Jakie będą nasze sądy w Padel po zamknięciu? Argentyński felietonista Emilio Forcher dobrze się bawił wyobrażając sobie pola w klubach Padel.

Jeśli koniecznie wizerunek Emilio ma rozśmieszyć ludzi, sytuacja gospodarcza jest znacznie mniejsza. Zarówno we Francji, jak i za granicą wpływ wirusa na zdrowie ekonomiczne klubów Padel jest katastrofalny.

Francja mniej dotknięta niż inne narody?

Powiedzenie: „gdzie indziej zawsze jest gorzej” wydaje się mieć sens, gdy słuchamy południowoamerykańskiego ekonomisty Enrique Garcii, który pomógł nam napisać tę kolumnę.

Rzeczywiście kryzys zdrowotny jest oczywiście straszny dla francuskiego świata gospodarczego, a nasze kluby Padel nie są odporne na tę katastrofę.

Jednak w niektórych krajach, takich jak Hiszpania czy Argentyna, może być jeszcze gorzej. Ekonomista Enrique Garcia od dawna studiował ekonomicznie hiszpańskojęzyczny padel. Dla niego jest jasne: padel w Ameryce Łacińskiej spotka się z poważnym niepowodzeniem.

Kluby gorzej zorganizowane niż we Francji

Enrique Garcia mówi nam, że ogólnie rzecz biorąc, struktury europejskie są bardziej ustrukturyzowane niż w Ameryce Łacińskiej, „szczególnie wśród VSE lub sportowych MŚP ”. W obliczu kryzysów „Firmy, którym udało się zbudować administracyjnie i ekonomicznie, będą w stanie lepiej stawić czoła zagrożeniom zewnętrznym…”

Powód jest prosty: „Kluby Padel w Ameryce Łacińskiej są często małe, w większości przypadków małe, jeśli nie zerowe, przepływy pieniężne.".

Drugi powód: „Polityka naszych stanów lub federacji organizujących sport nie jest taka sama między naszymi narodami”.

Ogólnie rzecz biorąc, a tym bardziej we Francji, „państwo będzie masowo interweniować, a także istnieje wiele systemów absorbujących kryzysy. Jeśli Francja mniej skorzysta na globalnym wzroście, będzie w stanie wchłonąć kryzysy znacznie lepiej niż może stawić czoła ”.

„Szansa na zastawienie FFT”

Enrique Garcia zauważył również, że padel był częścią jednej z największych federacji sportowych na świecie: Francuskiej Federacji Tenisowej.

Jego siła uderzenia jest jedną z najważniejszych. Jest to bogata federacja, która korzysta z rocznego czynszu ze swoimi licencjobiorcami (prawie milion graczy), z tradycją zatwierdzania wydarzeń sportowych (a zatem otrzymywania zgody na wydarzenie), jest to ustawa stowarzyszeniowa z 1901 r. ze wszystkim, co implikuje, a przede wszystkim, nawet jeśli ten rok będzie wyjątkowy, FFT korzysta z jednej z największych imprez sportowych na świecie: Roland Garros.

Kto może pochwalić się w sporcie posiadaniem tak ważnego kapitału? tak bogaty? Jest potęgą w niesamowitym świecie tenisa. Niedawno mogliśmy to zobaczyć, wprowadzając z powodzeniem rozszerzenie daty w Roland Garros. Nie mówimy NIE FFT. I przypominam wam, że to także stowarzyszenie. Dzięki temu będzie mogła pokazać, co potrafi w czasach kryzysu. I państwo jest z tym.

Francja uprzywilejowana?

Na początku: dlatego wydajemy się uprzywilejowani. Trudno w to uwierzyć, kiedy widać stopień kryzysu.

Powiedzmy jasno: czy to w Europie, Francji czy Ameryce Łacińskiej wirus bardzo poważnie szkodzi gospodarkom. Przechowywanie po zamknięciu może być równie skomplikowane. Różnica polega jednak na tym, że lepiej byłoby na przykład we Francji niż w Argentynie czy Brazylii.

FFT ogłosiło już plan na 35 milionów euro na ekosystem sportowy który reprezentuje, w tym padel. Nie znajdziesz żadnej innej federacji Padel oferującej to swoim klubom: w rzeczywistości federacje, które zarządzają Padelem, są na ogół bardzo biedne i same już są na minusie, a nawet dla niektórych bezkrwawych.

Podsumowując, we Francji kluby z pewnością mogą liczyć na ogólny plan sportowy Marshalla z kilku powodów:

  • Francuskie tradycje: państwo lub jego organy stowarzyszeniowe mają tendencję do interwencji o wiele bardziej finansowej niż inne kraje.
  • Unikalna federacja w świecie sportu, tym bardziej, jeśli musimy porównać FFT z innymi federacjami Padel. Nawet federacja hiszpańska ma wagę piórkową w porównaniu do FFT.

Pytanie, które oczywiście sobie zadajemy, brzmi:

  • Kiedy kryzys się skończy? Ponieważ jest czas, że nawet jeśli jesteśmy w pięknym kraju z potężną federacją, może to nie wystarczyć
  • Czy ogólna pomoc z FFT będzie dostępna dla prywatnych klubów? To kolejne pytanie, które może być przedmiotem dyskusji w nadchodzących tygodniach / miesiącach
Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.