„Wszystkie wyjścia są ostateczne”: ta zasada, dobrze znana widzom festiwali czy parków rozrywki, czasami dotyczy graczy padel. Wyjaśniamy dlaczego i jak.

Podczas wszystkich previas i do przedostatniej rundy zapowiedź Human Padel Toulouse Open, wycieczki nie są dozwolone. Ta zasada – wspólna dla wszystkich wydarzeń w World Padel Tour – dotyczy nawet torów 1 i 2 z 4Padel de Colomiers, których konfiguracja pozwoliłaby jednak graczom na odzyskanie ciosów z par 3.

Ale ponieważ tak nie jest na innych terenach kompleksu, blisko siebie, równość między graczami skłania organizatorów do zakazu wycieczek dla wszystkich, na wszystkich torach.

Wycieczka Arturo Coello Marbella

Szybka powierzchnia i wysokie temperatury

Dla graczy amatorów takie ograniczenie ma niewielkie znaczenie, ponieważ par 3 nie jest tak częste i niewielu jest tych, którzy są w stanie ich obronić. Ale na poziomie zawodowym, zwłaszcza wśród mężczyzn, moc spikerów i ich zdolność do znalezienia górnej rotacji i strefy, w której piłka wystrzeliwana jest pomnożona przez trzy razy.

Jest to jeszcze bardziej widoczne w przypadku nowych piłek, w szybkich warunkach, gdy temperatury są tak wysokie, jak obecnie w Tuluzie. A ponieważ sufit nie jest tak wysoki jak w Palais des Sports w Tuluzie, loby muszą być absolutnie idealne, aby schronić się przed tymi uderzeniami, które wychodzą, co jest równoznaczne z utratą punktów, gdy tylko piłka przekroczy 3 metry bocznego ogrodzenia (stąd wyrażenie „por tres” w języku hiszpańskim – przetłumaczone jako „przez 3”.

„Musisz lobować w ostatnich 10-15 cm toru”

Bastien Blanqué i Francisco Jurado zapłacili w niedzielę cenę przeciwko Jairo Bautista i Pablo Garcia, dwóm graczom 1,90 i 1,88 m, którzy pomnożyli zwycięskie smecze. „Musieliśmy lobować w ostatnich 10-15 centymetrach toru, żeby się z niego wydostać” – powiedział nam Blanqué, sfrustrowany, ponieważ jako dobry obrońca był w stanie odzyskać kilka z par 3 Jairo.

Ale od tego wtorkowego popołudnia wszystko się zmieni w Toulouse-Colomiers: finały previas będą rzeczywiście rozgrywane na torach 1 i 2, więc wycieczki zostaną zatwierdzone. Wystarczająco, by zadowolić zarówno graczy, jak i publiczność, bo widowisko stanie się jeszcze bardziej wyjątkowe.

I oczywiście od środy w Palais des Sports żadne wyjście nie będzie ostateczne: wtedy słowo (i działania) będą również w obronie!

Jerome Arnoux Journliaste

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.