Fernando Belasteguin, oferuje nam wyjątkowy wywiad, w którym wraca doewolucja taktyczna profesjonalny padel, własne zmiany, swoje opinie na temat różnych kłótni, ale także jego przyszłość.

Pomimo zwycięstw i rekordów jego motywacja jest większa niż kiedykolwiek.

Ambitna, hojna i pouczająca, druga część wywiadu z legendą prowadzona z mistrzowską ręką Lorenzo Lecci López.

Aby przeczytać pierwszą część wywiadu, to jest przez ICI.

TAKTYKA się zmienia

Lorenzo Lecci López: Porozmawiamy trochę o taktyce. Regularnie widzimy, jak zmieniasz strony na korcie, po której stronie czujesz się dzisiaj najlepiej?

Fernando Belasteguin: „W Buenos Aires zraniłem ścięgno Achillesa. Po rehabilitacji mówię do Tapii „jesteś młody, zajmujesz więcej ziemi, grasz na lewą stronę, więc ja będę grał na prawej”. Tak graliśmy w turniejach 7-8 w zeszłym sezonie.

W tym roku musieliśmy kontynuować ten system, aby odciążyć moje ścięgno, ale podczas porodu pracowałem niestrudzenie i mogłem bardzo skutecznie odzyskać siły. Znowu czułem się komfortowo grając po lewej i poprosiłem go, żeby się przebrał. Zgodził się i od tego czasu mamy bardzo dobre wyniki. Czuję, że mogę znowu grać na bekhendie, tak jak robiłem to przez całą moją karierę."

Lorenzo Lecci López: Fakt zmiany stron w trakcie meczu to także taktyczna alternatywa, aby trochę zaskoczyć przeciwnika?

Fernando Belasteguin: „Tak, oczywiście, ale jak robimy to regularnie, zjawisko zaskoczenia nie może już być tak skuteczne”.

Fernando Belasteguin wraca na lewo Tapia w prawo

Ewolucja światowego padla

Lorenzo Lecci López: Gracze są coraz potężniejsi, gra zawsze szybsza. Gracze nie cofają się i nie przesuwają wszystkich piłek. Czy to główna ewolucja profesjonalnego padla?

Fernando Belasteguin: „Tak, ale myślę jest to spowodowane zmianą piłki. Piłki są zawsze szybsze. Musimy wtedy rozwijać naszą grę z warunkami. Musisz więc podejmować większe ryzyko ”.

Lorenzo Lecci López: Czy jest to dla Ciebie bardziej korzystne, czy wręcz przeciwnie, wada?

Fernando Belasteguin: „Nie myślę o tym. Skupiam się na dobrym treningu, aby dostosować się do tej gry. Jeśli odmówię przystosowania się, jest wyjście i do widzenia. Ale chcę nadal się dostosowywać! ”

„Francja, punkt odniesienia w rozwoju światowego padla”

Lorenzo Lecci López: Kiedy widzimy kluby takie jak Piramidy, możemy być optymistami co do rozwoju padla we Francji. Co myślisz ?

Fernando Belasteguin: „Stoimy w obliczu sportu, który będzie się najbardziej rozwijał w ciągu najbliższych 10 lat na całym świecie. Francja będzie punktem odniesienia w rozwoju światowego padla. Mam nadzieję, że wkrótce w pierwszej dziesiątce pojawi się francuski gracz ”.

„Zostaw kłótnie i pracuj razem”

Lorenzo Lecci López: Pamiętamy wywiad w Rzymie, w którym potępiłeś konflikty między podmiotami zarządzającymi padelem. Ponad dziesięć lat później konflikty wciąż trwają. Jakie jest rozwiązanie tej sytuacji?

Fernando Belasteguin: "Jeśli ci ludzie chcą pracować nad rozwojem padla, musimy odłożyć ego na bok, wszyscy siedzą przy tym samym stole. Niech nikt nie stara się być tym, któremu należy się oklaski, niech ego zostanie odłożone na bok i niech wszyscy pociągną razem w tym samym kierunku.

Jak przed chwilą powiedziałeś, nawet po katastrofie, w której się kłócą, padel nadal rośnie. Wyobraź sobie, że wszyscy ci ludzie zebrali się razem. Wszyscy są ludźmi zdolnymi do pracy nad rozwojem padla, ale kłócą się, idąc własną drogą i nie zgadzają się.

Byłoby niesamowite, gdyby się spotkali i gdybyśmy wszyscy mogli pracować w tym samym kierunku. Potrafimy robić wielkie rzeczy. Mam nadzieję, że ten moment nadejdzie w bardzo krótkim czasie ”.

Lorenzo Lecci López: APT Tour rozwija się w Ameryce Łacińskiej i zawita do Europy w przyszłym sezonie z dużymi nagrodami ekonomicznymi. Czy moglibyśmy zobaczyć Cię na jednym z etapów tego toru?

Fernando Belasteguin: „Mam umowę z World Padel Tour do 2023 roku. Nie mogę opowiedzieć o obwodzie, na którym nie gram. Im więcej torów, tym większy wybór mają gracze. Ale dla samego sportu byłoby znacznie bardziej interesujące, gdyby istniała koordynacja między wszystkimi tymi torami.

Zamiast tego, żeby wszyscy strzelali z innej strony, żeby wszyscy strzelali w tym samym miejscu. Niech gracz raz na zawsze stanie się bohaterem decyzji profesjonalnych obwodów. Ale ufam, że gracze zdają sobie sprawę, że najważniejszym zasobem na profesjonalnym torze są gracze. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda nam się to osiągnąć ”.

„Najlepszy moment w mojej karierze jeszcze nie nadszedł”

Lorenzo Lecci López: Jaki jest cel, który pozwoli ci kontynuować codzienne treningi po wygraniu wszystkiego?

Fernando Belasteguin: „Myślę, że najlepszy moment w mojej karierze jeszcze nie nadszedł.

Trenuję z tą mentalnością każdego dnia. W swojej karierze miałem szczęście mieć trzy największe wrażenia, jakie może poznać sportowiec. To o przegranej, ponieważ przegrałem wiele meczów. To wygrywanie i bycie numerem 1 na świecie: to uczucie, które niewielu może mieć i jest bardzo przyjemne.

A trzeci, ten, który przerywa moje codzienne życie, to trenuję codziennie, jakby to była ostatnia moja kariera zawodowa. Zapewniam, że to trzecie doznanie sprawiło mi największą przyjemność w całej mojej karierze ”.

"Wrócę ! „

Lorenzo Lecci López: Fernando, przyjechałeś 10 lat temu, jesteś tutaj dzisiaj, więc zobaczymy się ponownie w 2030 roku, czy będziemy mieli okazję zobaczyć Cię tutaj wcześniej?

Fernando Belasteguin: "Wrócę w razie potrzeby za 10 lat, nie sądzę jako zawodowy gracz, ale zawsze będziesz mnie widzieć w świecie padla. Mam nadzieję, że kiedy będziemy mówić za 10 lat, padel i marka Wilson Bela nie przestaną się rozwijać. Mam nadzieję, że za 10 lat padel będzie sportem wzorcowym na całym świecie ”.

Lorenzo Lecci López: Fernando, to była przyjemność. Mamy nadzieję, że uda Ci się wygrać jeszcze przez wiele lat.

Fernando Belasteguin: „Dziękuję bardzo, mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy. I mam nadzieję, że następnym razem dostanę przed Tobą koszulki Wilson Bela! Nadal tego nie mam! Ale mam nadzieję, że ci się spodoba ”.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.