Międzynarodowa Federacja Padel (FIP) postanowiła zaoferować Katar gospodarzem następnych Mistrzostw Świata po tych pomyślnie ukończonych w zeszłym roku. 

Od dzisiejszego ranka wielu internautów nie rozumie tego wyboru. Dlaczego FIP odnowiła swoje zaufanie do Kataru? Dlaczego w Doha zorganizujemy trzy międzynarodowe zawody w ciągu jednego roku? Dwa mistrzostwa świata padel kolejne w tym samym miejscu, czy to normalne? Co więcej, w kraju, w którym fani padel nie są legionami...

Na wszystkie pytania odpowiemy/nie możemy. Dlatego po prostu spróbujemy zmienić kontekst, ale także zadać Ci pytania. Zachęcamy do przesyłania komentarzy pod postem. Możemy je wkrótce wznowić. 

Dwa mistrzostwa świata z rzędu, pierwsze? 

Wbrew pozorom istnieje już precedens w tym padel. FIP przyznało światy Meksykowi dwa lata z rzędu. Był to 10. i 11. świat padel w Cancún (2010 i 2012) jako jeden z ambasadorów padel francuski od ponad dekady, Kristina Clément.  

Cancún 2010 był udanym konkursem. Cancún 2012 znacznie mniej.

W związku z tym na FIP istnieje już precedens z tymi dwoma mistrzostwami świata organizowanymi kolejno w tym samym mieście. To prawda, że ​​Meksyk to wyjątkowa kraina, ponieważ to tam padel zostało wynalezione. A trzeba pamiętać, że w 2010 czy 2012 roku warunki nie były takie same padel był znacznie słabiej rozwinięty na poziomie międzynarodowym, a FIP również nie miała wielu poważnych kandydatów. Natomiast dziś na pierwszy rzut oka nie brakuje witryn, klubów i federacji. 

Tutaj z komunikatu prasowego FIP rozumiemy, że byli kandydaci, ale kandydatura Kataru została zaakceptowana. 

Dzisiaj, w czasie, gdy FIP twierdzi, że chce umiędzynarodowić padel i ustanowić go na całym świecie, jesteśmy zaskoczeni, widząc dokładnie coś przeciwnego na drugim z rzędu Pucharze Świata w Katarze.

Chodzi oczywiście o to, by nie kwestionować profesjonalizmu i kolosalnych inwestycji organizatorów. Infrastruktura jest wyjątkowa i możemy tylko pochwalić poziom organizacji zawodów, które odbywają się w Khalifa International Tennis & Squash Complex. 

Ale czy nie jest to trochę brakiem odwagi ze strony FIP, aby nie spróbować przygody gdzie indziej? Czy nie jest to łatwy sposób na odnowienie się w Katarze, nawet jeśli wyobrażamy sobie, że organizacja znów będzie bardzo wydajna.

Luigi Carraro, prezes FIP, wyjaśnił nam podczas tego pierwszego Pucharu Świata w Katarze, że „kolejne międzynarodowe zawody będą wyjątkowe“. Albo nawet, że jest to konieczne”jak najbardziej internacjonalizować padel“. Słowa pełne zdrowego rozsądku, ale które wydają się nie pasować do tego…

Brak widoczności

Ciężko powiedzieć. Po pierwsze dlatego, że nie mamy żadnej widoczności na warunki i sposób przyznawania nam tych Pucharów Świata (niestety…). A potem dlatego, że bezsporne jest, że pierwsza edycja w Katarze była dla graczy wielkim sukcesem, podobnie jak pierwszy Major Premier Padel. Z drugiej strony dla kibiców jest to bardziej irytujące, bo trybuny często były puste…

Zastanawiamy się nad tą decyzją FIP. Czy to łatwy wybór? Czy taki obraz chce pokazać międzynarodowa federacja? Czy dzisiaj tylko Katar jest w stanie zaoferować wysokiej jakości mistrzostwa świata? 

Na razie wyraźnie brakuje informacji z FIP. Nie wiemy nic o kandydatach, głosach, warunkach. Brak wyjaśnienia tych wyborów w momencie pisania tego tekstu.

Czy to normalne, że kraj jest gospodarzem dwóch mistrzostw świata z rzędu?

Powstaje zatem pytanie, czy nie powinniśmy po prostu zabronić miastu lub krajowi organizowania dwóch kolejnych międzynarodowych mistrzostw? Ponieważ w rzeczywistości FIP może zrobić wszystko od momentu, gdy statut tego nie zabrania.

Czy nie powinno istnieć milcząca zasada, która zmusza FIP do jak największego starania się o znalezienie innych miejsc, innych miejsc na organizację Mistrzostw Świata? Czy od momentu, gdy powiedziała, że ​​są kandydaci, zaproponowała specyfikacje, które pozwoliłyby innym krajom mieć szansę w starciu z katarskim kolosem? 

Ale w końcu, czy FIP naprawdę miała jakichś innych poważnych kandydatów? Czy można mieć nadzieję na zorganizowanie mistrzostw świata na takim poziomie w innym kraju? W przeciwnym razie byłoby to koniecznie rozczarowanie, ponieważ oznaczałoby to, że padel nie jest tak rozwinięty na świecie, a międzynarodowa federacja zależy w pewien sposób od profesjonalizmu i inwestycji Kataru, aby zorganizować wysokiej jakości mistrzostwa świata...

Do swoich długopisów, aby skomentować ten post i wyrazić swoją opinię. 

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.