Alfredo Garbisu miał coś do powiedzenia! Przy wirtualnym mikrofonie Lorenza Lecci Lopeza zwierza się z przybycia do padel aw ramach federalnych jego mandat w VET, jego związek z Luigim Carraroi dotyczy Wybory FIP.

Jego historia w padel

Lorenzo Lecci Lopez: Francuzi znają cię szczególnie z mandatu w FEP, ale niewielu zna twoją historię. Jak został pan przewodniczącym FEP?

Alfredo Garbisu:„Zacząłem grać padel en 1990 ! Szybko zaproponowano mi pracę w moim klubie w Kraju Basków. Byłem tam 22 lata. W tym samym czasie, Julio Alegria, jeden z wielkich pionierów padel, poprosił mnie o pomoc w sprawie Federacja Kraju Basków. To była pierwsza federacja utworzona w Hiszpanii! ”

"W 2016kilku prezesów federacji regionalnych poprosiło mnie o przedstawienie mojej kandydatury w hiszpańskiej federacji padel. Na początku powiedziałem im, że nie, ale w końcu upierając się, że udało im się mnie przekonać ”.

„Nie zdałem VET”

Lorenzo Lecci Lopez: Jak oceniasz swój mandat na czele FEP?

Alfredo Garbisu:„Jako bardzo ważne punkty ujemne, Nie udało mi się zjednoczyć federacji regionalnych. Przez półtora roku myślałem, że mi się udało, ale w końcu dowiedziałem się, że to fałszywy pokój i że nie udało mi się zjednoczyć federacji regionalnych do wspólnej pracy. FEP. To był dla mnie najważniejszy aspekt, a ta porażka jest powodem, dla którego nie ubiegałem się o nowe wybory ”.

„Jako pozytywne punkty,utworzenie Europejskiej Federacji Padel, która skupia kilka krajów europejskich. Myślę że FEPA jest niezbędna do rozwoju padel, i to nie tylko na szczeblu europejskim. Plik padel będzie potężny na świecie, gdy padel będzie silny w Europie. Jeśli padel jest silna w Europie, Amerykanie zaczną to postrzegać inaczej. A kiedy Amerykanie zagrają, nastąpi boom w prawdziwym świecie padel".

„Luigi Carraro przerwał komunikację”

Lorenzo Lecci Lopez: W 2019 mieliśmy wyjątkową sytuację z dwoma mistrzostwami Europy: jednym w Rzymie, gdzie była obecna Francja, a nie Hiszpania, i drugim w Portugalii. Co się stało ?

Alfredo Garbisu:„Stało się coś bardzo smutnego i mam nadzieję, że już się nie powtórzy. W listopadzie 2018 r. Luigi Carraro został wybrany na prezydenta FIP. Byłem dostępny, aby pomóc mu we wszystkich aspektach i informowaliśmy go o postępach w tej sprawie stworzenie FEPA jako wsparcia dla FIP, jako solidna podstawa FIP w Europie. Jesteśmy w kontakcie co tydzień od 3 miesięcy, zrobiliśmy nawet część padel w Portugalii".

„Wszyscy byli bardzo szczęśliwi. W styczniu, kiedy tworzyła się FEPA, zaprosiliśmy Luigiego Carraro na pierwsze walne zgromadzenie FEPA w Zurychu. Dlatego przedstawiliśmy kalendarz z Mistrzostwami Europy i miejsce na te zawody w Portugalii".

„Luigi, jako gość honorowy, poprosił nas o toorganizowane we Włoszech, ponieważ chciał zorganizować ją w swoim kraju przez pierwszy rok swojej kadencji. Powiedzieliśmy mu taki że nie było problemu. W tym czasie 15 krajów było częścią FEPA, ale nie Włochy. Więc poprosiliśmy go o to umieścić Włochy w FEPAi powiedział nam, że się zgodził ”.

"Od teraz, Luigi Carraro odciął komunikację, ale nigdy nie wiedziałem, z jakiego powodu. Po ponad miesiącu braku wiadomości, kiedy Włochy miały dołączyć do FEPA w tym tygodniu, musieliśmy kontynuować nasze plany dotyczące Mistrzostwa Europy w Lizbonie".

„Zaskoczenie pojawiło się, gdy FIP publicznie ogłosili swoje Mistrzostwa Europy we Włoszech i tego samego dnia mieliśmy od początku. Zasadniczo musieliśmy zorganizować konkurs, który był wynikiem związek tych dwóch federacjii współpracuj. Niestety, Luigi Carraro wykorzystał tę samą datę, którą zdecydowałem, aby zdobyć mistrzostwo Europy, za FEPA. Dwie osoby nie mogą tańczyć, jeśli jedna z nich nie chce tańczyć…"

„Musisz zostawić ego w domu”

Lorenzo Lecci Lopez: Fernando Belateguin powiedział mi we wrześniu ubiegłego roku, kiedy przybył do klubu Pyramids, „Powinni odłożyć swoje ego na bok i wszyscy usiąść przy tym samym stole ze względu na padel"mówiąc o federacjach. 

Alfredo Garbisu:„Fernando ma wszystkie powody na świecie. Ego jest bardzo złe, musi zostać w domu. Kiedy patrzysz na swoje ego, zamiast patrzeć na dobro sportu, sprawy mają się źle ”.

Kandydat FIP, ale nieprzekonany

Lorenzo Lecci Lopez: Czy Alfredo Garbisu jest kandydatem w wyborach FIP?

Alfredo Garbisu:"tak, jestem. Nie miałem zamiaru aplikować. Jestem bardzo szczęśliwy w Bilbao, mogłem wznowić pracę. Nie chciałem już tych wszystkich problemów. Kilka tygodni temu Federacje szwedzkie i niemieckie poprosił mnie o pozwolenie na przedstawienie się Wybory FIP. Nie mogłem sobie wyobrazić, że odmawiam im, ponieważ to zaszczyt widzieć zaufanie, jakim mnie obdarzają. Nie sądzę, żebym został wybrany uczciwie ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Jakie rzeczy należy zmienić i jakie są cele tego możliwego mandatu?

Alfredo Garbisu:"To dla mnie bardzo ważneprezydent być wzorowymi jako pierwszy przestrzegaj przepisów i ustaw. Prezydent służy innym, a nie odwrotnie. Jeśli zostanę wybrany, to co natychmiast zmienię, to położenie kresu nieprzestrzeganiu norm i przepisów. Jeśli przepis ma się zmienić, musi zostać zmieniony, ale dopóki nie zostanie zmieniony, musi być przestrzegany. Sport jest ważny, ale nie ma sportu bez reguł ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Jak myślisz, dlaczego nie zostaniesz wybrany?

Alfredo Garbisu:"Myślę, że Luigi Carraro ma większość na walnym zgromadzeniu. Nie przejmowałem się sytuacją i mam takie wrażenie ”.

Alfredo-Garbisu

„Francja ma wielki potencjał”

Lorenzo Lecci Lopez: Jak widzisz sytuację padel na świecie, gdzie kraje takie jak Szwecja przeżywają ogromny rozwój?

Alfredo Garbisu:"Ja bardzo zadowolony z rozwoju padel w Europie. Szwecja przeżywa ogromny wzrost; Francja ma ogromny potencjał; Portugalia zdecydowała się dołączyć do swojego rządu padel w szkole i przyniesie owoce za 5 do 10 lat; the padel we Włoszech również wymaga dużo siły. Europa jest na dobrej drodze i za 5-6 lat czeka nas rewolucja padel. Nie wiem, za ile lat, ale jaJestem przekonany, że padel będzie najbardziej uprawianym sportem na świecie".

„Ludzie coraz częściej uprawiają sport, a padel to bardzo prosty sport, odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych i wszystkich warunków fizycznych. Kobiety też to uwielbiają ”.

„Kiedy Francja zaczyna pracować z dziećmi, padel nabierze innego wymiaru w tym kraju. Bardzo ważne jest szybkie szkolenie zawodników. Hiszpania ma bardzo fajną „canterę” dzięki wspaniałej pracy federacji regionalnych i VET ”.

„Ciągła praca nad padel we Francji"

Lorenzo Lecci Lopez: We Francji to FFT ma delegację padel, ale niektórzy krytykują fakt, że nie ma niezależnej federacji dla padel. Jaka jest twoja opinia na ten temat?

Alfredo Garbisu:"Myślę, że interesy tenisa i padel nie są takie same. Jestem wielkim fanem tenisa i Rafy Nadala i pochodzę z rodziny tenisistów. Lubię wiele różnych sportów, ale nie wyobrażam sobie umieszczania dwóch dyscyplin w tej samej federacji. To jest niepoprawne. Wydaje mi się słuszne, że mam federację tenisową, która koncentruje się na rozwoju tenisa federacja padel którzy mogą stale pracować nad padel. Jeśli robisz wiele rzeczy, nie jesteś tak wydajny, jak gdybyś koncentrował się na jednym zadaniu ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Jakie były twoje relacje z hiszpańską federacją tenisową, kiedy wielu mówi, że tenis tonie w Hiszpanii z powodu padel ?

Alfredo Garbisu:„Relacje były dobre. W Hiszpanii każda federacja pracuje nad swoim sportem, a relacje między poszczególnymi podmiotami są dobre. Tenis stracił wielu licencjobiorców, ale to zjawisko jest prawdziwe w całej Europie. Tenis cieszy się bardzo dobrym zdrowiem zawodowym z dużymi występami, ale od kilku lat liczba graczy gwałtownie spada. Coś jest nie tak i to niepokojące. Sport, który ma 100 razy lepszą widoczność niż padel nie mogę stracić tylu graczy".

„Myślę, że nie ma związku między wzrostem padel i upadek tenisa. Plik padel jest skierowany do znacznie większej liczby osób. Le padel nie ukradł niczego z tenisa".

Znajdź pełny wywiad:

Lorenzo Lecci López

Z jego imion możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jej ambicją jest udział w największych imprezach sportowych (igrzyskach olimpijskich i światach). Interesuje go sytuacja padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.