[typ tabulatora = „poziomo”] [tabulatory_head] [tab_title] Flavien Bouttet [/ tab_title] [/ tabs_head] [tab] Favien Bouttet jest pracownikiem naukowym w zespole ds. sportu i nauk społecznych na Uniwersytecie w Strasburgu. Prowadzi ankiety dotyczące przemian w świecie sportu, dlatego obecnie pracuje nad ich upowszechnieniem padel we Francji. [/ tab] [/ tabs]

Zainteresowanie mediów wokół padel stawia socjologowi pytanie o społeczno-historyczne uwarunkowania dyfuzji tej nowej dyscypliny.

Przywołane przez Bourdieu pod koniec 1970 [4], społeczno-historyczne podejścia do sportu badające konteksty społeczne, polityki instytucjonalne i rolę niektórych indywidualnych aktorów zostały szeroko rozwinięte przez badaczy, szczególnie w odniesieniu do tenis [2].

W razie padel

Praca ta może zatem służyć jako podstawa do zrozumienia sposobu, w jaki Padel wyłonił się ?

Jak prywatne struktury, takie jak Casa Padel, ale także tradycyjne kluby i francuska federacja tenisowa są zaangażowane w tę dyscyplinę i starają się ją ustrukturyzować? Jakie grupy lub stowarzyszenia istniały wcześniej? Jak mogło zaistnieć zainteresowanie mediów ostatnich kilku miesięcy przedstawione w poprzednim akapicie? Jeśli chodzi o to ostatnie pytanie, należy zauważyć, że wyróżnienie pliku padel jest również podkreśleniem niektórych aktorów zaangażowanych w tę dyscyplinę.

Niewielu artykułom nie towarzyszą wywiady z aktorami zaangażowanymi w rozwój struktury, mediów lub projektu stowarzyszeniowego. Ci aktorzy, z których niektórzy są kilkakrotnie widoczni, mogą pojawiać się jako przedsiębiorcy przyczynowi lub promotorzy używający słów Samuela Julhe [3].

Na temat sztuk walki Julhe analizuje w procesach instytucjonalizacji dyscyplin pracę promocyjną, będącą jednocześnie wyodrębnieniem dyscyplin na tle pozostałych. Słowa promotorów padel odwołać się do tych dwóch logik: przedstawić przyjazną i nowatorską praktykę oraz odróżnić ją przez te cechy od innych praktyk, aw szczególności od tenisa.

Interesują się wszystkie dziedziny życia padel

Może się to jednak wydawać znaczącym niuansem w rozwoju padel na tle procesu instytucjonalizacji innych dyscyplin badanych przez socjologię i historię sportu wyróżnia się szczególna morfologia przestrzeni padel.

Pierwsza część pokazała, że ​​powstanie padel miało to miejsce zarówno w tradycyjnych zrzeszonych klubach tenisowych korzystających ze wsparcia władz lokalnych, które w większości są właścicielami obiektów, jak iw prywatnych strukturach komercyjnych, które wymagają inwestycji prywatnych.

W rezultacie promotorzy tej dyscypliny mają bardzo zróżnicowane profile i trajektorie.

Przede wszystkim rozchodzą się ich zainteresowania. Wywiady eksploracyjne przedstawiają przypadki nauczycieli tenisa inwestujących w padel aby zdywersyfikować swoją działalność, prywatni menedżerowie niezwiązani ze światem sportu inwestują w struktury komercyjne oferujące praktykę padel lub organizowanie imprez, a nawet przypadków liderów francuskiej federacji tenisowej, próbujących powstrzymać spadek liczby licencjobiorców na poziomie krajowym.

Wspólne interesy

Jeśli chodzi o różnych aktorów w danej dziedzinie [1], wszyscy ci aktorzy mają jednak wspólne interesy. Szczególnie potrzebują zwiększenia liczby praktyków i środków zainwestowanych w tę dyscyplinę. Podczas pierwszych wywiadów przeprowadzonych z niektórymi z tych promotorów (dziennikarzem specjalistycznym, nauczycielem tenisa i tenisa) padel, menadżer firmy eventowej, trener nauczycieli), wydaje się, że wszyscy wolą proponować współpracę niż rywalizację między różnymi podmiotami, zarówno indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi. Należy również zauważyć, że wielu z tych promotorów padel poznawać się i wymieniać, spotykać się na imprezach. Ujawniają w ten sposób formę sieci promotorów padel w skali kraju.

[1] Bourdieu, P. (1984), How can we can be athletic, in Kwestia socjologii, (173–195), Paryż: Éditions de Minuit.

[2] Waser, AM (2004), Socjologia tenisa. Geneza kryzysu (1960-1990). Paryż, L'harmattan; Juhle, S. (2009), japońskie praktyki walki we Francji. Instytucjonalizacja dyscyplin i profesjonalizacja nauczania, Akty badań w naukach społecznych, 179, 92-111. Defrance, J. (1989), Schizma sportowa [Rozszczepienia strukturalne, rozłamy i przeciwności w sporcie sportowym, 1960-1980], badania w dziedzinie nauk społecznych, 79, 76-91.

[3] Op. Cit.

[4] Bourdieu, P. (1984). Niektóre właściwości pola w Problemy socjologiczne (113-120). Paryż: wydania o północy.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.