Tak, ASICS zdecydował się wejść do „GRA” na dłuższą metę skupiając swoje wysiłki na but. Na marginesie Madrytu P2 przeprowadziliśmy wywiad Antoni Małgorzata, dyrektor sportowy ASIC Europe z wyłączeniem biegania. I zobaczysz, że mowa i kierunek są jasne.

„ASICS i padel: historia, która rozpoczęła się na długo przed rozprzestrzenieniem się tego sportu na resztę Europy”

Historia padla w ASICS zaczęła się, zanim dołączyłem do firmy, ponad 10 lat temu. Pierwotnie była to naprawdę bardzo zlokalizowana inwestycja w Hiszpanii.

Nasi hiszpańscy koledzy szybko uznali, że ten sport się rozwija i dostrzegli w nim szansę. Stwierdzili, że trzeba inwestować w ten sektor: twórz rakiety, buty, tekstylia i bagaże dedykowane do padla.

Bardzo szybko staliśmy się jedną z pierwszych marek, która naprawdę zainwestowała w ten sport. Uzupełniliśmy wyposażenie gracza w padla, co szybko nam na to pozwoliło stać się numerem 1 w Hiszpanii i ugruntować naszą pozycję wzorcowej marki w świecie padla, sponsorując także najlepszych graczy. ASICS i padel to historia, która rozpoczęła się w Hiszpanii, na długo przed tym, zanim ten sport rozprzestrzenił się na resztę Europy.

„Skoncentruj nasze wysiłki na tym, co czyni nas silnymi: butach”

Franck Binisti: Pablo Lima to charakterystyczny gracz w padla, który zakończył karierę w ASICS. Zdecydowałeś się kontynuować przygodę z padlem, ale ze szczególnym uwzględnieniem butów.

Tak, to strategiczna decyzja podjęta jakieś 3-4 lata temu. W tym czasie dokonaliśmy ponownej oceny naszej rentowności i naszych priorytetów. Choć rynek oferował coraz większe możliwości, zauważyliśmy, że rentowność w niektórych segmentach, np. w rakietach śnieżnych, staje się coraz trudniejsza do utrzymania.

Zaobserwowaliśmy także pojawienie się w świecie rakiet gigantów, firm posiadających dogłębną wiedzę specjalistyczną w zakresie materiałów kompozytowych. Zdaliśmy sobie sprawę, że to nie jest nasz obszar specjalizacji i że nie możemy w tym zakresie konkurować innowacyjnością. Z drugiej strony to, co potrafimy robić od 1949 roku, to buty. Dlatego postanowiliśmy skoncentrować nasze wysiłki na tym, co czyni nas silnymi: butach. Jesteśmy przekonani, że możemy w dalszym ciągu dostarczać najlepsze rozwiązania dla stóp graczy padel, jednak w przypadku rakiet coraz trudniej jest konkurować z gigantami branży.

„Inwestujemy w konkretne badania poświęcone padelowi”

Dziś mamy dość kompletną gamę butów do padla. W naszej ofercie znajdziesz ponad cztery różne modele, w zależności od stylu gry. Niektórzy gracze stawiają na kontrolę i stabilność, inni zaś poszukują szybkości na korcie. Podzieliliśmy naszą ofertę na dwie główne kategorie, inspirowane tenisem, ale przystosowane do padla. Ponadto coraz więcej inwestujemy w konkretne badania mające na celu poprawę wydajności butów do padla.

PADEL ASICS FF3

Komfort to jeden z głównych obszarów naszego rozwoju. Kiedy informujemy naszych inżynierów w Japonii, prosimy ich o poprawę komfortu, lekkości i szybkości buta. Następnie używają lżejszych materiałów, zachowując jednocześnie wydajność. FF3 jest zatem ewolucją FF2. Każda nowa generacja jest testowana i zatwierdzana przez naszych graczy, którzy szybko wdrażają ją w zawodach. Podobnie jak Coki Nieto, który zdecydował się zagrać z FF3 od ćwierćfinału turnieju, co jest dość niezwykłe.

Do niedawna Padel działał na podstawie umów o „pełnej sylwetce”.

W przeciwieństwie do tenisa, w którym kontrakty są podzielone na segmenty (rakiety, buty, tekstylia), do niedawna padel oferował kontrakty na „pełną sylwetkę”, obejmującą rakietę, buty i tekstylia. Ale wszystko się zmienia. Gracze coraz częściej zdają sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie butów o wysokich parametrach. Widzimy, że coraz więcej graczy chce rozróżnić swoje kontrakty pomiędzy rakietami i butami, co pozwala nam łatwiej interweniować.

Myślę, że kontrakty „pełnowymiarowe” zmniejszą się w padlu. Marki zaczynają rozumieć, że muszą skupić się na tym, w czym są najlepsze, czy są to rakiety czy buty. Gracze chcą najlepszego możliwego sprzętu do każdego aspektu swojej gry.

Aby obejrzeć wywiad w całości:

Franck Binisti

Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.