Wydatek fizyczny: padel, sport plażowy?

Tenisiści, ale także squash czy badminton, czasami zastanawiają się nad padel jak sport plażowy, technicznie i fizycznie łatwiejszy niż ich ulubiona dyscyplina.

Jest to zarówno prawda, jak i fałsz. W tenisie konieczne jest opanowanie minimum techniki, aby móc dokonywać długich wymian, podczas gdy padel pozwala na szybszą zabawę nawet początkującym. Jeszcze w tenisie dystans do pokonania przez zawodnika jest większy niż w padel, ponieważ powierzchnia kortu jest większa: licząc trzy metry wstecz za linią bazową, każdy grający w pojedynkę będzie miał do pokonania około 125 m². I odwrotnie, dwóch graczy z padel mieć do pokonania 100 m² powierzchni (nie licząc wyjść), czyli 50 m² na osobę.

Rozmiar to nie wszystko

Jednak rozmiar kortu zdecydowanie nie wystarcza do ilościowego określenia wydatków fizycznych związanych ze sportem: korty do badmintona i squasha są znacznie mniejsze niż kort tenisowy, ale te sporty są uważane za bardziej wymagające, zwłaszcza na poziomie serca.

Pod uwagę brane są inne parametry, w szczególności czasy regeneracji pomiędzy wymianami. Wiemy na przykład, że efektywny czas gry w tenisa wynosi średnio tylko około 20 do 25%; może być bardziej na wolnej powierzchni, takiej jak glina, lub znacznie mniej na szybkiej powierzchni. Przypadek skrajny: na murawie Wimbledonu, przy szybkim i niskim odbiciu, gramy średnio 7 minut na godzinę, czyli 11,5% czasu!

Au padel, ponieważ ściany odbijają piłkę, a gracze łatwiej zasłaniają kort, punkty utrzymują się dłużej. Rzeczywisty czas gry, według hiszpańskiego badania przeprowadzonego w 2008 r, jest tam przez ponad 49% czasu: krótko mówiąc, gracz jest w akcji przez połowę czasu.

Tętno i kalorie

Inny sposób mierzenia wydatku fizycznego: tętno. Kilka badań na ten temat wykazało, że tętno podczas meczu padel wynosi około 140 uderzeń na minutę (BPM), z wartościami szczytowymi przy 180 BPM lub nawet wyższymi. Wartości porównywalne do tych z pojedynczej gry w tenisa, podczas której średnie tętno ulega wahaniom między 140 a 180 uderzeń na minutę. Mecz w squasha jest nieco bardziej wymagający, z uwzględnieniem częstotliwości między 162 a 177 uderzeń na minutę.

Nie wchodząc w dalsze szczegóły, przytoczymy ostatnią liczbę: liczbę spalonych kalorii w ciągu jednej godziny podczas meczu. Ponieważ przez większość czasu jesteśmy w ruchu, padel eliminuje do 600 kalorii (*) na godzinę gry.To o jedną czwartą więcej niż wydatek kaloryczny generowany przez godzinę gry w tenisa w deblu i odpowiednik singla.

A jeśli fizyczny wydatek części padel to dla Ciebie za mało, zawsze możesz go zwiększyć, trenując na połowie kortu z dwiema zbiórkami, po przekątnej (lub na pełnym korcie, z dopuszczalnymi dwiema zbiórkami). W takim przypadku zagrasz dwa razy więcej piłek i spalisz więcej kalorii. Chodźmy!

(*) Oczywiście wydatek energetyczny zmienia się w zależności od wagi zawodnika i intensywności sesji.

Publié par
Jerome Arnoux