Tu jest jeden motyw co nie jest często omawiane, ale które daje ciężki czas i dużo bóle głowy kiedy Serveur est bez zarzutu : the zwrot usługi po rykoszet na boczne okno.

Oto sytuacja: rozpoczynasz spotkanie i wracasz. Przed tobą jest serwer, który niczym maszyna wystrzeliwuje w ciebie naładowane efektami pociski, które trafiają w boczne okno i nie pozwalają ci wrócić. Zwycięski serwis po wygranym serwisie: punkty przewijają się i nie możesz znaleźć rozwiązania. Co możemy zrobić ? Poddaj się ? Nie ma mowy.

Spróbuj zdestabilizować przeciwnika

Nie jest to na pewno co więcej klasa ale jest dozwolona w padel i to może wyprowadzić cię z sytuacji. Zanim wystawisz się do zwrotu, poproś o wynik, porozmawiaj ze swoim partnerem przed postawieniem się. Działania te przerywają rytm i prawdopodobnie zakłócają działanie serwera. Możesz spróbować tego rodzaju rzeczy, ale zawsze z zachowaniem zasad fair play.

Innym pomysłem byłoby ustawienie się inaczej. Ustawienie się na linii, przyklejenie do szyby bocznej, tylnej lub blisko środka może wzbudzić u przeciwnika wątpliwości, który może serwować mniej efektywnie, co pozwoli na powrót.

Zmień technikę zwrotu

Im bardziej jesteś zestresowany podczas powrotu, tym trudniej będzie Ci wbić piłkę. Albo opanujesz atak serwera od samego początku, albo będziesz musiał się dostosować. Powiedz sobie, że pierwszą techniką jest czekanie na piłkę. Często nie ruszając się nawet o milimetr można obronić boczną szybę. Tyle tylko, że nie wiemy, dopóki nie spróbujemy!

Wprowadź to w życie. Niech to do ciebie przyjdzie, bo podążanie za piłką do tyłu będzie podstawą dobrego odbicia i podstawą do zrozumienia prędkości, trajektorii i rotacji. Tak więc radą byłoby, aby podczas meczu, przy mocnych serwach, najpierw cofnąć się z piłką, aby zrozumieć jej trajektorię, nawet jeśli musisz kilka razy stracić punkt. Celem jest położenie kresu tym zwycięskim usługom. I może to proste czekanie przyniesie ci rozwiązanie.

Nadal nie działa!

Pech, serwis jest zawsze dobry, ponieważ odbija się bardzo blisko łączenia siatki okiennej, piłka pozostaje blisko ziemi, a czekanie do tyłu pozostawia cię zbyt daleko od piłki. Serwis staje się nie do opanowania po odbiciu z bardzo ostrymi wyjściami.

Tutaj problem jest inny, ponieważ jeśli dasz piłce czas na spokojne odbicie się od szyby, zostaniesz „ugotowany”. Będziesz miał dwie możliwości: albo weźmiesz piłkę tuż po odbiciu od podłoża i przed odbiciem na szkle, albo weźmiesz piłkę tuż po odbiciu się od szkła. Celem będzie tak naprawdę zablokowanie piłki, a nie uderzenie jej dużym gestem. Musisz mieć świadomość, że są szanse, że twój pala dotknie kieliszka, ale to jest cena, jaką trzeba zapłacić za umieszczenie w nim zwrotu, ponieważ tego właśnie szukamy.

Powrót za wszelką cenę

Pisaliśmy o tym w poprzednim artykule, padel, powrót musi być za wszelką cenę w terenie, bez względu na to, jak dobry.

Te piłki tak trudne z serwera są koniecznie możliwe do zwrotu, problem polega na tym, że nie wypracowałeś wszystkich sposobów na powrót. Jest to praca do wykonania na treningu lub z partnerem. 

Po pierwsze, naucz się cofać i odczytywać trajektorię, prędkość i rotację, ponieważ gracze, którzy mają bardzo dobry serwis, nie mają dwóch (lub jest to rzadkie). Kiedy już zrozumiesz, jak zachowuje się piłka, śmiało, albo poczekaj na nią, albo idź po nią, ale powiedz sobie, że jeśli zdecydowałeś się iść w stronę piłki, będziesz musiał być jak najbliżej odbicia, albo podłoża lub szkła. Chodźmy!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.