Podczas World Padel Tour Marbella Master widzieliśmy, że najlepsi gracze po lewej stronie mogą mieć zupełnie inny sposób gry w wysokie piłki. Co sprzyjać? Spróbujmy zobaczyć jaśniej.

Ci, którzy byli w stanie śledzić końcowe etapy mężczyzn WPT Cerveza Victoria Marbella Master na żywo, byli z pewnością pod wrażeniem niesamowitego poziomu gry. Dzisiejsi najlepsi gracze są w stanie robić niesamowite rzeczy, wśród nich znajdujemy pracę wysokich piłek.

Zanim przejdę do sedna sprawy, chciałbym, abyśmy zrozumieli, jak to jest trudno zdobyć punkt w porównaniu z 10 najlepszymi graczami na świecie. Są bardzo wyszkoleni, doskonale odczytują trajektorię piłki i potrafią bezlitośnie bronić kilkudziesięciu piłek bez bezpośrednich błędów.

Odtąd praca zespołu atakującego staje się skomplikowana. Ponieważ większość piłek, które będą bronić nasi przeciwnicy, będą wysokimi piłkami, w jaki sposób możemy je zagrać?

Rozbój?

Rozbicie na wysokim poziomie jest jak podejmowanie ryzyka. Atakujący gracz ma kilka opcji.

 • Albo możesz uderzyć piłkę przed sobą i możesz ją przyprowadzić z powrotem na boisko.
 • Albo lob jest bardzo wysoki, masz czas, aby ustawić się poprawnie pod piłką, nawet z dołu pola, i udaje ci się rozbić z efektem, aby sprowadzić piłkę do domu, jest to obszar, w którym wyróżnia się Juan Lebrón, i jest jedynym graczem, który tak często próbuje (i odnosi sukcesy) ten ruch.
 • Albo chcesz go wyjąć do 3. W bieżącej grze gracze coraz częściej usuwają piłkę z toru, ponieważ obrońcy są tak szybcy, że potrafią przeciwdziałać. Ta coraz bardziej ryzykowna opcja jest wybierana tylko wtedy, gdy atak jest wyraźny, a obrońcy oddalają się od siatki.
 • Wreszcie i oto nadchodzimy, mamy smash działał, którego większość graczy używa jako Stupa, Galan, Navarro lub Lima jako leworęczny. Ten roztrzaskanie jest często przeprowadzane przez cofnięcie się za lobem przeciwnika, co nie pozwala na prawidłowe ustawienie się do wykonania wyżej wymienionych ciosów. Celem tych roztrzasków jest po pierwsze, aby nie stracić siatki. Następnie z znaleźć trudne do obrony obszary :
  • Siatka
  • Odbicie w bocznym oknie, które umiera w dolnym oknie
  • Odbicie w dolnym oknie, które umiera w bocznym oknie lub kratce („false by 3”)
  • Spadanie do stóp siatkarza

Umiejętność gry i pracy z punktami za pomocą smasha stała się bardzo ważna. Wcześniej rozbicia niekoniecznie były precyzyjnymi strzałami, które pozwalały na zdobycie punktów. Dziś jest to precyzyjny ruch, bardzo wykorzystywany przez graczy, aby nie stracić siatki i narazić obronę na trudności. Widzieliśmy to w Marbelli Niszczycielska siatka Paquito Navarro wyrządziła ogromne szkody. Zdajemy sobie sprawę, że jest dzisiaj używał więcej niż Bandeja wśród lewych graczy.

Gang?

Dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest bandja, jest to cios, który moglibyśmy zmieszać między uderzeniem a salwą. Wykonany na wysokości głowy, można go ciąć lub szczotkować.

Ten konkretny skok padla został stworzony przede wszystkim, aby nie stracić pozycji atakującej w siatce. Z czasem został opracowany przez graczy i stał się szeroko stosowany w grze „chirurgicznej”. 2 sposoby gry w Bandeja: w ramach wsparcia lub zawieszenia.

 • Istnieje kilka zespołów, w których mogą grać najlepsi gracze. Kiedy nadarza się okazja, szukają bardzo niskiego odbicia i piłki, która pozostanie bardzo blisko okien, ponieważ wiemy, że obrońcy są w stanie odzyskać każdą piłkę. Więc prędkość ok, ale szczególnie precyzja.
 • Większość pracy będzie dotyczyła zawieszonych pasm. To cios szczególnie używany przez Maxi Sanchez lub Fernando Belasteguin kiedy gra po lewej stronie. Oglądanie ich czasami mówi „ale idź…”, ponieważ często widzimy, jak grają powoli. W rzeczywistości, jeśli szybko grasz w Bandeja i musisz lekko uderzyć ją za siebie, będziesz musiał mało czasu na wymianę siebie. Więc stracisz sieć. Wolne granie pozwala również znaleźć więcej obszarów i pozostawić przeciwników na dole, ponieważ twoja piłka lekko odbije się od szyby. Istnieją jednak dwie prędkości.
  • Wiosna. W ten sposób gracze są precyzyjni. To będzie Bandeja najczęściej używane co pozwoli nam poczekać na odpowiedni moment na atak w dobrych warunkach.
  • Szybko. Aby zaskoczyć obrońców na dole toru. Najczęściej używana jest ta kula, która najpierw uderzy w dolną szybę, a następnie odbije się na siatce. Jest też ten szybki zespół, który będzie grał na obrońcach, którzy przyjdą, by naciskać siatką po lob. Ciało będące preferowanym obszarem w tej sytuacji „naprawi” graczy, aby złapać siatkę przy następnym uderzeniu.

Dzisiejszy padel staje się coraz szybszy. Wyprzedzanie najlepszych graczy jest bardzo trudne, ponieważ ich przygotowanie i czytanie piłki są wyjątkowe. Mocne uderzenie stosuje się w 2 sytuacjach: albo do zaskoczenia, albo w wyraźnym przypadku wykończenia ściegu. Wszystkie inne trafienia, w tym wysokie piłki, są strzały przygotowawcze aby tworzyć ruchy na torze, dziury, w których musisz się spieszyć.

Jeśli chcesz robić postępy w grze Padel, nie przejmuj prowadzenia, jeśli nie opanujesz dobrze uderzenia. Zdajemy sobie sprawę, że gracz taki jak Navarro przoduje na wysokim poziomie z bardzo małą liczbą pasmi odwrotnie, Bela lub Maxi Sanchez to najlepsi gracze, którzy używają głównie Bandeja i tym bardziej, że smash zadziałał. Więc jeśli chcesz grać jak profesjonaliści, nie ma znaczenia, czy wolisz tworzyć bandjas, czy pracowałeś rozbijając, na początku bądź pacjencii działaj dokładność na wszystkie strzały, które wykonasz!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielką padla na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowania bardzo popularnego wśród klubów i graczy Padel. Felietonista i doradca, pomaga ci grać lepiej dzięki licznym samouczkom.