Cel badania miała na celu analizę fizycznych i fizjologicznych elementów padel amatorskich, dzięki czemu można zaprojektować precyzyjne programy treningowe w celu poprawy ich wyników.

Na podstawie znalezionych wyników możemy powiedzieć, że plik padel jest sportem przerywanym o wysokiej intensywności, w którym występują naprzemiennie okresy (bardzo krótkie i intensywne) wysiłku i okresy regeneracji. Podobnie jak w tenisie, maksymalny dozwolony czas między dwoma punktami wynosi 20 sekund, 90 sekund między zmianami stron i 120 sekund na koniec każdego seta. Według badań przeprowadzonych przez Sañudo i wsp. (2008), mogliśmy zobaczyć, że rzeczywisty czas gry w padelto znaczy czas, w którym gracz jest w akcji, wynosi średnio 71 sekund, a przerwa trwa 73 sekundy. Zostało to zmierzone w zawodnikach krajowych rozgrywek. U naszych amatorów możemy spodziewać się relatywnie dłuższego czasu gry, jak wykazano w innych sportach rakietowych, takich jak tenis, że wyższy poziom prowadzi do mniejszej liczby punktów (J. Fernandez et al. 2006).

Nadal według badań Sañudo i wsp. Wykazano, że średnia liczba punktów w grze wynosi 7,72 ± 0.46 punktu. Możemy zatem wywnioskować, że rzeczywisty czas gry na punkt wynosi około 10 sekund. Jednak widzieliśmy, że dozwolony czas między każdym punktem nie może przekraczać 20 sekund. W związku z tym stosunek czasu aktywności do czasu regeneracji wynosi około 10 sekund / 20 sekund. Dlatego w naszym treningu bardzo interesująca będzie praca z frakcjonowanymi 10 razy 10 / 10s w celu poprawy właściwości beztlenowych niezbędnych do padel.

Analiza dopasowania pokazuje, że nawet jeśli bardzo krótkie i intensywne ruchy, liczne zmiany kierunków i mało czasu dostępnego na ruch wykorzystują właściwości beztlenowe, powtarzanie tych wysiłków w czasie z niekompletne odzyskiwanie wymaga doskonałych właściwości aerobowych.

Rzeczywiście, nawet jeśli ponad 6% tętna zarejestrowanego podczas meczu znajduje się na poziomie ponad 90% tętna maksymalnego, można to wyjaśnić wieloma sprintami z dużą intensywnością na dystansie od 3 do 9 metrów, a także liczne zmiany kierunku, średnie tętno zarejestrowane przez nasze badanie na naszych 10 graczach padel wynosi 139 uderzeń na minutę ± 9,68. W ten sam sposób mogliśmy zobaczyć, że ponad 90% czasu gry zawodnicy spędzają z prędkością mniejszą niż 6 km / h podczas meczu. Czas spędzony przy dużej prędkości (> 15 km / h) stanowi tylko 0,01% całkowitego czasu gry.

Podkreśla to głównie charakter aerobowy, choć przeplatany wybuchowymi akcjami beztlenowymi. Dlatego w naszym fizycznym przygotowaniu niezbędna będzie praca nad wytrzymałością aerobową.

Aby wzmocnić ten pomysł, ciekawie byłoby móc obliczyć V02max podczas meczu padel.

Krótkie i intensywne akcje wymagają cech siły mięśniowej, która jest również głównym wyznacznikiem wydajności w ruchu. padel. Rzeczywiście, powtarzanie różnych uderzeń rakiety wymaga pewnej siły mięśni. Według badań Carrasco i wsp. (2010), smash, który jest strzałem wymagającym dużej siły, osłony, koordynacji i równowagi, nadal stanowi 12,45% wszystkich strzałów oddanych podczas meczu. To samo dotyczy siatkówki przy siatce, która stanowi ponad 40% oddanych strzałów i która wymaga siły, osłony, równowagi i zwinności. To pojęcie zwinności jest również brane pod uwagę ze względu na mnogość form ruchu i różnych uderzeń używanych przez gracza padel.

Przygotowanie fizyczne musi zatem uwzględniać zarówno aspekt ilościowy krótkich, jak i intensywnych działań (podkreślając znaczenie właściwości aerobowych i beztlenowych), ale także aspekt jakościowy każdego działania (podkreślając znaczenie siły mięśni, równowaga, szybkość reakcji i zwinność), a zatem być jak najbardziej kompletna.

Cechy fizyczne niezbędne do padel które będą kierować przygotowaniem fizycznym to:

  • Wytrzymałość tlenowa
  • Właściwości anaerobowe
  • Siła mięśni
  • Szybkość reakcji, zwinność i koordynacja
  • Wytrzymałość wytrzymałościowa (poszycie, stabilizacja, równowaga)

Matthieu Lebourgeois jest fizjoterapeutą sportowym i trenerem fizycznym. Dba o graczy padel miłośniczka rehabilitacji i praktyk rehabilitacyjnych padel regularnie w czasie wolnym padel. Matthieu w pełni zamierza sprawdzić się w zawodach i pokazać swój talent!