Fernando Belasteguin niesie głos padel i jej sportowcy. Padel Magazine rozmowy z żywą legendą z Foro Italico i włoskim majorem Premier Padel.

Roland-Garros był moim marzeniem

Lorenzo Lecci López: Jakie to uczucie grać w Foro Italico, tym emblematycznym miejscu?

Fernando Belasteguin:"To wspaniale. Myślę, że teraz jest początek snu, w którym żyjemy na jawie. Przyjechać i zagrać w tak emblematycznym miejscu światowego sportu jest super. To początek czegoś wielkiego dla naszego sportu.

Lorenzo Lecci López: Potem będzie Roland-Garros. Gdyby powiedziano ci to 3 lata temu, 20 lat temu, co byś pomyślał?

Fernando Belasteguin :„Rozmawiałem o tym niedawno z Iñaki Cabrera z Wilsona. Byliśmy w Roland-Garros w 2020 roku, a kiedy weszliśmy na teren Roland-Garros, powiedziałem mu: „Moim marzeniem jest turniej padel gra się tutaj”. Nie żebym w to grała, tylko żeby móc zobaczyć padel w Philippe Chatrier. Dwa lata później zagramy, to niesamowite!”

Cel 2 i pół roku

Lorenzo Lecci López: W ostatnim wywiadzie, który przeprowadziliśmy, powiedziałeś mi, że będziesz kontynuować, dopóki nie poczujesz, że nie jesteś już konkurencyjny. Gdzie stawiasz limit? Walczyć o #1? Wygrywać tytuły? Bądź konkurencyjny w tabeli?

Fernando Belasteguin:„Walka o zwycięstwo w turniejach. Myślę, że wciąż mam siłę i to jest mój cel, żeby grać jeszcze dwa i pół roku. Myślę, że mam siłę. Poza siłą fizyczną mówię o tym, co mentalne. Zawsze dbałem o siebie, ale w tym wieku muszę robić to na maksa, aby być konkurencyjnym. Myślę, że mam tę siłę psychiczną jeszcze przez 2 i pół roku na dobrym poziomie. Mam nadzieję, że uda mi się to osiągnąć, bo kontuzja i to może być koniec”.

Sport zawodowy to nie kooperacja

Lorenzo Lecci López: Rozmawiałem z graczami przyzwyczajonymi do previas WPT, którzy grają tutaj w głównym losowaniu. Mówią mi, że zamierzają wydać zarobione tutaj pieniądze na następną podróż, aby zagrać w WPT. Czy uważasz, że granie w WPT jest nadal pozytywne dla tych profesjonalnych sportowców?

Fernando Belasteguin :„Są to etapy, przez które przechodzi sport zawodowy. Kilka lat temu zgodziliśmy się na kompromis z nagrodą pieniężną i musimy to uszanować, mając świadomość, że dla wielu to kosztuje. Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Dzięki tym turniejom zaczyna się to zmieniać. Myślę, że w przyszłości bardzo się to zmieni. Zawodnik nie może tracić pieniędzy, musi przynajmniej być w stanie pokryć koszty podróży i szkolenia.

„Coraz więcej strumieni dochodów musi napływać dla gracza, ponieważ znajdzie to odzwierciedlenie w sportowym widowisku. Im więcej trenują zawodnicy, tym bardziej mogą pokryć swoje obciążenia, tym bardziej sport będzie się rozwijał, ponieważ widowisko będzie lepsze.

Lorenzo Lecci López: Premier Padel dopiero się zaczęło, ale jeśli planujemy się za 2/3 lata, czy myślisz, że młodzi Argentyńczycy będą mogli przyjechać i zagrać na profesjonalnym torze bez podejmowania zbyt dużego ryzyka? Jeśli przegrają, niech to nie będzie tragedia i niech trwają dalej bez konieczności powrotu do Argentyny.

Fernando Belasteguin „Nie musi tak być. Każdy podejmuje ryzyko, gdy podejmuje decyzję o przekształceniu się w coś profesjonalnego. Nikt nie może Ci zagwarantować, że to zadziała, to wygrywając mecze będziesz miał więcej pieniędzy.

Sport zawodowy to nie kooperacja. W tenisie ilu graczy inwestuje, aby spróbować być profesjonalistą? Ci ludzie nie tracą pieniędzy, inwestują czas i pieniądze. Jeśli to działa, to fantastycznie. Nie mogą być niczego pewni, bo wtedy odprężą się i bez wysiłku nic się nie stanie.”

WPT przegrał swój pierwszy pozew

Lorenzo Lecci López: Le World Padel Tour nie wygrał swojej sprawy przeciwko Miguel Oliveira. Ci ostatni nie będą musieli płacić sankcji WPT. WPT nie wywiera już prawdziwej presji na graczy.

Fernando Belasteguin:„Ten przypadek Miguela nie ma nic wspólnego z naszym, jest inny. Nie sądzę, że będzie to precedens w naszej sytuacji i że WPT przestanie nam grozić, ponieważ przegrało ten proces przeciwko Miguelowi. Prawdą jest, że pierwszy spór, który mieli, przegrali”.

Lorenzo Lecci López: Kolejny tor, APT Padel Tour, zrobili dobre rzeczy szczególnie z młodymi zawodnikami, mieli świetną imprezę w Sewilli. Czy uważasz, że FIP powinna rozpoznać te wydarzenia, ponieważ pomagają one szerzyć ten sport?

Fernando Belasteguin :„Zawsze jest dobrze, gdy wycieczki pomagają rozwijać graczy. To cecha Fabrice Pastora od wielu lat, który na swój sposób zawsze pomagał młodym zawodnikom. Pamiętam Pastor Cup w Buenos Aires, pomógł Stupie i Di Nenno, Chingotto/Tello, Tapia/Soliverez przyjechać i zagrać w Europie. Dobrze, że młodzi ludzie mają możliwość podróżowania.”

„Następnie, stamtąd do uznającej to międzynarodowej federacji, nie wiem, jakie są wymagania. Ale niezależnie od tego, czy jest to rozpoznane, czy nie, zawsze wspieram inicjatywy, które pomagają padel, ktokolwiek, cokolwiek robi i cokolwiek mówi. Musimy klaskać i iść naprzód”.

Z jego nazwisk możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jest międzynarodowym dżentelmenem Padel Magazine. Często można to zobaczyć na różnych międzynarodowych zawodach, ale także na najważniejszych francuskich imprezach. @oczkopadel na Instagramie, aby zobaczyć jego najlepsze zdjęcia padel !