Sytuacja padel w Belgii nigdy nie przestaje być paradoksem. W grudniu ubiegłego roku rząd przekazał stery padel doAFT Padel, federacja, która zrzesza zarówno tenis, jak i padel... Ten sukces federacji mieszanej, za padel przez kolejne dwa lata, mógł zabrzmieć dzwonem pogrzebowym dla nadziei AFPadel, która broni federacji padel niezależny.

Ale najwyraźniej tak nie jest: AFP nie tylko nadal zrzesza kluby i zawodników, organizuje własne zawody, ale nawet zapowiada zbliżające się ostateczne zwycięstwo w otwarta wojna który sprzeciwia się AFT Padel. Zwycięstwo oparte na większej liczbie klubów i lojalnych wobec niego zawodników, a także na liczniejszych rozgrywkach.

Prawie 3000 licencjobiorców i 81 klubów

Philippe Cerfont, skarbnik federacji AFPadel, wraca do nas w sprawie wyboru ministerstwa i „oporu, który jest organizowany” w celu wygrania „wojny padel".

« Pomimo niefortunnego wyboru ministra sportu francuskojęzycznej Belgii, Valérie Glatigny, uznania federacji tenisowej (AFT), wojna padel jest w trakcie zdobywania przez niezależną federację padel, AFPadel. Na dzień 12 stycznia 2023 roku mamy już blisko 3000 zatwierdzonych licencji i 81 klubów, które przystąpiły do ​​nas dobrowolnie. Powinieneś wiedzieć, że z naszymi przyjaciółmi z AFT, tenis mieszany-padel nie może wycofać się z sekcji AFT padel i dlatego jest automatycznie wymieniany jako część – czasem fikcyjnie – ich „federacji”. »

Cupra Masters w Wilku Padel Park

« Jednocześnie AFT pospiesznie rozpoczął swój łabędzi śpiew w najgorszy możliwy sposób, grożąc własnym klubom wykluczeniem ich z międzyklubów i zawodów tenisowych. Powołuje się na punkt w jej statucie uchwalony jakiś czas temu potajemnie, który mówi, że kluby tenisowe nie mogą już dzielić swoich obiektów ze sportem powiązanym z inną federacją. Dlatego AFT chce spróbować zastraszyć kluby, mówiąc im, że nie mogą dzielić swojego parkingu, szatni ani domu klubowego, jeśli klub wybierze federację padel historyczny. »

„Naszą legitymację czerpiemy z naszych klubów”

« Na szczęście ruch oporu jest zorganizowany, a niektóre kluby są zdeterminowane, by nie ograniczać ich swobody wyboru przez niektórych przywódców AFT. Kluby te są zirytowane słabymi wynikami sekcji padel AFT i niezbyt zachęcające dla nich perspektywy na rok 2023. »
« Te kluby i ich liderzy muszą zrozumieć, że dokonując wyboru AFPadel jest dla nich kwestią zdrowego rozsądku. Kluby mogły ocenić na papierze w zeszłym roku, kiedy obie federacje rywalizowały ze sobą we francuskojęzycznej Belgii: naturalnie widziały większy sukces w naszych różnych rozgrywkach. Na przykład w międzyklubach AFT niektóre zespoły międzyklubowe na poziomie rekreacyjnym musiały czasami pokonywać bardzo duże odległości, aby dołączyć do innego klubu AFT. W tym roku będzie jeszcze gorzej, bo mamy więcej klubów. Jest to szkodliwe dla rozwoju naszego sportu, ale też mało ekoodpowiedzialne. »
 « Uważamy, że ministerialne uznanie zostało przyznane błędnie, bez analizy naszego sprawozdania z działalności. Zdecydowaliśmy się również wystąpić do Rady Państwa, aby zakwestionować tę decyzję, która mogła wszystko rozwiązać. Czerpiemy naszą legitymację z naszych klubów, naszej społeczności, naszego doświadczenia i naszych wyników na boisku. »

Działając dla dobra sportu

 « Po raz kolejny ubolewamy nad twardą i nieodpowiedzialną postawą federacji tenisowej oraz jej niezdolnością do rzeczywistego działania dla dobra sportu, ale także dla dobra własnych klubów. Skupienie się na tenisie byłoby dobrą wróżbą, biorąc pod uwagę negatywną energię wydatkowaną przez niektórych liderów zaślepionych pomysłem gromadzenia padel aby wyraźnie zrekompensować upadek tenisa, pomimo często słyszanego pewnego zaprzeczenia rzeczywistości. »
« AFPadel teraz chce zgromadzić wszystkich graczy dobrej woli i wszystkie kluby, które naprawdę chcą razem z nami rozwijać nasz sport, w partnerstwie, tak jak zawsze. Chcemy zakończyć podział społeczności padel poprzez dalsze przyjmowanie tenisa mieszanegopadel, Jasne. Ale chcemy zgromadzić wszystkie inne kluby już utworzone, związane z innymi sportami lub nie, aby zaoferować im najlepszą obsługę federacji entuzjastów, niezależnej od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych i której decyzje są podejmowane wyłącznie w interesie naszego ulubiony sport, padel. Serdecznie powitamy wszystkie kluby, dla których padel jest prawdziwym priorytetem. Rozumiemy, że niektóre kluby wolą wybrać tzw padel jako działalność pomocnicza w stosunku do klubu tenisowego, który pozostanie główną działalnością obok kortów do gry w bule lub stołów do ping-ponga. Oczywiście pozostawiamy im wolny wybór dołączenia do wybranej przez nich federacji, nas. »

Piłka jest po stronie AFT Padel, którą – nie wątpmy w to – trzeba też przekonać, że tylko ona może wygrać wojnę!

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.