Usługa jest zawsze przedmiotem dyskusji w Padel. Dużo łatwiejsze dla graczy niż serwowanie tenisa – co wymaga lat praktyki – zaangażowanie w padla jest ostatecznie bardziej problematyczne dla sędziów, przynajmniej na poziomie zawodowym. I choć czasem trudno ocenić błędy stóp, prawdziwym problemem jest wysokość uderzenia piłki.

Zasada trudna do zastosowania

Rzeczywiście, międzynarodowe przepisy stanowią, że uderzenie pomiędzy rakietą a piłką musi znajdować się poniżej poziomu pasa. Na papierze, zasada nie jest specjalnie skomplikowana, ale w rzeczywistości jest to znacznie mniej proste, niż się wydaje.

Rzeczywiście, biorąc pod uwagę ubiór, prędkość, czasami niesprzyjające oświetlenie, odległość między krzesłem a kortem… sędziemu nigdy nie jest łatwo stwierdzić, czy piłka została uderzona poniżej pasa serwującego, czy nie. Tym bardziej, że gracze, którzy chcą jak najbardziej skomplikować kontrataki swoim przeciwnikom, starają się uderzać piłkę jak najwyżej, nawet jeśli czasem wiąże się to z lekką przesadą...

Co zrobić, żeby uniknąć problemów?

W ostatnich latach pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących usługi, związanych z utratą czasu na oglądanie akcji na wideo, błędami sędziowania, zirytowaniem graczy itp.

Obecnie nie wydaje się, aby istniało cudowne rozwiązanie, niemniej jednak pojawiają się pewne pomysły.

Jednym z nich byłoby przejście na jedną usługę. Zamiast dwóch piłek serwisowych, które obecnie posiadają gracze, przeszlibyśmy do jednej. Błąd stopy lub zbyt wysoki serwis i bezpośrednia strata punktu. Wystarczająco, aby być może trochę zniechęcić tych, którzy mają tendencję do grania zgodnie z zasadami podczas pierwszego serwisu... Co więcej, sprawiłoby to, że gra byłaby nieco bardziej płynna, nawet błędy przy pierwszej piłce są oczywiście znacznie rzadsze w padlu niż w w tenisie.

Inną możliwością, która nie jest sprzeczna z pierwszą, byłoby posiadanie narzędzia technologicznego, które pozwoliłoby dokładnie wiedzieć, kiedy usługa jest dobra, a kiedy zła. Trochę jak czujnik letu używany w tenisie, z wyobraźmy sobie sygnał dźwiękowy, który zabrzmi, gdy serwujący uderzy piłkę zbyt wysoko. Trudno jednak powiedzieć, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe w krótkim okresie, ze względu na wymaganą technologię. W ostatnich miesiącach widzieliśmy również, że system Foxtenn nie jest jeszcze w pełni gotowy…

Czekając na przyszłość, w której z pewnością będzie można ocenić wszystko w ułamku sekundy z precyzją dzięki technologii, zastanawiamy się, co władze regulujące nasz sport mogą zrobić, aby ograniczyć problematyczne sytuacje przy zagrywce. Pomysły?

Xan jest fanem padla. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku zawodników padla, znajduje nietypowe posty lub porusza aktualne tematy. Daje także kilka wskazówek, jak rozwijać sylwetkę do gry w padla. Ewidentnie narzuca swój ofensywny styl niczym na korcie do padla!