„Jak to piszesz?”. Najwyraźniej od jakiegoś czasu zadano ci to pytanie. Etymologia słowa padel jest kręta i Martín Echegaray przygląda się różnym wydarzeniom jego pisowni.

Urodzony w USA

Paddel lub padel ? Historia nazwy dyscypliny ewoluowała kilkakrotnie, a jej nazwa spotkała zdumiewający los. Początkowo Enrique Corcuera nazwał swój wynalazek „tenisem wiosła”. Samo w sobie określenie „wiosło” jest już ciekawostką geograficzną: „Jest to sport znacznie starszy od naszego, powstał około 1900 roku. Został również przemianowany i nazywa się Pop Tennis. Jest rozgrywany w Stanach Zjednoczonych i najwyraźniej miał szereg wewnętrznych konfliktów, w tym dwie wersje zasad ”.

MARTIN ECHEGARAY 2 - TWITTER

Formalizacja w 2014 roku

Do 2014 roku padel była wiosłem. Martin Echegaray wspomina, że ​​od początku dyscyplina ta nosiła nazwę „Argentina Paddle Tennis” w jego rodzinnym kraju: „Królewska Akademia Hiszpańska wspomniała o terminie wiosło w swoim Pan-Hispanic Dictionary of Doubts, ponieważ było to słowo, które było już używane w Hiszpanii w naszym sporcie”. Dopiero w 2014 roku zmiana została sformalizowana. W tym przypadku ewolucja była nieunikniona, jak wyjaśnił były dyrektor techniczny hiszpańskiej federacji: „Grupa robocza, która miała stworzyć FEP, bawiła się nazwą. Ponieważ musieli zarejestrować swoją organizację, a nazwa nie została uznana administracyjnie, użyli akronimu PADEL dla Promoción de Actividades Deportivas, Educativas y Lúdicas ”.

Niekongruencja językowa

Nazwa dyscypliny przeszła nowy zwrot. Podczas gdy angielskie terminy zwykle wampiryzują sport i są niezbędne w wielu językach, rozszerzenie padel jest wyjątkiem. Rzeczywiście, jest to termin Hiszpanie, który został przyjęty przez Anglików. Wielka Brytania, Irlandia, Australia, Kanada, Stany Zjednoczone: wszystkie wybrały opcję „padel”. Teraz pojawia się pytanie: jak długo potrwa ta niezgodność z internacjonalizacją i rozkwitem praktyki na całym świecie?

François Miguel Boudet Dziennikarz padel sport

Jestem dziennikarzem sportowym mieszkającym w Barcelonie i oczywiście fanem padel.

RMC Sports, L'Equipe Magazine, Sport24, Infosport +, BeIN sports, a teraz wisienka na torcie: Padel Magazine ! ;)