Steve'a Dancheta et Floriana Couturier, sędziowie podczas Greenweez Paris Premier Padel Major, wrócił do tajemnic kryjących się za arbitrażem podczas turnieju.

„Bycie sędzią na środku to tylko wielki kif”

Padel Magazine : Steve, byłeś pierwszym sędzią padel na centralnym torze Roland-Garros. Czy możesz nam opowiedzieć o tym doświadczeniu?

Steve'a Dancheta : „Po pierwsze, to był ogromny zaszczyt być na tym turnieju, a ponadto w miejscu tak legendarnym jak Roland-Garros. Możliwość bycia pierwszym sędzią centralnym wywiera na ciebie niewielką presję. Masz już tę presję naturalnie w swoich meczach, oczywiście jest to presja pozytywna. Ale fakt, że jest się bardziej sędzią na środku, to tylko duży kif. »

Padel Magazine : Jak podjęto decyzję, aby wiedzieć, kto pierwszy będzie rozstrzygał sprawę centralną?

Floriana Couturier „Nad nami jest całe ciało sędziowskie, a mianowicie sędziowie i sędziowie główni. To oni ustalają spotkania dzień po dniu i wybierają, który sędzia będzie prowadził ten lub inny mecz. »

Padel Magazine : Masz karierę jako sędzia tenisowy, to jest powód, który zrobił różnicę w porównaniu do innych sędziów na korcie centralnym od kwalifikacji?

Steve : „Najpierw gram padel regularnie w różnych klubach. Sędzia tenisowy, tutaj w Roland-Garros, to prawda, że ​​pomaga czuć się dobrze w atmosferze. Ale myślę, że to przede wszystkim doświadczenie w padel co sprawiło, że zostałem wybrany.

A potem fakt bycia pierwszym sędzią na środku, myślę, że to talent też grał (śmiech)! »

Florian : „Chcę się bronić, ponieważ był na meczu kwalifikacyjnym. Chociaż byłem na razie: pierwszy, który prowadził na pierwszym okrążeniu finałowego losowania z wideo, recenzja w przypadku sporu, a wszystko to na legendarnym stadionie, takim jak Roland-Garros, to „czysta miłość jak Steve powiedział. »

Wideo, „wygoda” i „niezbędny element” dla zawodów

Padel Magazine : Widzieliśmy, że czasami pojawiają się nieporozumienia między graczami dotyczące piłek. Idzie tak szybko, że na szczęście istnieje system recenzji...

Florian : „Mamy dużą przewagę w padeljest to, że jest to sport ultra fair play. Gracze między sobą zgadzają się i naprawdę sobie ufają.

Prawdą jest, że posiadanie tego wideo, dwa razy na set (na drużynę) w przypadku sporu, może naprawić wiele rzeczy w meczu. »

Padel Magazine : Czy w razie wątpliwości sędziowie mogą odwołać się do recenzji?

Florian : „Jeśli zawodnicy czekają na decyzję sędziego, a on nie jest pewien siebie, nie ma problemu z poproszeniem o nagranie, aby poznać ostateczny wynik. »

Steve : „Z drugiej strony jest to zawsze na prośbę graczy. Sędzia podejmuje decyzję, a jeśli gracz nie zgadza się z tą decyzją lub jeśli gdzieś doszło do naruszenia: może odwołać się do wideo. To ogromna pomoc dla nich i dla nas. To komfort dla zawodów, to naprawdę niezbędne. »

– To prawda, że ​​Paquito Navarro porozmawiasz z nim w inny sposób.

Padel Magazine : Który gracz przyjdzie i trochę się z tobą drażni lub wywiera na ciebie presję?

Florian : „Szczerze, zdajemy sobie sprawę, że bardzo często to najlepsi na świecie są najbardziej wymagający od każdego profesjonalisty. To prawda, że ​​z nimi mamy jeszcze większą presję. Z jednej strony dlatego, że są najlepsi na świecie, az drugiej dlatego, że wiemy, że naprawdę nie mamy miejsca na błędy. »

Padel Magazine : Widzieliśmy kilka razy, nasi francuscy piłkarze czasami chodzą do sędziów. Czy zgadzasz się, że zamierzali rozmawiać więcej niż inni gracze?

Steve : „Tak, zwykle się zgadzam. Co prawda Francuzi byli u siebie, staramy się najczęściej umieszczać zagranicznych sędziów. Mieliśmy tam kilku obcokrajowców, ale przede wszystkim większość Francuzów i to prawda, że ​​Francuzi dużo mówią.

Mają tam taką swobodę, może mniej za granicą, ponieważ jest to sport zdominowany przez Hiszpanów. Może mają mniej tej zmowy z sędziami.

Ale jak powiedziałem wcześniej, między graczami nie było złego ducha. Uważam, że nawet w stosunku do nas było to raczej szanowane.

Są gracze, którzy wywierają na ciebie większą presję, jak najlepsze pary na świecie. Według ich statusu, ich obecności. To prawda, że ​​kiedy patrzą ci w oczy, nie patrzą na ciebie w taki sam sposób, jak nasi młodzi Francuzi, którzy będą się rozwijać i rosnąć.

To prawda, że ​​w tym turnieju Paquito Navarro będziesz z nim rozmawiać inaczej, a on sam będzie Cię szanował jako sędzia. To jest naprawdę coś, na co warto zwrócić uwagę. Ale tak, będzie z tobą rozmawiać w profesjonalny sposób i oczekuje od ciebie profesjonalnego zachowania i odpowiedzi. »

Tynk, który ratuje dzień

Padel Magazine : Widzieliśmy, jak niektórzy gracze na początku tygodnia przychodzili z domyślnymi koszulkami, które są opieczętowane World Padel Tour. Ponieważ niektórzy niestety nie mają tyle szczęścia, że ​​mają do dyspozycji 500.000 XNUMX koszulek. Co się dzieje w tym przypadku?

Steve : „Najpierw pytamy ich, czy nie mają drugiego kompletu koszulek. A potem, jeśli tak nie jest, niestety nakładamy na nie „taśmę” (lub plaster samoprzylepny). Czarni na ciemnych koszulkach i biali na raczej jasnych koszulkach. 

Oczywiście, żeby uniknąć reprezentowania innej organizacji. Tam jest major, to jest Premier Padel. Przynajmniej możemy zrobić, aby szanować tę organizację i staraliśmy się być bardzo uważni na te rzeczy.

Zawodnicy w szatni poszli wcześniej do sędziego, a kiedy to nie pomogło, staraliśmy się to trochę zatuszować. »

Sędziowanie z „włoskim akcentem” na Premier Padel ?

Padel Magazine : Niezależnie od tego, czy we Włoszech, w Rzymie, czy tutaj, w Roland-Garros, zespół sędziów jest podzielony na dwie części: część sędziów stanowi zespół FIP, a drugą połowę stanowią Francuzi. Czy uważasz, że jest większość Włochów? Premier Padel ?

Florian : „Po raz kolejny jesteśmy dopiero na początku tego obwodu, który jest Premier Padel. Co prawda w tej chwili drużyna składa się głównie z Włochów, ale właśnie dzięki temu turniejowi w RG mieliśmy szczęście, że przez cały tydzień mieliśmy 4 Francuzów (na 8 sędziów).

Fakt dołączenia do tego zespołu z pewnością pozwoli nam na kontynuowanie i właśnie to umożliwi wprowadzenie nowych narodowości do sędziów. »

Steve : „Te Majors odbędą się w 4 dużych miastach: Rzymie, skąd pochodzi większość Włochów, tutaj w Paryżu z 4 Francuzami, wkrótce odbędzie się turniej w Hiszpanii, więc Hiszpanie tam będą… Myślę, że będzie to trzy narody, które z pewnością będą najbardziej reprezentowane. Być może w Ameryce Południowej powstanie też niewielka grupa sędziów.

Moim zdaniem Premier Padel na pewno nie chce mieć nieograniczonej liczby sędziów, właśnie po to, by utrzymać ten współudział między zawodnikami, trenerami i sędziami. Że zawodnicy znają sędziego i że sędzia zna również zwyczaje zawodników. Że wprowadziliśmy coś poważnego od 2022 roku i że będzie to kontynuowane przez kolejne lata.

Jeśli internauci mieli wrażenie, że Włochów już nie ma, to właśnie okazja sprawiła, że ​​byli bardziej obecni na początku sezonu.

Ale w nadchodzących tygodniach i miesiącach otrzymaliśmy już propozycję powrotu do turniejów: coś, co zaakceptowaliśmy. Który ? Zobaczymy, to zależy od dostępności wszystkich. Ale prawdą jest, że doświadczenie było raczej pozytywne, a francuscy sędziowie zostali uznani za dobrych sędziów padel. Od nas zależy postęp i obecność na innych kierunkach, w każdym razie zostaliśmy do tego zaproszeni! »

Poniżej znajdziesz pełny wywiad:

Nasser Hoverini

Pasjonuje się piłką nożną, odkryłam padel w 2019 roku. Od tego czasu szalona miłość do tego sportu do tego stopnia, że ​​porzuciłam mój ulubiony sport.