Dawny światowy numer 1 padel w latach 1988-1991 Argentyńczyk trenował największe zawodowe pary i kontynuuje – mając prawie 64 lata – trenować talenty przyszłości i przekazywać swoją pasję do tego sportu. Od trzech lat współpracuje z Decathlonem nad rozwojem Rakiety śnieżne marki Kuikma, najlepiej sprzedający się na świecie. Spotkaliśmy go pod koniec 2021 roku we wspaniałym klubie Torrelodones, niedaleko Madrytu, gdzie dzieli się swoją wiedzą. Możliwość zapytania go o jego idealną rakietę, rodzaj ulubionej gry i globalną ewolucję graczy oraz padel.

Idealna rakieta?

„Dla mnie hałas padel ideał powinien mieć duży obszar uderzenia („punto dulce”) i lekką równowagę głowy. Nie wszyscy gracze mają duże uderzenie, gdy równowaga jest opuszczona, sprzyja to zwrotności, ale powoduje brak mocy, rakietę padel posiadające krótsze ramię dźwigni niż rakieta tenisowa. W przypadku rakiet, które są zbyt lekkie, piłka nie wysuwa się wystarczająco, gdy nieznacznie przesuniesz się do środka lub gdy chcesz, aby wróciła na bok. Przy „miękkiej” rakiecie potrzebujesz jeszcze większej wagi, ponieważ pochłania ona dużo mocy. Potężny gracz poradzi sobie z każdą rakietą; ale ten, któremu brakuje mocy - i tak jest w przypadku 60 lub 70% osób, które grają padel - ma problem."

Nie mniej niż 370 gramów

„Często początkujący lub średniozaawansowani gracze czują się bardziej komfortowo z lekką rakietą. Ale lekka rakieta będzie bardziej wibrować i „mniej wysyła”. Dzieje się tak jeszcze bardziej w przypadku gry z piłkami, które nie są nowe. Jednak średnio gracze rozgrywają trzy gry tymi samymi piłkami. Dla mnie rakieta powinna ważyć nie mniej niż 370 gramów. Tak jest w przypadku mężczyzn, ale także kobiet. Moja żona gra lepiej moją ciężką rakietą niż lekką, którą jej dałem. Problem polega na tym, że ciężko jest zdobyć ciężkie rakiety, ponieważ wszystkie fabryki produkują lekkie rakiety.”

„Moje rakiety ważyły ​​do ​​430 gramów”

„Kiedy byłem zawodowym graczem, grałem rakietami, które ważyły ​​do ​​430 gramów. A kiedy przestałem grać, moja rakieta ważyła 390 gramów. Dziś cieszy mnie rakieta o wadze 385 gramów. Gdy chcesz zablokować atak, dużo lepiej mieć ciężką rakietę, która ma większą stabilność. Jeśli dasz mi 350-gramową rakietę, sama poruszy się w mojej dłoni.

A co z rakietami śnieżnymi Kuikma?

„Myślę, że są całkiem dobrze zaprojektowane i wykonane (mówi obiektywnie, z szerokim uśmiechem). Uważam jednak, że wciąż brakuje nam nieco innego akcentu w porównaniu do tego, co istnieje gdzie indziej. Dziś w dziedzinie rakiet śnieżnych nie można wymyślić więcej niż to, co już wymyślono. Obecnie w asortymencie Expert posiadamy miękkie rakiety i stery. W przyszłości chciałbym, abyśmy znaleźli wariant, coś innowacyjnego w 2023 roku, kiedy asortyment zostanie całkowicie odnowiony.

Gama rakiet śnieżnych Kuikma stworzona w 2019 roku.

Znajdź właściwy kompromis

„Włókno szklane to najprzyjemniejszy materiał, dzięki któremu można znaleźć odpowiednie wyczucie podczas pisania. Karbon zapewnia sztywność, która pozwala na lepsze wyczucie i kontrolę nad piłką w momencie oddania strzału. Jednak większość graczy, a tym samym klientów Decathlonu, preferuje bardziej amortyzowane, bardziej miękkie uderzenie. Dla mnie karbon powinien być używany do ram rakiet, a następnie używamy różnych warstw włókna szklanego i aluminium, aby znaleźć odpowiedni kompromis pod względem sztywności.”

„Nasza rakieta za 100 euro jest równoważna tej za 300 euro”

"W Kuikma moją rolą jest testowanie rakiet i wydawanie wrażenia, jakie materiały będą używane dla każdego typu gracza w zależności od charakterystyki ich gry. Następnie polecam i uwiarygodniam rakietę o bardziej przystępnej cenie: pomysł ma pokazać, że jest tak samo konkurencyjna, jak droższa rakieta. Najważniejszą rzeczą jest przekonanie ludzi, że nasza rakieta 100 euro jest odpowiednikiem rakiety 300 euro: to nie tylko kwestia wizerunku, to po prostu dlatego, że materiały są takie same. Moim zdaniem kilka marek oferuje bardzo dobre produkty. Ale są rakiety, których cena jest nieuzasadniona.”

Gama Kuikma promowana przez argentyńskiego trenera.

"Szaleństwo padel podnieść ceny”

„Niektóre marki mają prestiż i splendor, które sprawiają, że ich produkty są bardzo drogie. To jak z zegarkami: możesz mieć Seiko, które działa lepiej niż Rolex, ale będzie kosztować znacznie mniej. Dziś szaleństwo padel w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, prowadzi do inflacji cen. Dotyczy to zarówno rakiet śnieżnych, jak i kortów. Zaczynamy mieć trudności z zakupem ziemi padel tutaj w Hiszpanii, bo kupujemy je za 25 000 euro; producenci wolą sprzedawać je w Szwecji za 32 000, a nawet 40 000 euro. Aby zmienić dywan, nie mogę znaleźć dostawcy, ponieważ sprzedanie go za 5000 euro tutaj jest mniej opłacalne niż za 8000 euro w Szwecji”.

„Złoty wiek padel, to jest teraz "

„Wierzę, że złoty wiek padel, to jest teraz. Poziom rośnie coraz bardziej. A młodzi ludzie coraz wcześniej bawią się z dorosłymi. Chłopiec taki jak Agustin Tapia, który ma 22 lata, zaczął grać w wieku 15 lat na profesjonalnym torze. Ma tę moc i tę mentalną prędkość, którą mają młodzi ludzie, nabył doświadczenie, ponieważ grał z dorosłymi partnerami na dobrym poziomie, co pozwoliło mu mieć poziom odpowiedzialności, którego nigdy nie osiągnąłby tak szybko”.

„Spektakularna gra powoduje przegrywanie meczów”

"W padel, gracze, którzy wygrywają najwięcej, są najmądrzejsi. Spektakularna gra czasami daje rację, ale kosztem podejmowania ryzyka, które najczęściej jest nadmierne. W moich oczach Lebron i Galan nie szukają spektakularnej gry, ale grają w szybką i potężną grę. Tapia ma spektakularny mecz, z niesamowitymi strzałami, ale paradoksalnie sprawia, że ​​przegrywa wiele meczów.

Agustin Tapia podnosi wysoką piłkę
Czy Agustin Tapia skorzysta na tym, że stanie się mniej spektakularny?

Znaczenie konstrukcji punktowej

„Uważam, że trenerzy powinni przywiązywać wagę do 'dobrej gry', do budowania punktów. Wszyscy patrzą tylko na finalizację punktów, ale nie zwracają uwagi na powyższe. Jeśli weźmiemy Lukę Modrić (przyp. red.: chorwacki pomocnik Realu Madryt), wykona decydujące podanie, ale bramkę strzeli kolejny. Ale to decydujące podanie jest bezcenne! Dla mnie padel to sport przygotowania i budowania: a ci, którzy wiedzą, jak budować i kończyć, są mistrzami”.

„Prawie wszystkie strzały można odzyskać”

„Zakończ punkt przez padel jest znacznie trudniejsze niż w tenisie. Z wyjątkiem sytuacji, gdy lob jest krótki, a gracz może kopnąć piłkę lub wrócić na swój kort, wszystkie inne uderzenia są możliwe do odzyskania. Na wysokim poziomie, na przykład, osiągnięcie par 3 stwarza większe ryzyko utraty punktu niż szanse na jego wygranie, ponieważ obrońcy mogą się wydostać. Wcześniej, zostawiając piłkę, to był pewny punkt, ale dzisiaj jest skończony. Dla mnie uderzeniem, którego trzeba będzie używać coraz częściej, jest uderzenie z wyskoku, aby znaleźć par 4. Jest to uderzenie, nad którym trzeba popracować na treningu. Bo nawet uderzenie mocno ciosem, które wraca do jego obozu, eksponuje kontratak dobrych obrońców.

„Bela, gracz, który liczy”

„Gra Belasteguina w dużej mierze opiera się na konstrukcji punktu z bandeja. Kiedy uderza mocno, prawie zawsze wygrywa punkt, ale nie jest graczem, który uderza często. Czemu ? Bo wie, że dwoma kolejnymi strzałami częściej zdobędzie punkt. W jego oczach nie trzeba więc podejmować tak dużego ryzyka. Trenowałem Belę i Limę przez półtora roku. Mogę powiedzieć, że Bela jest graczem, który kalkuluje ryzyko i szanse. Jeśli wdaje się w pojedynek z woleja, to dlatego, że wie, że ma 80% szans na wygraną. Bo jeśli wie, że jego przeciwnik ma większe szanse na wygranie pojedynku, nie idzie.

Posiada wyjątkowe wyjście okienne, które można zmieniać. I postanawia wykonać ruch, który postawi jego partnera na dobrej pozycji. Wtedy loby, które robi, są również znakomite. I zamiast uderzać, nie waha się przepuścić piłki, aby wydostać się przez okno, ponieważ wie, że będzie to dla niego korzystne. I niekoniecznie stara się zbyt szybko zdobyć punkt, woli postawić niską piłkę na środku i nie zdobywać punktu do następnego strzału. Wie, że czas jest po jego stronie, ponieważ kontroluje czas gry.

Ewolucja Padel Belasteguin WPT Madryt Open 2021
Fernando Belasteguin był trenowany przez Horacio Alvarez Clementi w 2018-2019.

„3 – 4 – 5”, broń Beli

„Kiedy Belasteguin kończy punkt, ma nerwowe skurcze, jego oczy są utkwione i myśli, myśli, myśli. Następnie ma rytuał: 3 sekundy na wyciszenie, relaks, 4 sekundy na zastanowienie się nad tym, co zamierza zrobić i 5 sekund na podjęcie działania. I opanowuje to 3-4-5 do perfekcji. To jest dla niego instynktowne, ale współpracuje też ze swoim psychologiem. Ponadto dużo pracuje nad wizualizacją. Kiedy staje twarzą w twarz z graczem, wie dokładnie, jakie są jego przyzwyczajenia, w którą stronę wyśle ​​piłkę, jak zagra strzały na 30/40, strzały na 40/30. Wie, kogo grać w ważnych momentach, a kogo unikać w tych momentach.

Gra staje się coraz szybsza

"W padel, obrona jest bardzo potężna. Niewielu jest graczy, którzy potrafią zdobywać punkty, uderzając. Podczas gdy wielu wie, jak dobrze się bronić. Obrona równoważy gry, ponieważ uderzający nie zawsze są dobrymi obrońcami. Ci, którzy wywodzą się z tenisa, często uderzają dobrze i są dobrzy w siatce, ale za tym jest inna sprawa. Bardzo ważny jest również sprzęt: jeśli piłki są szybkie, a rakiety mocne, skorzystają na tym wielcy uderzający. Więc to prawda, że ​​gra staje się coraz szybsza. Ale gra na świeżym powietrzu, czasami na poziomie morza, może spowolnić grę, zwłaszcza przy wolnych tonach”.

Średnia prędkość gry

„Osobiście lubię, gdy piłki i warunki gry pozwalają na średnią prędkość, co sprzyja strategii. Nie lubię punktów, które kończą się dwoma rzutami. Łatwiej jest ocenić jakość rakiety niż piłki, ponieważ rakieta nie psuje się lub psuje się powoli, natomiast piłka szybciej się zużywa i reaguje inaczej w zależności od warunków gry.temperatura, ciśnienie, wysokość itp. Piłka może być dobra, gdy otworzysz pudełko, ale trzy dni później straciłeś dużą presję.

„Dżentelmen zaginął padel we Francji "

„We Francji wciąż brakuje kogoś, kto naprawdę wierzy w padel : potrzebujesz typu takiego jak Fred Oudeville, wentylator. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki padel świat będzie prosperował, dżentelmen padel we Francji musi być ktoś, kto żyje tym sportem na co dzień. Jeśli sam nie masz pasji, nie możesz jej przekazać.”

Jerome Arnoux Journliaste

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.