej i mniej zdecydowanej gry? Istotne jest znalezienie równowagi pomiędzy mocą a kontrolą, co pozwoli graczom na pełną ekspresję i zaoferuje grę, która będzie być może mniej spektakularna, ale bardziej skupiona na technice i finezji. Te zmiany dadzą graczom możliwość rozwoju, zapewniając jednocześnie przyjemniejsze widowisko dla widzów, niezależnie od tego, czy znajdują się na miejscu, czy przed ekranem.

Stéphane Penso

Fan padel, Stéphane został oficjalnym testerem planety padel w Europie. Wszystko przechodzi przez jego fachowe ręce. Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu w świecie wędrówek w rakietach śnieżnych jest w stanie zeskanować Twój sprzęt od stóp do głów!