Czy można tylko? bawić się w coś padel bez ruchu ? Zostań całkowicie? nieruchomy oczywiście nie, ale rób tylko bardzo kilka wycieczek, Tak, to możliwe.

Le padel jest dostępny dla każdego. Młodzi, mniej młodzi, kobiety, mężczyźni, osoby na wózkach inwalidzkich, osoby niesłyszące, z nadwagą, niepełnosprawne… W końcu jest to chyba najbardziej dostępny sport dla znacznej większości populacji.

Więc oczywiście, kiedy patrzymy na profesjonalistów, wszystko jest bardzo szybkie i w większości są bardzo mobilni, ale czy możemy grać? padel bez poruszania się? Odpowiedź brzmi tak.

Przede wszystkim musisz być świadomy swoich umiejętności. Jeśli masz problemy z oddychaniem lub sercem, zastanów się nad sobą, aby dotrzeć do końca meczu. Jeśli jesteś upośledzony w nogach, nie będziesz w stanie obronić wszystkich piłek. Więc to jest podstawa. Wiedz, co możesz, a czego nie możesz zrobić.

Pozycje

Stąd chcieliśmy pochodzić. ten padel rozgrywa się w zamkniętej przestrzeni, wystarczająco małej, aby szybko dotrzeć do większości obszarów. Okna również pomagają nam, przy odbiciu piłek, nie spieszyć się. Jeśli więc skupimy się na ustawieniu się na torze, powinniśmy być w stanie zagrać większość piłek we własnym tempie i dobrze się bawić.

Na dole toru

Rozmawialiśmy o tym, strefa komfortu znajduje się na poziomie styku pomiędzy pierwszym a drugim oknem dolnym i lekko cofnięta od złącza pomiędzy pierwszym i drugim oknem bocznym. Z tego obszaru, jeśli ty i przeciwnicy zdecydujecie się grać po przekątnej, traficie ponad 80% piłek.

Co się stanie, jeśli zmieni się przekątna? Przesuwanie się do środka, gdy twój partner zbliża się do bocznego okna i wraca do ciebie, gdy zbliża się do środka. W ten sposób zawsze zachowasz tę samą przestrzeń między wami.

Kiedy przeciwnicy muszą grać wysoką piłkę, a ty znajdujesz się z tyłu linii, może się zdarzyć, że odbicie na tylnej szybie jest szybkie i powoduje, że piłka oddala się od ciebie. Ponieważ nie chcemy uciekać, pomysł polega na ustawieniu się na linii lub nawet nieco przed nią, aby zablokować zagraną wysoko piłkę lub łatwiej i szybciej dotrzeć do wyjścia z okna.

A w sieci?

To jest problem. Jeśli w zasadzie możesz grać wszystkimi piłkami, to zbliżając się do siatki, zdobywasz większość punktów. Jeśli nie możesz iść do przodu, nie martw się, po prostu zostań z tyłu i baw się dobrze. Z drugiej strony, jeśli możesz przekroczyć linię, zrób to. Nie musisz trzymać się siatki, ale po przekroczeniu linii serwisowej możesz już grać woleje, a nawet smecze. Każdy ma swój własny obszar. Znajdź swoją pozycję, aby móc grać woleje i wysokie piłki bez łatwego lobowania. Lob jest oznaką biegu do tyłu, więc jeśli znajdziesz się w bezpiecznym miejscu, które pozwala na atak bez ryzyka bycia lobem, będzie to pozytywne.

Przewidywanie jest kluczem

Obejmij prowadzenie, przewiduj, aby zawsze mieć najlepszą możliwą pozycję do rozgrywania piłek przeciwników. Podstawą jest granie głęboko. Czuj się komfortowo w swojej strefie komfortu, poruszaj się z partnerem, ruszaj do przodu, gdy piłka nadlatuje szybciej i jak tylko będziesz mógł zaatakować, przejmij inicjatywę bez narażania się na niebezpieczeństwo. Masz klucze w ręku, teraz wszystko, co musisz zrobić, to grać, zdobywać doświadczenie, aby zrozumieć, dokąd trafią kulki zagrane przez twoich przeciwników. Gra bez ruchu jest możliwa, o ile zwolnisz tempo. Chodźmy! 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.