Na rynku dostępnych jest wiele różnych rakiet, ale nie wszystkie mają takie same ceny i taką samą wydajność, więc jaka jest dla Ciebie odpowiednia? Oto uzupełnienie naszego bardziej technicznego artykułu na temat Wskazówki 5 dotyczące wyboru rakiety wiosłowej.

Idealna rakieta nie istnieje

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie ma idealnej rakiety, ale rakieta pasująca do Twojej gry. Pomijając względy, takie jak cena lub estetyka, istnieją pewne funkcje, które określ, jak rakieta będzie ewoluować w twojej dłoni. Najważniejszym czynnikiem przy zakupie musi być twój poziom gry i cechy, które rakieta wniesie na ten poziom.

Roger, dostosowana rakieta?

Każda praktyka sportowa wymaga połączenia aktywności fizycznej i dostosowanych narzędzi. Pomyśl o tym, czy Roger Federer będzie wymieniony na 1.22 w dniu BetStars przeciwko Martinowi Cilicowi w finałowej rundzie 16 w Londynie w listopadzie, czy nie zoptymalizowałby swoich umiejętności dzięki idealnie dostosowanej rakiecie? Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym graczem, czy nowicjuszem w padel, wybór rakiety nie należy do łatwych decyzji.

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój jest niezbędny. Rakieta do łopatek, jak każdy inny zakup, powinna być produktem dobrej jakości, który przetrwa z czasem. Jednak ze względu na nieodłączny cel uderzenia w piłkę musi on łączyć cechy niskiej wagi, pewnej elastyczności i pewnej twardości. Oznacza to, że jego skład obejmuje idealne połączenie różnych materiałów o różnych mocach i trwałości. Ogólnie rakiety do łopatek są bardziej delikatne niż rakiety do tenisa lub squasha. Chociaż rakiety do squasha używaj mocnych ram z linami, które można łatwo wymienić po zerwaniu, rakiety Padel są wykonane z miękkich elementów, które ostatecznie pękną w wyniku intensywnego użytkowania lub przypadkowych wstrząsów na podłodze i ścianach.

Imprezy 3

Rakieta Padel składa się z trzech części połączonych w jeden kształt, który z zewnątrz może wydawać się jednym kawałkiem. Znajdujemy ramę lub profil (na zewnątrz wokół głównej strefy uderzenia, która nadaje rakiecie jej twardość i solidność), powierzchnię uderzenia (najważniejszą część rakiety, ponieważ jest to strefa gdzie piłka uderza i zależnie od jej składu da nam różne odczucia i występy podczas gry) oraz wałek (zwykle owinięty wokół gumy lub uchwytu).

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rakiet wyposażonych w ramy z włókna węglowego, które zapewniają najlepszą kombinację jędrności, trwałości i lekkości. Rama jest również najbardziej odsłoniętą częścią rakiety, ponieważ uderzamy piłki w pobliżu ziemi i ścian. Aby chronić ramę, wiele modeli jest wyposażonych w plastikowe zabezpieczenie przykręcane lub przyklejane na górze rakiety. Pomimo niezbędnej ochrony dla początkujących graczy, jest to również część, która z czasem wypadnie nawet z potwierdzonymi graczami. Należy pamiętać, że rakiety śnieżne dla początkujących graczy są zwykle budowane z większym oporem, ponieważ są one częściej narażone na przypadkowe uderzenia. Na szczęście mają również bardziej atrakcyjną cenę, aby były dostępne dla wszystkich. Pamiętaj, że po rozbiciu trudno je naprawić.

Poziomy 3

Musisz także wziąć pod uwagę swój poziom gry Ogólnie poziom gry jest podzielony na poziomy 3: początkujący lub wtajemniczony, zwykły gracz, zaawansowany lub profesjonalny. Każdy poziom reprezentuje prędkość i wagę piłki podczas gry. Oznacza to, że piłka zbliża się do nas wolniej iz mniejszym skutkiem, gdy zaczynamy grać (zakładając, że gramy z rówieśnikami lub trenerem) i szybciej / częściej, gdy nasz poziom się poprawia. , Ogólnie rzecz biorąc, detaliści i producenci łopatek klasyfikują swoje katalogi rakiet na tych poziomach graczy. Tak długo, jak będziesz w stanie zobaczyć, na jakim etapie jesteś, łatwo będzie znaleźć odpowiednią rakietę.

Twardość rakiety

Twardość jest kolejnym kryterium wyboru. Rakiety Padel mają solidną powierzchnię uderzeniową, wypełnioną otworami, umożliwiającymi łatwe huśtanie się w powietrzu. Ta powierzchnia może być twarda lub miękka i znacznie wpłynie na wydajność rakiety. Miękka rakieta będzie miała większą elastyczność, aby odbijać piłkę i dawać więcej mocy Twoim strzałom. Powierzchnia uderzeniowa najczęściej składa się z Eva goma lub pianki (pianki) pokrytej różnymi materiałami według producentów, ale najczęściej spotykanymi są włókno szklane i włókno węglowe.

Guma Eva jest twarda, mniej elastyczna i daje mniej mocy piłce. Jego zaletą jest długowieczność i jakość kontroli trajektorii. Eva jest najczęściej stosowanym rdzeniem, obecnym u większości producentów. Pianka (pianka), która ją ma, jest bardziej miękka, oferuje nieco mniejszą kontrolę, ale znacznie większą elastyczność i zapewnia większą moc i szybkość piłki. Logicznie rzecz biorąc, jest to także przedmiot, który trwa najkrócej. Ostatnio producenci opracowali trzeci rodzaj rdzenia, który łączy zarówno Evę, jak i piankę. Ta hybryda to miękka guma o znacznie dłuższej trwałości wykonana z piankowego rdzenia otoczonego gumą Eva na zewnątrz. Dlatego rakiety do łopatek charakteryzują się dużą miękkością i twardością, a marki, które rozpoczęły przygodę, nadal oferują regularne innowacje w celu poprawy jakości i komfortu gry.

Więcej elastyczności, więcej mocy?

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że miękka rakieta zapewnia siłę uderzeń, ponieważ większa elastyczność zapewnia piłce dodatkową energię. Z drugiej strony niestety zmniejszy kontrolę. Rakiety te pomagają ci bronić się z tyłu pola (pchają twoje uderzenia, aby dotrzeć na drugą stronę) i dają siłę w locie. Oczywiście miękkie rakiety wytrzymują krócej niż twarde rakiety, ponieważ miękkie materiały są łatwiejsze do szybkiego uszkodzenia.

W przeciwieństwie do miękkich rakiet, twarde rakiety oferują kontrolę i moc. Są bardziej wymagające niż miękkie rakiety, ponieważ to, czego brakuje im do odbicia mocy, musi być zapewnione przez twoje ramię i musisz mieć dobrą technikę, aby zoptymalizować swoje uderzenia. Dlatego trudno jest zalecić twardość początkującym lub graczom w trakcie inicjacji. Na przykład kobieta (której padel jest sportem idealnym), który zaczyna, prawdopodobnie będzie potrzebować bardziej elastycznej rakiety niż mężczyzna, ponieważ zwykle mają większą siłę. Ale nie zawsze tak jest, musisz naprawdę przetestować różne rakiety, zanim znajdziesz tę, która idealnie pasuje do naszej budowy ciała, ale także naszego stylu gry.

W miarę doskonalenia naszej techniki, funkcje opracowane w tym artykule powinny pozwolić nam wybrać, która twardość rakiety najlepiej pasuje do naszej gry podczas naszej praktyki, z częstymi zmianami w razie potrzeby.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.