Tenis i padel musi stawić czoła bezprecedensowemu kryzysowi. Zrzuć to na COVID-19, który destabilizuje światową gospodarkę. Rząd opowiada się za powstrzymywaniem działań jako głównym środkiem zaradczym na zmniejszenie liczby przypadków infekcji.

W tym gorącym kontekście prezes Francuskiej Federacji Tenisowej Bernard Giudicelli wyjaśnił wczoraj, że chce „wnieść skargę do Rady Stanu" dla odblokować sytuację tenisową i klubami tenisowymi padel i pozwól im jak najszybciej otworzyć się ponownie.

Jeśli FFT zaproponuje nowy plan działania, aby pomóc tenisistom,  a co z trenerami, klubami i zawodnikami przy poszanowaniu środków rządowych?

W najbliższy piątek ta akcja prawna przed najwyższym sądem administracyjnym trafi do komitetu wykonawczego FFT (COMEX).

Miecz w wodzie czy szansa na sukces?

Rada Stanu, dlaczego?

Rada Stanu jest najwyższym sędzią administracyjnym. Jest sędzią kasacyjnym. Jest to ostateczna i ostatnia deska ratunku w obliczu dekretów lub aktów organów podlegających jurysdykcji krajowej.

Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do klasycznej procedury sądowej, w której kasacja interweniuje dopiero po odwołaniu, w tym przypadku jest to wyjątkowy środek prawny.

Rada Stanu będzie interweniować tylko w kwestiach praw: czy przestrzegano zasad? Czy prawo zostało prawidłowo zastosowane?

COMEX nie wyprze się swojego przewodniczącego

Czynność prawna, którą chce podjąć Prezes FFT, może zostać podjęta wyłącznie za zgodą Komitetu Wykonawczego FFT.

COMEX z pewnością powinien podążać za swoim przewodniczącym i tym samym zatwierdzać proces działania przed Radą Stanu. W rzeczywistości trudno jest dostrzec jeszcze większą gorliwość komitetu w obliczu tego kryzysu. Zwłaszcza, że ​​jest to sposób na pokazanie świata tenisa i padel, że FFT stara się robić rzeczy dla klubów i trenerów. Z politycznego punktu widzenia jest to rzeczywiście konieczne, bo pamiętajmy, że wybory odbędą się w dniu 13 lutego. Okres ten jest zatem kluczowy dla kontynuacji obecnego zespołu zarządzającego.

Jest to zatem bardziej formalność. Pytanie brzmi: czy ta akcja prawdopodobnie dobiegnie końca?

Skuteczne działanie?

Jeśli FFT tego nie zrobi, będzie krytykowany. Jeśli tak, to również dlatego, że zostanie powiedziane, że gra polityczną kartą i oportunizmem.

Pytanie, które nas tu interesuje, brzmi: czy ta sprawa przed sądem najwyższym ma szanse powodzenia?

W grudniu przyszłego roku rząd może zrezygnować z balastu. Nie wiemy jeszcze w jakiej formie. Ale pozytywne sygnały mogą dać nadzieję na otwarcie klubów sportowych. Czemu ?

Od przyszłego poniedziałku wiele klubów sportowych zostanie ponownie otwartych dla osób posiadających zaświadczenie lekarskie. Baseny już zostały ponownie otwarte, ponownie z obowiązkiem posiadania zaświadczenia lekarskiego.

Pierwszy krok przed złagodzeniem w grudniu? Trudno powiedzieć tyle, że słyszymy wszystko i jego przeciwieństwo od początku kryzysu zdrowotnego.

Chociaż to działanie prawne może się nie powieść, może mieć wpływ na przyszłe decyzje rządu. Sposób, w jaki FFT wywiera presję i zadaje cios mediom, a zwłaszcza licencjobiorcom i stowarzyszonym / autoryzowanym klubom.

Bernard Giudicelli: „musimy bronić naszej różnicy (...), nie jesteśmy sportem kontaktowym".

Mam nadzieję, że ten głos zostanie usłyszany.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.