Padel Magazine oferuje ekskluzywny wywiad z Aną Basterreche, przewodniczącą nowej Europejskiej Federacji padel. Jakie ma cele i ambicje? Prezydent mówi nam wszystko.

Ana BasterrecheCześć Ana,

* Czy możesz przedstawić i opowiedzieć swoją historię w formacie padel zanim został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Padel Federacja (EPF)?

Od 1997, daty powstania Federacji Hiszpańskiej, do dziś jestem członkiem zarządu, pełniąc różne funkcje, w tym funkcję pierwszego wiceprezydenta, byłem hodowcą młodzi ludzie (od 10 do 18) przez trzy lata (1998-200) i dyrektor Mistrzostw Świata Młodzieży w Madrycie w 2002. Pracowałem aktywnie w imieniu FEP, aby stworzyć Mistrzostwa Świata Młodzieży z Argentyną i Meksykiem. Jako zawodnik kilkukrotnie wygrałem Mistrzostwa Hiszpanii w kategorii Weterani.

* Kiedy powstał Europejczyk Padel Federacja (EPF)? Kto przejął inicjatywę?

EPF powstała w maju 2013 roku z inicjatywy federacji portugalskiej i hiszpańskiej. Został stworzony, aby promować i rozwijać padel w Europie.

* Kim są ludzie, którzy się tym dzisiaj zajmują? Które kraje są obecne w EPF?

W skład Komitetu Sterującego wchodzą Vasco Costa (Portugalia), Paul Nicholson (Wielka Brytania), Andrew Knox (Monako), Thomas Löenegren (Niemcy) i Jamie Nicholls. Oprócz Hiszpanii i Portugalii, które są federacjami założycielskimi EPF, liczymy na natychmiastową integrację Włoch, które są jedynymi krajami europejskimi, w których padel jest uznawany przez rządy i jest sportem oficjalnym. Wszystkie inne (kraje) są mile widziane, a EPF będzie z nimi współpracować, aby zapewnić, że padel rozwija się w każdym z krajów.

* Jakie są krótko- / średnioterminowe / długoterminowe cele EPF? Jakie są narzędzia / zasoby EPF, aby to osiągnąć?

Chcemy, aby ten piękny sport rozwijał się w Europie, dlatego konieczne jest tworzenie zawodów na poziomie kontynentalnym, tworzenie obwodów, propagowanie nauczania padel, pomoc w tworzeniu nowych klubów itp.

* Wygląda na to, że Międzynarodowa Federacja Padel (FIP) nie rozpoznałby EPF. Czy to prawda i z jakich powodów?

Rzeczywiście, FIP nie chce przyjąć EPF, który rygorystycznie wypełnia Statuty FIP, nawet który mimo to akceptuje włączenie nowych krajów europejskich, które ich nie wypełniają. Trzeba wiedzieć, że FIP nie ma ani jednego europejskiego przedstawiciela w swoim komitecie zarządzającym, wszyscy są Amerykanami. Mimo tej niezrozumiałej decyzji, naszą wolą jest dalsza walka o europejską ekspansję padel, wewnątrz lub na zewnątrz FIP.

*Co zamierzasz zrobić ? Czy obecność EPF w FIP jest naprawdę ważna i konieczna?

Będziemy nadal promować padel Europejski. Nie szukając konfrontacji z kimkolwiek, nie pozwolimy na padel Europejczyk wciąż (jest) martwy, między innymi chcemy ponownie zorganizować mistrzostwa Europy, które nie odbyły się w 2011 czy 2013 roku.

* Jako zawodnik drużyny francuskiej mogłem uczestniczyć w ostatnich mistrzostwach Europy, które odbyły się w 2009 w Lizbonie. Od tego czasu nie organizowano już mistrzostw Europy.

Mamy nadzieję, jak już powiedziałem, odzyskać Mistrzostwa Europy od teraz. W rzeczywistości pracujemy już nad jego organizacją i mamy nadzieję, że uda się ją ukończyć w obwodzie złożonym z turniejów w różnych europejskich miastach, dla których mamy już sponsora, choć na razie nie możemy podać nazwy.

Czy obecnie obowiązkiem EPF jest organizacja Mistrzostw Europy?

Bez wątpienia za organizację Mistrzostw Europy odpowiada EPF.

* Jak jest padel w Europie (bez Hiszpanii) i jak widzi Pan sytuację za 5 lat?

Zaczynamy bardzo pozytywnie. Kraje, które nigdy nie znały naszego sportu, już zbudowały padel, jak to ma miejsce w Polsce, Finlandii, Irlandii itp. Do tego dochodzi bardzo zachęcający rozwój w krajach, które już grały, takich jak Francja, Portugalia, Włochy czy Wielka Brytania.

* Jakiego rodzaju pomoc możesz udzielić federacjom i klubom w Europie, które zwrócą się do Ciebie?

Ta pomoc jest częścią głównego celu tej federacji. Pierwszym jest tworzenie grup lub stowarzyszeń, które służą rozwojowi padel w kraju, tak aby organ odpowiedzialny za sport tego kraju mógł uznać go za sport federacyjny, a EPF może być wykwalifikowanym doradcą. Dodatkowo dla klubów możemy zaoferować wsparcie w szkoleniu techników / instruktorów, sędziów itp., A tym samym przekazać im całe nasze doświadczenie w organizacji miniligi i turniejów.

* Co sądzisz, mając ogromne doświadczenie w kształceniu i szkoleniu zawodowym, na temat możliwej integracji? padel w ramach Francuskiej Federacji Tenisowej? (Od redakcji: w Hiszpanii tenis i padel są reprezentowane przez 2 różne federacje).

Jest to wewnętrzny problem organizacji sportu w każdym kraju. Z punktu widzenia EPF oba rozwiązania są całkowicie akceptowalne.

 * Jakie są Twoje relacje z Francją? Z National League of Padel i Francuska Federacja Padel ?

Obecnie utrzymujemy relacje ze wszystkimi przedstawicielami padel français.

 * Co musi zrobić Francja, aby doświadczyć takiej samej ekspansji padel niż w Hiszpanii?

Myślę, że Francja spełnia wszystkie warunki konieczne do padel szybko się rozszerza. Moim zdaniem powstanie nowych klubów, wzrost liczby kortów i organizacja turniejów to kluczowe czynniki.

* Ostatnie słowo?

Byłbym zachwycony, gdyby Francja mogła wrócić do padel Drugi kraj w Europie pod względem wyników sportowych, coś, co Francja już osiągnęła (w przeszłości) zarówno w kategorii młodzieży, jak i dorosłych.

 Wywiad z Kristiną Clément - Padel Magazine

Stronie internetowej : www.europejskiepadelfederacja.eu/

twitter: @EuPadFed


Międzynarodowe instytucje / organizacje w padel :

  • FIP: Międzynarodowa Federacja Padel http://www.padelfip.com/
  • EPF: europejski Padel Federacja http: // europeanpadelfederacja.eu

FIP i EPF są na padel czym FIFA i UEFA są dla piłki nożnej.


 

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.