Le Padel to sport stworzony w 1969 roku przez Meksykanin Enrique Corcuera, wywiezione do Hiszpanii przez Książę Alfonso z Honhenlohe, w swojej rezydencji znajdującej się w Marbelli pod koniec 1974 r., rezydencji, w której Honhenlohe zmodyfikował wymiary gruntu i ustanowił pierwsze zasady.

1985: padel sprofesjonalizować

W 1975 roku argentyński milioner Julio Menditegui jest zafascynowany padel którą spotyka w Marbelli i sprowadza ją do swojego kraju pochodzenia. W Argentynie padel jest bardzo dobrze przyjmowany i szybko przyciąga nowych praktyków. To jest z 1985 że idzie o profesjonalizację wraz z pojawieniem się sponsorów i organizacją coraz liczniejszych turniejów.

W sezonie 1986 - 1987 bracia argentyńscy Javier Maquirriain et Gustavo Maquirriain zostań pierwszą parą, która zajmie pierwsze miejsce w profesjonalnym rankingu padel. Rok 1988 przejdzie do historii jako pierwsze mistrzostwa Ameryki Łacińskiej, które odbyły się w mieście Mar del Plata (ARG), przeciwstawiając się w finale braciom Maquirriain Alejandro Lasaigues - Horacio Alvarez Clementi, wszyscy reprezentanci Argentyny.

W następnym sezonie duet Lasaigues - Álvarez został ogłoszony mistrzem drugiej edycji turnieju hiszpańsko-amerykańskiego i przez dwa sezony (1989-1990) utrzymywał prowadzenie w tabeli. Początek lat 90. rozpoczął się od sponsorowania ship Coca-Cola na światowym torze, zdominowanym przez nową parę Javier Maquirriain i Roberto Gattikera.

Sponsorzy mają „moc” skupiania najlepszych graczy

Pierwsze mistrzostwa Padel , Hiszpania 1992

Rok 1992 zaczyna się od utworzenia nowej pary, która zapanuje na światowym obwodzie padel od ponad sześciu lat. Firma odzieży sportowej sports Cylinder Zaoferował Alejandro Lasaigues i Roberto Gattiker kontrakt na utworzenie złotego duetu. W tym samym roku pierwsze mistrzostwa świata według kraju padel odbywa się w Madrycie i Sewilli. Mistrzostwa zdobyte przez Argentynę, Gattikera i Lasaiguesa wygrywają Open przeciwko Javierowi Maquirriainowi i Pablo Rovolettiemu.

Kredyt wideo: YouTube Padel Dzisiaj

Druga edycja mistrzostw w Mendoza, Argentyna (1994) i trzecia edycja at Madryt, Hiszpania (1996), również wygrała para Lasaigues - Gattiker. Początek sezonu 1998 był naznaczony separacją między tymi dwoma graczami i oznaczał przełom w nowej erze padel nowoczesny.

Tegoroczne mistrzostwa rozegrane zostały w Mar del Plata w Argentynie, gdzie pary Roberto Gattiker - Cristian Guitierrez zmierzyli się z Juanem Martinem Diazem - Alberto Rodriguezem. Tytuł trafia do duetu Gutierrez – Gattiker.

Powrót do ojczyzny

Lata 2000 przyniosły ze sobą modernizację sportu, koncentrując się na Hiszpanii oraz zachęcanie do migracji graczy z Ameryki Łacińskiej do Europy. Efekt ten generuje większą widoczność na arenie międzynarodowej i promuje praktykę padel w więcej niż 30 krajów na świecie.

W sezonie 2001 nowy duet w składzie Juan Martin Diaz i Fernando Belasteguin staje się numerem 1, osiągając punkty czystego szaleństwa i przekraczając poziom, który był wcześniej widziany.

Padel Profesjonalna wycieczka

Na początku 2005 roku wystartował nowy projekt. Ma na celu stworzenie najważniejszego profesjonalnego obwodu padel na świecie. Jest sponsorowany przez grupę organizatorów turniejów Padel, Stowarzyszenie Zawodników Padel specjaliści (AJPP) oraz Hiszpańskie Stowarzyszenie Padel Féminin (AFEP). Turnieje oficjalnie rozpoczynają się wraz z rozpoczęciem sezonu 2006 i zapewniają obecność 60 najlepszych graczy w danym momencie.

Obwód jest zarządzany przez Padel Pro Tour, a organizacja non-profit, który odpowiada za dystrybucję nagród, akredytację turnieju oraz przestrzeganie regulaminu padel.

Otwarcie na Amerykę Południową

Do sezonu 2009 zdecydowana większość turniejów odbywała się w Europie, a dokładniej w Hiszpanii. W 2010 roku obwód zorganizował swoje pierwsze turnieje poza Europą, z dwoma turniejami promocyjnymi w Mendoza (ARG) i San Luis (ARG), a także oficjalny turniej o godz Mar del Plata (ARG), aby rozpocząć sezon. Ten tor składa się z 17 turniejów w Hiszpanii oraz finałowego Mistrza w Madrycie.

W 2011 roku firma bukmacherska Bwin weszła w świat padel i zostaje głównym sponsorem nowego konkursu o nazwie Bwin Padel Profesjonalna wycieczka. W tym sezonie padel, najlepiej radzą sobie duety Juan Martin Diaz - Fernando Belasteguín i Juani Mienes - Pablo Lima w kategorii mężczyzn. u kobiet W tabeli prowadzą Carolina Navarro - Cecilia Reiter oraz Iciar Montes - Patricia Llaguno.

World Padel Tour

Ten nowy obwód jest zamiennikiem Padel Pro Tour. Utworzony w 2012 roku zrzesza tych samych organizatorów co jego poprzednik, ale zarządzany jest przez firmę SetPoint Events SA, powiązaną z SA Damm (Estrella Galicja). Ten konkurs jest zgodny z zasadami Międzynarodowa Federacja Padel (FIP). Średnio tor składa się z 15 do 20 turniejów rocznie, plus turniej Master, który na koniec sezonu gromadzi 8 najlepszych par z rankingu.

na świecie Padel Wycieczka

W odpowiedzi na utworzenie tego prywatnego obwodu Monegasque Fabrice Pastor (Sporty międzynarodowe w Monte Carlo) namiot w 2013 stworzyć obwód o bardziej międzynarodowym zasięgu. Proponuje zgromadzenie najlepszych graczy na świecie i rywalizację w turniejach na pięciu kontynentach.

Projekt ten zmarł w 2018 roku, kiedy WPT podpisało kontrakt z najlepszymi graczami do 2023 roku.

APT Padel Wycieczka

En 2019, Fabrice Pastor tworzy nowy obwód padel, który ma rozpocząć się w sezonie 2020, ale opóźniony z powodu pandemii Covid-19. Tym razem Fabrice ma wsparcie Continental American Padel Federacja (CAPF) a później, w 2021, zawiera porozumienie z Europejską Federacją Padel (FEPA) aby APT wylądował w Europie.

Obecnie w świecie Padel, istnieją dwa tory na bardzo wysokim poziomie, które łączą najlepszych graczy padel na świecie. Obwód World Padel Tour iATP Padel Wycieczka. Te dwa obwody utrzymują swój własny system punktacji, aby wpływać na ranking i nie są w żaden sposób powiązane.

Kolumbijczycy to uwielbiają padel ! Więc tak, nie jesteśmy najlepsi, ale najważniejsze jest uczestnictwo. Zrozumiałeś, jestem Chico, który pochodzi z Bogoty i zamierzam zaznaczyć padel mojego odcisku z Padel Magazine.