Na marginesie zawodów P2000 w Cabriès spotkaliśmy Doriana Navarro, najlepszego francuskiego gracza w padla na wózkach. Opowiada nam o swoim sezonie, o tym, jak działa tor, o swoich ambicjach międzynarodowych i o nadchodzącej organizacji trasy poświęconej padelowi na wózkach inwalidzkich na południu Francji.

„Jestem numerem 1 wśród francuskich graczy w padla na wózkach”.

Teo: Cześć Dorian, możesz się przedstawić tym, którzy cię nie znają?
Dorycki: Cześć, nazywam się Dorian Navarro i jestem francuskim numerem 1 w wioślarstwie na wózkach inwalidzkich. Mam 27 lat i od 2022 roku po krótkiej karierze tenisowej poświęcam się w 100% padlowi.

Dorian Navarro: „Obwód Padel Fotel zasługuje na prawdziwe wsparcie »

Sezon zorganizowany wokół P250 i P100

Téo: Jak wygląda sezon gry w padla na wózkach?
Dorycki: Nasz sezon jest podobny do sezonu zawodników pełnosprawnych. Rocznie organizujemy cztery turnieje P250, odpowiadające turniejom P2000, oraz liczne turnieje P100, które są najczęściej rozgrywanymi turniejami w naszej dyscyplinie. Ponadto odbywają się francuskie mistrzostwa par, również liczone jako P250.

Początek sezonu w pełnym toku

Téo: Jakie były twoje wyniki na początku sezonu?
Dorycki: Poświęciłem sporo czasu: zająłem 3. miejsce w pierwszym wyścigu P250, byłem finalistą w drugim i zwycięzcą w trzecim. Następne zawody P250 odbędą się niedaleko Nicei, gdzie trenuję, i nie mogę się ich doczekać.

Wózek inwalidzki Riviera Padel Wycieczka: wyjątkowa wycieczka po Południu

Téo: Czy możesz nam opowiedzieć coś więcej o trasie, którą organizujesz na Południu?
Dorycki: Wydarzenie odbędzie się w dniach 2–6 czerwca i obejmie trzy turnieje. Ten format wycieczki pozwala na obniżenie kosztów podróży: w ramach jednego wyjazdu można wziąć udział w trzech konkursach.
Ta wycieczka nazywa się Riviera Wheelchair Padel Tour będzie oferował dwa P100 i jeden P250:

P100 2 czerwca w Nicei
P100 3 czerwca w Antibes
P250 5 i 6 czerwca w UrbanSoccer Villeneuve-Loubet

Pomiędzy obydwoma formatami będziemy mieć dzień odpoczynku, aby ułatwić kolejność. To świetny sposób na pobudzenie obwodu.

Wózek inwalidzki Riviera Padel Wycieczka

Międzynarodowy obwód zawieszony

Téo: Czy istnieje międzynarodowy turniej padla na wózkach inwalidzkich?
Dorycki: Tak, ale niestety jest to prawie nieobecne. FIP (Międzynarodowa Federacja Padel) z pewnością ma kontrolę nad naszą dyscypliną, ale nie robi nic konkretnego. To właśnie gracze próbują sprawić, by sprawy się potoczyły.
Nie prosimy o obwód taki jak Premier Padel, ale minimum stanowiłoby kilka turniejów międzynarodowych. FFT musi nam pomóc w realizacji tego wniosku.

„Brak dialogu z FIP”

Téo: Często kontaktujesz się z FIP w swoich sieciach. Czy dzisiaj jest jakiś dialog?
Dorycki: Nie, prawie żadnego kontaktu. Niektórzy próbują nam pomóc, ale to bardzo skomplikowane. Kilkakrotnie pisałem do Prezydenta, ale nie otrzymałem odpowiedzi.
Organizujemy nasze turnieje sami, więc nasze potrzeby logistyczne są ograniczone, ale potrzebujemy minimalnego wsparcia finansowego, co wciąż nie jest realne.

Dyskusja inkluzywna… ale mało działań

Téo: To tym bardziej przykre, że uczciwy padel rozwija się niesamowicie...
Dorycki: Dokładnie. Często podkreśla się inkluzywny aspekt padla, ale w rzeczywistości są to tylko słowa bez pokrycia w czynach. Czujemy się wyraźnie pominięci.

Inspiracja i nauka w P2000

Téo: Czego oczekujesz od turnieju takiego jak ten P2000?
Dorycki: Wykorzystuję ją, aby czerpać inspirację od organizacji, sprawdzać, co się sprawdza, a co nie, aby móc zaoferować optymalne warunki graczom w padla na wózkach, szczególnie na naszych deskach P250.

Téo: Dziękuję Dorian za wywiad!
Dorycki: Dzięki tobie!

Informacje praktyczne – Riviera Wheelchair Padel Wycieczka

P100 2 czerwca: Miło
P100 3 czerwca: Antibes
P250 5 i 6 czerwca: UrbanSoccer Villeneuve-Loubet

Instagram: @padel.riviera.open
Nie wahaj się przyjść i wesprzeć graczy!