Główna różnica między tenisem a padel, to liczba i różnorodność smeczów, które można trafić w tym ostatnim sporcie. W tenisie bardzo możliwe jest rozegranie całego meczu bez rozgrywania smeczów. Tak jest w przypadku graczy podstawowych, którzy nigdy lub prawie nigdy nie grają w siatkówkę; dzieje się tak również wtedy, gdy przeciwnik faworyzuje rzut z podaniem ze szkodą dla lobu. Na padel, mecz bez lob lub smash nie istnieje!

Jeśli chodzi o różnorodność, musimy zauważyć pewną biedę w rozgrywkach, które widzimy w tenisie. Przez większość czasu tenisista uderza płaskotak mocno, jak to możliwe, aby wyprzedzić przeciwnika lub nawet go lobować, jeśli kąt jest wystarczający. W niektórych przypadkach będziemy szukać efekt plasterka : uderzenie będzie wtedy lżejsze, ale efekt ucieczki idealnie wyśle ​​piłkę poza zasięg przeciwnika. Czasami spiker będzie starał się dać efekt zniesiony do piłki tak, aby tryskała na zewnątrz boiska, na bekhend przeciwnika, jeśli jest to dwóch praworęcznych lub dwóch leworęcznych, którzy stoją naprzeciwko siebie.

Do tenisa możemy dodać czwarty rodzaj uderzenia, spopularyzowany przez Amerykanina Jimmy'ego Connorsa: zwinięte ramię. To uderzenie, zagrane za tobą z wyciągniętą ręką, rekompensuje zbyt wysuniętą pozycję i pozwala uniknąć konieczności cofania się, aby zagrać piłkę po odbiciu.

Trochę ostatni? Ponieważ lubimy Yannicka Noah i Gaëla Monfilsa, porozmawiajmy o tym skakać rozbić, uderzony ogólnie płasko, po impulsie w nogach.

Niech moc będzie ze spikerem

Przejdźmy teraz do padel, który, jak zobaczymy, jest bogatym krewnym tenisa, jeśli chodzi o rozbicie.

Uderzenie w życie : Ten potężny ruch ma na celu wyprzedzenie przeciwników. Pałkarz upewnia się, że jego piłka uderza o ziemię, a następnie o szkło i wraca bardzo szybko i/lub bardzo wysoko w kierunku jego obozu. Obrońcy mogą próbować zablokować piłkę tuż po odbiciu lub pozwolić jej uderzyć o szybę, a następnie zagrać ją blisko siatki na własne ryzyko…

Par 4 : jeśli szpicak jest bardzo blisko siatki, może spróbować złamać nadgarstek tak, aby piłka przeszła przez tylną ścianę z wysokości 4 metrów. Nazywa się to „par 4” lub „por 4” w języku hiszpańskim. Punkt jest zakończony, gdy tylko piłka dotrze bezpośrednio nad tą tylną ścianą; jeśli spiker wcześniej trafi w siatkę, traci punkt...

Par 3 : kiedy uderzenie uderza w tylną szybę, a piłka wypada z pola, przekraczając jedną z bocznych ścian o długości 3 metrów, nazywa się to par 3 (po hiszpańsku „por 3”). Zakłada to, że pałkarz celuje we właściwe miejsce, dając znaczny kąt swojej piłce lub rotację górną, która odchyla trajektorię na zewnątrz. Obrońcy mogą opuścić boisko przez drzwi i wprowadzić piłkę z powrotem do gry.Trzeba jeszcze przewidywać i być szybkim...

Taca, żmija, haczyk…

La bandeja : ten ruch, zwany również „rozbiciem płaskowyżu”, jest bardzo specyficzny dla padel. Bandeja oznacza więc „tacę” po hiszpańsku, w nawiązaniu do tej, którą kelnerzy kawiarni noszą nad ramieniem, płasko na dłoni. Na padel, spróbujemy odtworzyć ten ruch, przechylając rakietę w kierunku nieba, aby uzyskać efekt cięcia. Aby to zrobić, musisz uderzyć piłkę przed sobą, z boku ciała, na wysokości oczu. Celem tego strzału, oddanego daleko od siatki, jest odzyskanie go.

Bela Bandeja wpt
La bandeja z Belasteguin jest sławny.

La vibora : od hiszpańskiej „żmii”, tego innego specyficznego przeboju padel jest bardziej agresywną i brutalną wersją bandeja. Jest również uderzany na wysokości oczu, z boku, z bardzo wyraźnym efektem plastrowania. Generalnie jesteśmy mniej daleko niż trafić a bandeja i celuj po przekątnej, jak najbliżej rogu. Jeśli chodzi o bandejaThe vibora odbijając się jak najmniej.

Le hak : to słowo oznacza „hak” i oznacza rodzaj bandeja uderzyć nad głowę, nie dając prędkości. Używamy tego uderzenia, gdy lob pojawia się po lewej stronie praworęcznego szpicaka (i po prawej dla leworęcznego). Z braku czasu na przerzutkę nie pozwalamy piłce upaść. Ten strzał jest trafiony płasko, ponieważ w tej pozycji trudno jest przechylić głowę i uzyskać rotację.

Stupa i Paquito na końcu rulo

Rolka to kolec z rotacją górną, uderzony za głową, w kierunku siatki, o zakrzywionej trajektorii. Im bliżej odbija się od siatki, tym jest skuteczniejszy. Obecnym wielkim specjalistą od rulo jest Franco StupaczukAle paquito nie jest jednoręki również w rulo, zwany też „smash a la verja”.

Rozbij stupę Premier Padel Mendoza 2022
Franco 8220Stupa8221

Fałszywa pukanie : chodzi o sprawianie wrażenia, że ​​uderzymy bardzo mocno. Celem jest przyciągnięcie obrońców do przodu i wrzucenie małej, powolnej piłki, która zginie w pobliżu tylnego okna. Gwarantowana frustracja dla ofiar tego zamachu, w tym Stupa jest również ekspertem...

ramię zwinięte : tak jak w tenisie, jest to kwestia wykonania uderzenia wyciągniętą ręką, aby powrócić do siatki. Na padel, lepiej nie uderzaj zbyt mocno, aby uniknąć kary. Fernando Belasteguin często trafia w takie strzały.

Zawieszone uderzenie : kończymy z tym bardzo spektakularnym „remate” z wyskoku, kiedy to się uda. Gracz skacze jak najwyżej, aby rozbić z siłą, pod niesamowitym kątem, który pozwala albo bezpośrednio znaleźć par 4, albo uzyskać piłkę, która odbija się bardzo wysoko po szkle i wraca na boisko pałkarza. Eksperci w tej dziedzinie nazywają się Stupaczuk (znowu on), Tello, Garrido lub Coello.

Garrido Campagnolo rozbija Madryt Master 2022 ósmy
Javi Garrido w stanie nieważkości!

■ Zwycięstwo osuwiska dla padel.- Czas na podsumowanie: zeskrobując dna szuflad, odkryliśmy pięć rodzajów tenisowych ciosów; do padel, dochodzimy do dziesięciu palców w nosie! I możemy dodać uderzenie bekhendem, bardzo często na wysokim poziomie w kontrataku, podczas gdy w tenisie jest bardzo rzadki.

A ty ćwiczysz inne rodzaje uderzeń? Jeśli tak, powiedz nam!

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.