P2000, P500 juniorzy, FIP Gold… Club du Mas w Perpignan jest w centrum wiadomości. Możliwość poznania Alaina Henry'ego.

Od 4 kortów tenisowych do 10 kortów tenisowych padel

Padel Magazine : Alain, opowiedz nam trochę o historii klubu?

Alaina Henryka: To historia prywatnego rodzinnego klubu 4 kortów tenisowych, który założyli moi rodzice w latach 80. To były tenisowe lata, liczba graczy rosła, brakowało konstrukcji, trochę jak na padel dzisiaj

Z biegiem lat klub rozrósł się i przybrał ważne zmiany, takie jak w 2005 roku, kiedy powstało 5 kortów do squasha. Następnie w 2012 roku zbudowaliśmy pierwszy tor padel, bardzo szybko dołączyły 2 inne w następnym roku. W 2015 roku trzy nowe tory zastąpiły kort tenisowy, aby sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu; były one następnie objęte w 2020 r. I wreszcie w tym roku dodaliśmy 3 padel dodatkowe hale, poświęcając ostatnie 2 korty tenisowe.

Padel Magazine : Oznacza to, że dzisiaj jesteś w 100% padel ?

Alaina Henryka: Tak, zgadza się, tenis się skończył! Z 4 kortów tenisowych udaliśmy się na 10 torów padel, w tym 6 w pomieszczeniach. Tenis jest naszym DNA od 40 lat, ponieważ z Frédéric Tap byliśmy przede wszystkim pasjonatami. Przez te wszystkie lata rozwijaliśmy klub poprzez nauczanie. W szkole tenisa na 350 kortach mieliśmy do 4 młodych ludzi.

Dziś strona się przewraca i klub patrzy w przyszłość, nie zapominając jednak o przebytej ścieżce i szczęściu, jakie dał nam tenis.

Padel Magazine : Podczas tego przejścia od tenisa do padel, czy były jakieś przeszkody na poziomie graczy? 

Alaina Henryka: Nie bardzo. Na dwóch pozostałych kortach tenisowych nie było już zawodów i prawie żadnych meczów drużynowych. Stało się to naturalnie i nieliczni pozostali tenisiści przeszli do sąsiednich klubów. Jeśli chodzi o szkołę tenisa, zatrzymaliśmy prawie 2% młodych ludzi, którzy dziś wszyscy grają padel...

Padel Magazine : Jak i dlaczego zacząłeś padel ?

Alaina Henryka: Najpierw dla przyjemności, potem dla pasji. Po próbach w Hiszpanii postanowiliśmy postawić tor w klubie dla naszej osobistej przyjemności… Ale w końcu wszyscy chcieli tam zagrać! Trzeba było więc szybko zaproponować inne strony.

Osobiście przestawiłem się na 100% na nauczanie padel aby rozszerzyć działalność i zaspokoić popyt. ten padel bardzo szybko przywrócił serdeczność w klubie.

W 2014 roku wraz z Cédricem Carité napisałem pierwszą książkę o padel dostarczyć narzędzia do nauczania i rozumienia gry, ponieważ na tych obszarach, we Francji, wszystko musiało zostać zbudowane.

Alain Henry i Cédric Carité w swojej książce The Fundamentals of padel

"Znalezienie właściwej równowagi między rywalizacją a wypoczynkiem"

Padel Magazine : Dokładnie, jak widzisz przyszłość padel we Francji i na świecie?

Alaina Henryka: Dla porównania uważam, że padel jest obecnie na poziomie tenisa w latach 70./80.

Od 10 lat jesteśmy aktorami, a także widzami ewolucji padel. W 2012 roku we Francji było dziesięć klubów i stu graczy. Padel Magazine, to byłeś ty (Franck Binisti) i twój aparat, a dziś spójrz na kurs! Dla nas to było to samo, jeden utwór, potem 3, a teraz 10.

Le padel jest coraz bardziej ustrukturyzowany zarówno na poziomie federacji tenisowej, jak i na poziomie graczy prywatnych i publicznych.

Aby sport mógł się rozwijać, potrzebuje widoczności, obiektów, wysokiej jakości edukacji i młodych ludzi. W każdym punkcie padel postępuje szybko, a nawet szybciej niż oczekiwano.

Ale tym, co powinno kierować wyborami, jest sama gra i przyjemność, jaką daje ludziom.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak znaleźć właściwą równowagę między rywalizacją a czasem wolnym, mieć wysokiej jakości szkolenie nauczycieli z silną tożsamością, politykę rozwoju i strukturyzowania młodych ludzi, prawdziwe partnerstwo oparte na zaufaniu między FFT a prywatnymi klubami. Potrzebujemy też spójnej polityki geograficznej jakości obiektów, a nie ilości, jak to robiliśmy w tenisie. I wreszcie jasna i rzeczywista identyfikacja liczby praktykujących z licencją i bez.

Jak wszystkie sporty, najwyższy poziom i elita muszą pozostać wizytówką, która musi skłaniać do wejścia do sklepu, ale też i przede wszystkim konieczne jest, aby wnętrze tego sklepu było dość atrakcyjne i sprawiało, że chciało się do niego wracać. Potrzebujemy klubów z dostosowanym powitaniem, aby zawodnik, który przychodzi trzy lub cztery razy w tygodniu był doceniany i abyśmy mogli sprostać jego oczekiwaniom: znaleźć nowych partnerów, stworzyć gry, dokonać samooceny... padel, to przede wszystkim spotkania, biesiady, dzielenie się, wkomponowane w życie klubowe, zarówno na boisku, jak i poza nim.

„Tworzenie utworów nie jest takie trudne, ożywianie ich to prawdziwa praca”

Padel Magazine : Jaki jest program klubu Mas na najbliższe lata?

Alaina Henryka: Program od 40 lat pozostaje ten sam: animować, wprowadzać, trenować i uczyć tego wspaniałego sportu. Tak, powiększyliśmy i zmodernizowaliśmy klub, a mały rodzinny klub tenisowy stał się bardziej imponującym kompleksem, ale duch pozostaje ten sam.

Zobowiązujemy się do zachowania tego ducha klubu odziedziczonego po tenisie i silnego dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, jednocześnie polegając na ludziach, którzy dorastali w klubie, aby nadal iść naprzód.

Tworzenie leadów nie jest takie trudne, wcielanie ich w życie to prawdziwa praca. To piękne narzędzie musi służyć padel.

Musimy równie dobrze pracować z FFT podczas wydarzeń, ponieważ wiemy, jak animować wznoszenie-schodzenie w piątek wieczorem; oboje szkolą najlepszych francuskich graczy (4 członków francuskich drużyn w klubie) i udzielają pierwszej lekcji w padel do nowego wtajemniczonego.

Jak zawsze, postaramy się nadal wprowadzać innowacje, oferować, w każdym razie, aby zawsze być twórcami, a nie obserwującymi.

Wielkie wydarzenia w Katalonii

Padel Magazine : Porozmawiajmy teraz o międzynarodowych konkursach, które organizujesz…

Alaina Henryka: Chciałbym dać więcejnasze ważne spotkania dla pasjonatów padel.

Przede wszystkim 13/14/15 maja na Mszy św drugie w sezonie P2000 i jednocześnie pierwsze ogólnopolskie open P500 młodych U18.

Potem odbędą się 2 inne ważne spotkania na katalońskiej ziemi.

Od zeszłego roku uruchomiliśmy wraz z zespołem pasjonatów, których jesteś częścią, stowarzyszenie ADN PADEL która ma na celu organizowanie i promocję padel poprzez imprezy, w tym międzynarodowe zawody pod egidą Międzynarodowej Federacji Padel (FIP) i FFT.

christelle matéo david matéo alain henri franck binisti 4 dna muszkieterowie padel wydarzenie
Alain Henry David i Christelle Mateo Franck Binisti

Pierwsza odbyła się w sierpniu ubiegłego roku w Canet-en-Roussillon na plaży i była prawdziwym sukcesem.

W tym roku odnawiamy przygodę na jednym z najpiękniejszych placów w Perpignan, dla GOLD FIP od 22 do 26 czerwca. W sierpniu ponownie będzie to FIP RISE w Canet od 24 do 28 sierpnia.

FIP GOLD PERPIGNAN Czerwiec 2022 - Kopia

To niezwykła ludzka przygoda z zespołem pełnych pasji wolontariuszy, w której podkreślane są umiejętności każdego. Postaramy się postępować krok po kroku, aby może kto wie, zorganizować jeszcze większe wydarzenie promujące i rozwijające padel.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.