Enrique Corcuera Jr.: „Mój ojciec nie wierzył własnym oczom!”

Wyłącznie dla Padel Magazine, zanurz się z powrotem Przeprowadzę cię padel z wywiadem Meksykanina Enrique Corcuera, syna wynalazcy tego sportu!

Wywiad do posłuchania w wersji oryginalnej ICI.

Piętnaście lat refleksji

„W połowie lat pięćdziesiątych mój ojciec miał fronton do gry w pelotę baskijską i pewnego dnia wpadł na pomysł postawienia siatki tenisowej na środku boiska. Szybko zdał sobie sprawę, że granie w tenisa przy ścianach wokół jest świetną zabawą.

Ponieważ z rakietami tenisowymi było za szybko, a kort za duży, zaczął eksperymentować. A kiedy kupił dom w Acapulco w 1969 roku, stworzył mniejszy tor otoczony ścianami o wymiarach 20 na 10 metrów, bardzo podobny do tych, które znamy dzisiaj. Był to wynik prawie 15 lat eksperymentów.

Ciekawe, że udało mu się przekonać przyjaciół do uprawiania sportu, który nie istniał, i zaangażować ich w swoje ulepszenia!

Na początku bawili się drewnianymi rakietami, ale zerwali z piłką tenisową. Zaczął je wzmacniać, dodając metalowe elementy, dzięki czemu bardziej wytrzymały na uderzenia”.

Gra do zabawy z przyjaciółmi i rodziną

Kort tenisowy wymaga 1000 m² [od redakcji: 600 do 700 m² bez otoczenia], a mój ojciec miał tylko 300 m², więc zrobił mniejszy kort. W Acapulco miał wielu przyjaciół i zaproponował im, żeby przyjechali i spróbowali, i od razu im się to spodobało. W ten sposób zabrali się do budowy torów w domu. To bardzo towarzyski sport, w który można grać z rodziną, a obserwujący to lubią.

Na początku nigdy by nie uwierzył, że tzw padel może stać się sportem międzynarodowym. Dla niego była to gra do zabawy z przyjaciółmi i rodziną. Po dwudziestu latach zdał sobie sprawę z rozmiarów, jakie to wymagało. Moja mama zabrała ten sport do Argentyny, a przyjaciele ojca do Hiszpanii. W latach 80., kiedy zobaczył, że ludzie zaczynają lubić ten sport, postanowił zgłosić patent, by zostać uznanym za wynalazcę tego sportu.

Wiosło Corcuera

„Na początku nazwa była skomplikowana, nazwał ją Paddle Corcuera. To właśnie z tą nazwą moi rodzice stworzyli pierwsze zasady tego sportu w latach 80. Był już amerykański sport zwany paddle tenis, który wygląda jak, ale bez murów. Stąd wzięła się nazwa wiosła. A potem zgodzili się usunąć nazwę Corcuera.

Kredytpadelfipcomwp contentuploads2017052017 HISTORIA PADEL fotopdf>PadelFIP

Jeden z najlepszych przyjaciół mojego ojca, książę Alfonso de Hohenlohe, przyjeżdżał każdej zimy do domu w Acapulco, bardzo mu się tam podobało, a po powrocie do Hiszpanii zbudował klub Marbella, z czterema padel. Dlatego właśnie w Andaluzji sport stał się popularny, zanim został wyeksportowany. Moja mama pochodzi z Argentyny, a przyjaciele, którzy spędzali wakacje w moim domu w Acapulco, podjęli tam pomysł, zbudowali tory i sport zyskał na popularności.

Dlaczego ten sport nie rozwinął się najpierw w kraju, w którym powstał? Enrique odpowiada: „Myślę, że wynika to z kultury sportowej. W Hiszpanii i Argentynie ludzie są bardziej wysportowani. W Meksyku boom jest teraz. Wtedy ludzie bawili się tylko w swoich domach.”

Powstanie Międzynarodowej Federacji

„Istniały dwie federacje padel, jeden w Argentynie i jeden w Hiszpanii. Mój ojciec i jego przyjaciel Ignacio Soto Borja połączyli tych dwoje i stworzyli Międzynarodową Federację padel. Następnie opatentowali okna, a następnie zaoferowali patent, aby sport mógł się szybciej rozwijać. Zasady, które znamy dzisiaj, są mniej więcej takie same, z wyjątkiem jednego: mój ojciec uważał podanie, które dotknęło bocznego okna, za błędne. W tamtym czasie nie było wielu dobrych graczy i łatwiej było tak grać.

W 1990 roku zorganizowaliśmy Copa Corcuera z najlepszymi graczami na świecie i nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom. Na przykład, kiedy gracze schodzili z toru, aby odłożyć piłkę, nawet nie wiedzieliśmy, że to możliwe. Te rzeczy są wymyślane przez graczy!

Mój brat grał w reprezentacji Meksyku, ale kiedy zmierzyli się z Hiszpanami i Argentyńczykami, zobaczyli, że nic nie mogą zrobić. Jesteśmy amatorami (aby zobaczyć grę Enrique padel to jest ICI). Aby być profesjonalistą, musisz grać pięć lub sześć godzin dziennie. Żaden amator nie może walczyć z profesjonalistami”.

Jean-Noël Grinda, najlepszy zawodnik tamtych czasów!

Jean Noel Grinda

„W domu w Acapulco mój ojciec grał w tryktraka z jednymi z najlepszych graczy na świecie. A jednym z nich był Jean-Noël Grinda, świetny tenisista, który grał w Pucharze Davisa z Francją. A kiedy zobaczył ślad padel, spodobało mu się to od razu i bardzo szybko stał się najlepszym w swoim czasie. Powiedzmy, że był wtedy najlepszym zawodnikiem na świecie i zawsze chciał eksportować ten sport do Francji.

Życie naznaczone padel

„Zawsze byliśmy ambasadorami Polski World Padel Tour, zawsze pomagaliśmy rozwijać ten sport, którego rozwój był liniowy. A podczas pandemii boom stał się niesamowity”.

Maxi Sanchez i Enrique Corcuera Jr.

„Moja rodzina założyła firmę o nazwie CoPa (Corcuera Padel) robić rakiety, piłki, ubrania, które szanują dziedzictwo mojego ojca. Ideą jest wykorzystanie najlepszych technologii, ale w stylu retro. Zaczynamy w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a potem zobaczymy z hiszpańskimi firmami start w Unii Europejskiej. Produkt będzie sprzedawany dopiero od czerwca lub lipca”.

Uhonorowanie dziedzictwa ojca

„Gdyby mój ojciec widział rozwój padel dziś nie wierzyłby własnym oczom, byłby niezmiernie szczęśliwy. Kiedy umarł, padel był już praktykowany w dwóch krajach i istniał już zawodowy obwód, ale w obecnym boomie nie mógł w to uwierzyć. Byłby bardzo dumny, dlatego chcemy uhonorować jego dziedzictwo”.

Publié par
Xan Tafernaberry