W dniach 19-25 sierpnia 2024 r. centrum PACA League i Country Club Padel przywitam drugi raz z rzędu Mistrzostwa Francji Juniorów. Wspaniałe wydarzenie, które Christian Collange, Przewodniczący Komitetu Padel z regionu, nie mogę się tego doczekać. Wywiad z pasjonatem, który optymistycznie patrzy w przyszłość.

Christianie, odsetek młodych zawodników pozostaje niski (około 6% według najnowszych danych), chociaż w ciągu ostatniego roku zaobserwowano niewielki wzrost. Jak oceniasz ten rozwój?

Priorytetem na poziomie lig i federacji jest rozwój padel dla młodych ludzi. Nie możemy uważać sportu za godnego tej nazwy, jeśli taki nie istnieje. Należało zapewnić odpowiednie materiały, np. dla nauczycieli czy szkół, aby mieli dostęp do zajęć przez cały rok i po odpowiednich cenach. Musi być dla nich konkurencja. Dziś to się dzieje i od zeszłego roku znacznie przyspieszyło. Efekty zobaczymy za 2-3 lata.

Melissa Martin rozrywka dla dzieci 2 Cupra Rennes

Stworzyliśmy słynne TFP, dyplomy padel, aby można było szkolić nauczycieli. Musisz zrozumieć, że nie jest to tak proste, jak w przypadku dorosłych. Dzieciak, jeśli nie będzie miał odpowiednich turniejów, nie będziemy w stanie sprawdzić, czy podąża właściwym kursem, czy nie. Zainteresowanie jest, skomplikowana jest przede wszystkim dostępność. Organizujemy wiele spotkań młodzieży w moim regionie, w PACA, ale za nimi nie było żadnej szkoły padel. Dlatego musimy im pokazać i dać zasmakować temu sportowi.

We Francji pojawia się kilka obietnic (Timéo Fonteny, Yoan Boronad, Louise Bahurel). Czy sądzi Pan, że w przyszłości mogą konkurować z najlepszymi?

Dziś jesteśmy daleko od Hiszpanii i Argentyny, które są dwoma głównymi krajami przed nami. Jesteśmy trochę w tyle, bo oni są może o 15 lat do przodu. Potem, w porównaniu do krajów europejskich, jesteśmy na tym samym poziomie. Jeśli mówimy o bardzo wysokim poziomie, wprowadzamy wszystko, co konieczne, aby ci młodzi ludzie mogli być dobrze nadzorowani, dobrze wspierani i organizować swoje szkolenie.

Benjamin Tison i Pablo Ayma - Premier Padel

Rośnie liczba krajowych turniejów młodzieżowych (TNJ), takich jak finał Bandol Master (które odbędzie się w dniach 20–21 lipca 2024 r., przyp. red) lub Mistrzostwa Francji. Jest też rywalizacja międzynarodowa: Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata, przyjacielskie spotkania z Hiszpanami, niektóre turnieje FIP… Teraz młodym ludziom doradzają także Pablo Ayma i Benjamin Tison (w FFT, ). Projekt „Zespół”. Padel France Jeunes” zaczyna nabierać kształtu wraz z Alexią Dechaume, więc myślę, że jesteśmy na dobrej drodze.

Co należy zrobić, aby nadrobić różnicę w stosunku do takich krajów jak Hiszpania czy Argentyna?

Przede wszystkim brakuje kultury. padel, przeszłość, co jest wdrażane w Hiszpanii od 20 lat. To, czego nie mamy, to właśnie ta wiedza padel. We Francji federacja zachowała padel w swojej drużynie w 2014 roku, a francuski trener nie osiągnął jeszcze tego, co robi gdzie indziej. Takiego opóźnienia nie jesteśmy w stanie nadrobić w 3-4 lata.

Pałac Wilsona padel Piłki FFT

W inteligentny sposób FFT korzysta z zagranicznych trenerów, którzy przyspieszają ten proces. Nasi najlepsi młodzi ludzie zaczynają trenować na zmianę z kolegami z Hiszpanii i Francji. Są międzynarodowe. Potem, w porównaniu z innymi, nie pozostajemy w tyle, ponieważ nadal jesteśmy w gronie 3-4 najlepszych w Europie i 4-5 najlepszych na świecie.

Wróćmy do Mistrzostw Francji Juniorów. Po 2023 roku ponownie będziecie gospodarzami zawodów. Jakie są Wasze wrażenia?

Jest to dowód uznania. Zostałem poproszony o zaopiekowanie się padel w PACA i minęło kilka lat, odkąd wraz z moją komisją organizowaliśmy spotkania regionalne i departamentalne oraz obwody młodzieżowe. W zeszłym roku, mimo upałów, uważam, że był to duży sukces. Było bardzo gorąco i wydział prawie kazał nam odwołać zawody, ale daliśmy radę.

Liga PACA

Mamy wspaniałą witrynę w Liga PACA oraz partnerstwo z Country Club Padel, który gra z nami w grę. Po raz pierwszy tego typu ogólnokrajowe wydarzenie zostało powierzone lidze (a nie prywatnym klubom). Tam naprawdę jest święto padel w publicznej i pionierskiej lidze z młodymi ludźmi. Dlatego też powodem do dumy jest fakt, że federacja ponownie wyraziła swoje zaufanie, dzięki czemu będziemy mogli zorganizować nową edycję.

Opowiedz nam więcej o programie, oczekiwanych nowych funkcjach...

Pierwsze trzy dni (poniedziałek, wtorek i środa) zostaną poświęcone Interlidze Francuskiej do lat 14, formuła będzie taka sama jak w zeszłym roku. W tym samym czasie będziemy mieli Mistrzostwa Francji w parach z nową kategorią: chłopcy i dziewczęta U16, oprócz już istniejących U18. Umożliwi nam to zorganizowanie większej liczby meczów, większej liczby młodych ludzi i uwzględnienie całego przedziału wiekowego. Na poziomie organizacyjnym potwierdzimy to, co zrobiliśmy dobrze w zeszłym roku, poprawiając jednocześnie pewne punkty.

Liga Paca dziewczyna U14 Interligues Francja młodzież 2023

Zamierzamy poprawić obsługę hotelową, aby była mniej oddalona, ​​ponieważ mieliśmy zbyt wiele hoteli, więc byliśmy trochę rozproszeni pod względem transportu. Będą niespodzianki dla rozrywki, zrobimy coś, co się utrzyma. Na miejscu będzie więcej osób z U16. Chcemy, żeby to było prawdziwe świętowanie padel dla młodych ludzi, bo to dla nich jesteśmy w bazie. Będzie to miejsce wymiany, dzielenia się, ale oczywiście także rywalizacji!

Kto jest Twoim faworytem w tej rywalizacji?

Do tej pory Interligę zawsze wygrywał region PACA lub Occitanie. Ale zdaliśmy sobie sprawę, że wiele lig nadrobiło zaległości, ponieważ uruchomiły kilka naprawdę interesujących procesów. Myślę o Auvergne-Rhône-Alpes, Île-de-France, Normandii, Burgundii… Nie ma już monopolu, będzie otwarta.

Boronad Fonteny 2024

Oczywiście Timéo Fonteny i Yoan Boronad (zdjęcie) powinni być faworytami w swojej kategorii. Jest wielu młodych ludzi, którzy prezentują ciekawy poziom, widzimy, że jest wiele reprezentowanych lig. Na przykład podczas ostatniego zgromadzenia narodowego, które odbyło się w Paryżu cztery tygodnie temu, według mnie było reprezentowanych 6 lub 7 lig. Zespół zdolny sprawić niespodziankę? Prawdę mówiąc, jest wielu, którzy wykonali mnóstwo pracy. Być może powiedziałbym Owernia-Rodan-Alpy lub Nowa Akwitania.

Na koniec, jakie działania planujesz podjąć, aby kontynuować rozwój młodych zawodników?

Jeśli chodzi o federację, zespół naprawdę zgadza się z Benjaminem Tisonem, który był ważnym rekrutem. Przyjechał, aby wspierać zawody na szczeblu młodzieżowym we Francji. Jeździmy na ligi przez cały rok, organizujemy wydarzenia, aby znaleźć najlepszą młodzież przed zaproszeniem ich na spotkania krajowe. Stamtąd najlepsi są śledzeni, otrzymują pomoc finansową i przygotowują się do gry w francuskiej drużynie. Teraz będziemy musieli ewoluować dla tych młodych ludzi. Muszą grać na arenie międzynarodowej...

Młode ramiona podniosły Tuluzę padel klub międzyligowy 2022

W domu nasi najlepsi młodzi ludzie pochodzą ze szkół padel istniejących PACA, bo tam je doszlifujemy. Nawiązaliśmy bardzo bliską współpracę z trenerami, nauczycielami i klubami. Aby jednak posunąć się do przodu – wciąż to powtarzam – potrzebujemy dużej liczby młodych ludzi. Dzisiaj musimy mieć możliwość wejścia do szkół i uczelni, aby móc je wcześniej zapisać. Ci, którzy zagrają w grę szkoleniową, otrzymają pomoc od początku roku szkolnego. Musimy mieć także cele w zakresie padel kobiecy, co jest jeszcze bardziej skomplikowane. Dziewczyny szybko zorientują się, że jest to super fajny temat. Dlatego jestem spokojny o przyszłość, ponieważ zmierzamy we właściwym kierunku, czy to na poziomie lig, komitetów, klubów itp. Musimy rozegrać mecz przyszłości!

To dzięki ojcu Auxence odkrył padel, pewnego wieczoru w czerwcu 2018 r. Dziś z pasją śledzi międzynarodowe tory i dokucza palaczowi w swoim klubie treningowym w Tuluzie Padel Klub. Można go także znaleźć na La Feuille de Match i LesViolets.com, dwóch specjalistycznych mediach poświęconych klubowi piłkarskiemu Toulouse Football Club.