Alexia Dechaume, koordynatorka jednostki zajmującej się strukturyzacją kształcenia młodzieży i rozwojem praktyki kobiecej, opowiada o swojej misji, którą niedawno powierzono jej w ramach FFT.

Padel Magazine : Alexia, niedawno objęłaś swoją nową rolę w FFT, czy możesz nam o tym powiedzieć coś więcej?

Alexia Dechaume: „Kiedyś rozmawialiśmy z Arnaudem Di Pasquale, który zaproponował mi objęcie stanowiska w zarządzie padel. Omówiliśmy rolę, cele misji... Z pasją, którą szybko miałem do padelMyślę, że po 21 latach trenowania tenisa był to dobry czas. Nie było łatwo opuścić swoje miejsce trenera, ponieważ tenis pozostaje moją pasją, a bycie na korcie to coś, co uwielbiam robić. Ale czas też ruszyć dalej, podjąć nowe wyzwanie i odkryć inny sport, więc jestem zachwycony. »

Opracuj padel wśród młodzieży i kobiet

Padel Magazine : Na czym będzie polegać Twoja misja w federacji?

Alexia Dechaume: „Moją rolą jest bycie koordynatorem poprzez strukturyzację szkolenia młodych ludzi i rozwój padel u kobiet. Oczywiście nie jestem sam w tej misji, Arnaud wysłał ze mną zespół. Tak więc u mojego boku są Marianne Vandaele, Christian Collange i Yann Auradou. Ze swojej strony mam ściśle określoną rolę, która polega na koordynowaniu tej jednostki i Marianne będzie bardziej odpowiedzialna rozwój praktyki kobiecej. To jeszcze niedawno, skontaktowano się ze mną pod koniec zeszłego roku i zaczęliśmy pracę pod koniec stycznia. »

Padel Magazine : Ta misja, skierowana do młodzieży i rozwoju padel kobieta wytrzyma jak długo? 

Alexia Dechaume: „Osobiście jestem pracownikiem federacji odkąd przeszedłem do komórki, więc myślę, że jest to konstrukcja krótko-, średnio- i długoterminowa. Będzie ciągły. »

Padel Magazine : Teraz, kiedy wszystko zaczyna się definiować, czy macie plan ataku dla młodzieży i pań?

Alexia Dechaume „Po raz kolejny to bardzo niedawno, więc naszym pierwszym działaniem było podsumowanie sytuacji, ponieważ przybywam dopiero w padel. Kto może nam najlepiej opowiedzieć o tym, co się dzieje? To są obecni gracze w padel z ligami, klubami… Dlatego podsumowaliśmy, co się sprawdza, jakie trudności mogą mieć ligi lub kluby. Musicie słuchać, bo znowu jest doświadczenie, którego nie mam, jest perspektywa, której nie mam, więc ważne jest, aby usłyszeć i przeczytać powrót tego wszystkiego. To jest naprawdę to, czym jesteśmy w trakcie przyjmowania i studiowania, aby wiedzieć, na co dokładnie zamierzamy się zorientować, w czym możemy doradzić itp.

Ważne jest, aby była to wymiana, aby od razu iść w dobrym kierunku. Dzięki informacjom zwrotnym zdajemy sobie sprawę, że regiony są różne, są ligi, w których jest już wiele leadów, niektóre ligi są już bardzo dobrze zorganizowane, inne ligi, w których jest zapotrzebowanie, ale nie ma wystarczającej liczby leadów… Zauważono również, że kobiety je kochają padel w czasie wolnym, ale niekoniecznie zwracaj się do konkurencji. »

Oksytania i PACA z góry

Padel Magazine : Chodzi o to, aby mieć ukierunkowaną politykę opartą na regionach i popycie? 

Alexia Dechaume: „Nie mówiłbym o polityce, naprawdę mówię o tym, co mi zlecono. Nie wydaje mi się, że można kopiować i wklejać z jednej ligi do drugiej. Możemy się inspirować, ale nie mamy takich samych liczb, nie mamy takiej samej liczby mieszkańców, praktyków, szlaków... Musimy przyjrzeć się, co działa, a może to, co działa w jednym regionie, nie zadziała, w innym. Dziś widzimy, że są takie regiony jak Occitanie czy region PACA, który już przejął inicjatywę, na przykład tworząc obwody młodzieżowees. Widzimy, że ligi i kluby mają niesamowitą chęć rozwoju. »

Padel Magazine : Ostatnio pojawił się zorganizowano 1000% kobiet P100 przez Duży Padel od Merignac. Czy istnieje ambicja zwiększenia liczby turniejów wyłącznie kobiecych?

Alexia Dechaume: „To dobre pytanie, ale myślę, że potrzebuję trochę więcej perspektywy czasu, aby w pełni na nie odpowiedzieć. Czy dziś lepiej zorganizować turnieje tylko dla kobiet lub turnieje mieszane, jak to się zwykle robi? Nie mam odpowiedzi. Osobiście uważam, że od momentu pojawienia się poziomu, pozwalanie dziewczynom na zabawę z mężczyznami to bardzo dobra rzecz. To bardzo ważne, aby nasi najlepsi gracze mogli rozgrywać mecze po powrocie do Francji. […] To będzie jeden z celów: jak zdobyć kobiety. Potem będziemy musieli zastanowić się, jak zabrać je na zawody. »

Padel Magazine : Czy istnieje ryzyko ponownego zobaczenia Cię na stoku i dlaczego nie zapukać do drzwi francuskiej drużyny?

Alexia Dechaume: „Nie, nie, mam 51 lat, musisz zachować jasność umysłu. Z drugiej strony robienie turniejów we Francji, tak z wielką przyjemnością. Więc tak, zobaczycie mnie ponownie na stoku, aby wziąć udział w kilku turniejach! »

Tomasza Jaya

Po prawie 15 latach kołysania się w tenisie, stałem się absolutnym fanem jego kuzyna, padel. Od prawie roku gonię za małą żółtą piłeczkę kolejną rakietą, ale z taką samą pasją! Z siedzibą w Lyonie, zamierzam zapoznać Cię lepiej z padel w regionie i na poziomie krajowym.