Klub Padel Mas jest jednym z rzemieślników wielkiego rozwoju Padel we Francji. Skoncentruj się na klubie i doświadczeniu Alaina Henry'ego.

1 / Czy możesz powiedzieć nam początek swojej miłości do padla?

Mieszkając przy granicy z Hiszpanią, naturalnie w Hiszpanii odkryłem Padela. Natychmiast dołączyłem i wraz z Frédéric TAP, moim partnerem, postanowiliśmy najpierw zbudować kort w naszym klubie dla naszej osobistej przyjemności, ale także z myślą o tym, aby odkryć naszym członkom nową aktywność już dobrze znajduje się w Hiszpanii.

2 / Czy uważasz, że integracja padla w FFT jest dobra?

Byliśmy wśród tych, którzy prowadzili kampanię, aby padel dołączył do federacji tenisowej. W tamtym czasie federacja Padel nie zrobiła wiele dla rozwoju swojego sportu. FFT wykorzystała tę okazję. Sprawy się zmieniają, ale moim zdaniem nie są wystarczająco szybkie. Jest jeszcze trochę za wcześnie, aby powiedzieć, czy to jest lub będzie pozytywne.

3 / Klub jest jednym z tych, którzy wypuścili padel we Francji ...

Uczestniczyliśmy w jego wykluciu, ale istniały przed nami inne kluby. To prawda, że ​​nasza dynamika zmierzała we właściwym kierunku i okresie sprzyjającym rozwojowi padla. Najważniejsze było stworzenie popytu, a następnie stopniowe wspieranie tego żądania z troską o jakość zarówno w podejściu pedagogicznym, jak i społecznym aspekcie padla.

4 / Dziś klub oferuje jeszcze więcej padla. Padel 3 to za mało?

Nasz pierwszy film krótkometrażowy narodził się w 2012, następnie dwa kolejne w 2013 i wreszcie 3 inne w 2015. W tym celu usunęliśmy korty tenisowe 2. To był śmiały zakład, ale okazał się zwycięzcą. Nie zapominamy o naszej historii gry w tenisa i nadal szkolimy młodych ludzi, ale dzisiaj padel daje impuls rodzinie sportów na rakietach śnieżnych, która bardzo jej potrzebowała. Dowód w latach 4 zmienił się z krótkiego 1 na 28 krótki w naszym dziale.

5 / Co Padel wnosi do tenisa i odwrotnie? Czy widzisz w swoim klubie synergie?

W przeciwieństwie do tenisowego starszego brata, padel jest łatwiejszy. Lekcje 10h nie wymagają szybkiej wymiany. Zamknięta konstrukcja, rozmiar rakiety, gra dla dwojga ułatwiają ... Ludzie mogą natychmiast się bawić, nawet jeśli to pierwszy raz. Do tego dochodzi społeczny aspekt padla, który na podstawie spotkania, dzielenia się i towarzyskości został nieco zagubiony w tenisie i padlu. Jeśli aktywność tenisowa może przetrwać na swoich osiągnięciach, aktywność padla wymaga większej uwagi. Będzie animować, uczyć, jak chcesz. Pierwszy raz musi być właściwy i musi sprawić, że chcesz wrócić i działa bardzo dobrze, gdy akompaniament i prezentacja działania zostały dobrze wykonane. Jestem jednak bardzo sceptyczny, że osoba rozpoczynająca grę w padla idzie następnie do tenisa. Z drugiej strony tenisista, który przełącza się na padel, jest bardzo częsty i niekoniecznie wróci do tenisa, ponieważ aby się rozwinąć, będzie musiał zapomnieć o niektórych automatach tenisowych. Dla małych dzieci nauka tenisa na boisku do padla jest również interesującą i skuteczną rzeczą.

6 / Jeśli chodzi o edukację, twoje doświadczenie w tenisie pomaga ci w grze w tenisa?

Nasz klub na tym opierał swój sukces. Jakość nauczania tenisa we Francji jest znana na całym świecie. Chociaż nauczanie padla wymaga specjalnego szkolenia, doświadczenie zdobyte na kortach tenisowych od lat 30 naprawdę mi służy. Niemniej jednak musiałem nauczyć się wszystkiego w Hiszpanii i hiszpańskim / katalońskim, ponieważ we Francji bardzo brakuje narzędzi edukacyjnych. Dlatego z Cédric CARITE, byłym francuskim 1 i byłym DTN, napisaliśmy książkę, aby wyjaśnić i przekazać czytelnikom podstawy i specyfikę tego sportu.

Aby sport mógł się rozwijać, istnieją dwie ważne dźwignie: szkolenie nauczycieli i tworzenie szkółek Padel z młodymi graczami. Już w tym roku gracze spróbują szczęścia na torze profesjonalnym (HAZIZA, SCATENA, Laura CLERGUE) i to dobrze. Konkurowanie z Hiszpanią lub Argentyną zajmie trochę czasu, ale musimy być w stanie zapewnić środki i ambicje.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.