Christophe Petit: „Znajdź kupców, którzy będą mogli sprowadzić La Sfairę Padel na wyższym poziomie”

Kiedy Międzynarodowy Puchar Klubu padel (CICP), spotykamy Christophe'a Petita, który wprowadza nas do klubu padel którą wystawił w Grecji: La Sfaira Padel.

Projekt padel w Grecji

Christophe Petit, to nie brzmi zbyt grecko! A jednak... Długa historia rodzinna rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy moja matka, Greczynka, osiedliła się we Francji. Dokładnie pięćdziesiąt lat później, w 2011 roku, do Grecji przybył jego syn. Najtrudniejszy rok dla kraju, który stracił wówczas 25% PKB i ponad 600 000 mieszkańców. Ja ze swojej strony byłem na początku emigrantem, potem niezależnym w dziedzinie finansów, pracowałem trochę w Grecji, ale ponad 80% czasu spędzałem za granicą.

W latach 2007 i 2008 stawiałem pierwsze kroki na torze padelw Aix-en-Provence. Uważam to za całkiem miłe. Tenisista, który traci kondycję fizyczną, wmawia sobie, że nie jest złym pomysłem przejście na inny sport, oczywiście nadal z rakietą, ale z mniejszymi wymaganiami i mniejszym obciążeniem na kolana, a który jest zarówno przyjemniejszy, jak i łatwiejszy do adopcji.

Ale po przybyciu do Grecji zauważyłem, że padel tam nie istnieje. Jednak pogoda jest ładna. Miejscowi uwielbiają rakiety plażowe i dużo grają w siatkówkę plażową. Mówię sobie, że jest coś do zrobienia. Nawiązałem współpracę z przyjacielem i rozpoczęliśmy nasz projekt w 2013 roku, otrzymując nawet grant europejski w wysokości prawie 40 000 euro. Grecja jest totalnym bankrutem. Nie brakuje miejsca. Ale Grecja jest także krajem biurokratycznym i zdezorganizowanym. Dlatego minie ponad trzy lata, zanim w końcu otworzymy drzwi naszego pierwszego klubu. padel, w październiku 2016 r. W międzyczasie kilka innych „padelists” również próbowało szczęścia. I to działa! Oczywiście po grecku, ale fajnie!

Francuzka z matką Greczynką, znam lokalną kulturę. Jestem byłym tenisistą, który wie padel, Na co dzień jestem dyrektorem finansowym, dlatego jako jedna z nielicznych staram się projektować sobie biznesplan i model na kolejne lata. To jest klucz, aby mnie nie spotkało to, co na co dzień dzieje się w Grecji dla ponad 80% małych firm: założenie firmy w danym momencie i śmierć zawodowa w ciągu dziesięciu miesięcy od jej założenia, bo bez prognoz i przewidywań , brak zarządzania gotówką.

Klub miejski

Klub został zbudowany na wzór „Urban”. Padel”. W samym sercu miasta, 5 minut spacerem od francuskiego Lycée d'Athenes, do którego uczęszcza prawie 2 dzieci. W samym sercu przedmieścia Agia Paraskevi (blisko 000 50.000 mieszkańców) jesteśmy otoczeni licznymi podmiejskimi miasteczkami na północ od Aten, co oznacza, że ​​w promieniu 3 do 4 km obwodu mamy ponad 400.000 XNUMX mieszkańców „dostępnych”. Naprawdę jeden padel miejski. Jest to niewielki obiekt składający się z 3 działek o powierzchni 1500 m², który znajduje się również na trasie prawdziwego „autentycznego” Maratonu, łączącego miasto Maraton z centrum Aten.

Początek 2016 roku był raczej dobry pomimo braku wiedzy ogółu społeczeństwa na temat tego sportu padel.

Silny wzrost nastąpił w szczególności od 2020 roku i Covida. W poszukiwaniu bezdotykowych sportów na świeżym powietrzu w tym okresie wielu Greków odkryło tzw padel. Nieszczęście jednych w jakiś sposób uczyniło szczęście innych...

Stamtąd powstały kolejne kluby.

Nieco powolny rozwój w Grecji

W skali Grecji sport mocno ewoluuje, ale w skali tego, co podobne kraje lub tej samej wielkości były w stanie zrobić w tym samym okresie, Grecja pozostaje równie często daleko w tyle: nieistniejąca federacja i kluby niezdolne do koordynacji. Bez wątpienia kiedyś to nastąpi, ale dziś brakuje spójności narodowej i zrozumienia, że ​​konkurencja jest raczej pozytywna, ponieważ pozwala na demokratyzację sportu i dotarcie do większej liczby ludzi. W mieście liczącym ponad cztery miliony mieszkańców, takim jak Ateny, jest miejsce dla każdego.

Strona społeczna

Specyfiką klubu jest to, że jest on skierowany do dużej populacji (mężczyzn i kobiet w każdym wieku), którzy chcą odpocząć w gronie przyjaciół, którzy potrzebują uprawiać sport w trakcie zabawy (dla tych, którzy nie są oporni na samotne bieganie lub siłownię), a następnie porozmawiać z przyjaciółmi przy piwie lub napoju gazowanym później. Dlatego nasz model raczej średniej klasy pozostaje prostym modelem lokalnym, w którym po prostu przychodzimy się bawić i spotykać. Uczymy się podstaw i od razu wskakujemy do gry na wszystkich poziomach. Model podobny do modelu piłkarskiego 5×5.

Organizujemy turnieje lub proste wydarzenia w trybie intymność klientajak Amerykanie, turnieje z udziałem maksymalnie 6 lub 8 drużyn, tak aby początkujący i średniozaawansowani gracze mogli się spotkać i zorganizować, aby przychodzić i grać z częstotliwością, która im odpowiada. Gracze to na ogół początkujący lub średniozaawansowani gracze, którzy niekoniecznie chcą zostać crackerami.

Rezerwacje last minute

Ważną różnicą w porównaniu z krajami takimi jak Francja jest brak powtarzania się większości zastrzeżeń. Grecy lubią rezerwować na ostatnią chwilę. Jest to jeden z powodów, dla których wybraliśmy model zorientowany na grę, a nie lekcje. Klub jest dostępny dla osób, które przyjdą w dogodnym dla siebie czasie.

Druga, zasadniczo śródziemnomorska, różnica polega na tym, że w Grecji występy nadal są ważne, więc umiejętność sprzedaży wysokiej klasy rakiet jest niezwykle ważna, nawet dla niektórych początkujących.

W La Sfairze Padel, zdecydowaliśmy się na model wypożyczenia rakiet śnieżnych, aby ludzie mogli przetestować kilka modeli, ale przede wszystkim, aby szanować budżety większości osób. Grecja pozostaje krajem biednym. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, trzeba oferować przystępne ceny, czego większość klubów nie robi.

Najtańszy klub w regionie

Z naszej strony 90 minut gry kosztuje 10 € za osobę wieczorem i nieco mniej po południu, a także 2–4 € za rakietę w zależności od jej jakości (standardowa lub premium). Chętni mogą także zakupić pakiety godzinne z wyprzedzeniem i zaoszczędzić do 35% w stosunku do zwykłych cen, a tym samym zapłacić za godzinę gry w cenie 4,50 € za osobę. Ceny te są bezkonkurencyjne przy stawce podatku VAT wynoszącej 24%.

Jesteśmy zdecydowanie najtańszym klubem w regionie, głównie z szacunku dla sytuacji ekonomicznej każdego człowieka, aby jak najwięcej osób mogło odkryć ten piękny sport, młodzież, studenci, itp. i którzy nie mogliby wydać więcej, jeśli chcą grać i dobrze się bawić przynajmniej raz w tygodniu.

Sprzedam klub

Dzisiaj wróciłem do życia we Francji. Zdalne zarządzanie klubem (a zwłaszcza jego pracownikami) jest nieco skomplikowane. Klub musi otworzyć nowy rozdział, aby pokryć więcej nisz, dalej rozwijać swoją widoczność w obecnych narzędziach reklamowych (sieci społecznościowe itp.), rozwijać monitorowanie licznych klientów (zarejestrowanej klienteli składającej się z ponad 1700 graczy, którzy muszą utrzymać się przy życiu) w celu zwiększenia lojalności i rentowności. Model biznesowy jest niezwykle prosty. Prace prowadzone przez lata pozwalają nam na natychmiastową pracę.

Kierując się teraz w stronę innych horyzontów, chciałbym znaleźć jednego lub więcej nabywców, którzy będą mogli sprowadzić La Sfairę Padel na wyższym poziomie. Jestem oczywiście otwarty na wszelką dyskusję, aby klub mógł podjąć nowe wyzwania.

Cena zakupu takiego klubu nie jest zbyt wysoka w kraju takim jak Grecja. Kilka małych inwestycji w poprawę estetyki i być może pokrycia dachowe mogłyby szybko przynieść większą frekwencję.

Publié par
Xan Tafernaberry