Wywiad z Jackym Terreau, przewodniczącym Ligi Bourgogne-Franche-Comté i wiceprzewodniczącym FFT, oraz Laurentem Aznarem, przewodniczącym komisji regionalnej padel z Liga Burgundy-Francja-Comté oraz Krajowa Rada Padel.

Laurent Aznar, mężczyzna w dwóch kapeluszach

Padel Magazine : Pierwsze pytanie do Ciebie Laurent: jak odkryłeś le padel ? Jakie było Twoje przeszłość, zanim został przewodniczącym komisji regionalnej? padel w Burgundii-Franche-Comté?

Laurent Aznar: „Odkryłem padel w 2005 roku w Hiszpanii, a konkretnie w Vigo. Początkowo byłem tenisistą, początkowo szukałem klubu tenisowego. Moi hiszpańscy koledzy z pracy powiedzieli mi o tym padel, zaintrygował mnie, bo nie znałem tego sportu. Ale od razu zauważyłem, że było więcej śladów padel niż korty tenisowe i zacząłem grać. Szczerze mówiąc, to były wtedy dość stare tory, nadal były betonowe ściany (zamiast okien), grunt był cementowy itp.

Kiedy wróciłem do Francji w 2009 roku, trzymałem to w pamięci. W 2014 roku padel est rwszedł w fałdę FFT i wtedy pomyślałem, że to idealna okazja, aby rozwinąć padel w moim klubie w Bourgogne-Franche-Comté (w Montbéliard). W 2017 roku jako pierwszy klub tenisowy zainaugurowaliśmy cztery korty tenisowe. padel w Franche-Comte

Od 2018 roku kieruję komisją regionalną padel, i zostałem wybrany z ostatni rząd federacjiThe Przewodniczący Rady Krajowej Padel(CNP)”

Padel Magazine : Wspomniał Pan o Radzie Narodowej padel, czy możesz nam opowiedzieć o tym organie?

Laurent Aznar: „Rada Narodowa” padel narodził się z nowym zarządem federacji. Początkowo utworzono komisję federalną padel który niedawno się rozszerzył, witając w szczególności kierowników prywatnych struktur i członków CST. Od teraz ten krajowy organ padel liczy 22 członków, których celem jest wspieranie rozwoju padel na całym terytorium, ustrukturyzuj konkurencję, być siłą propozycji dotyczących ewolucji przepisów sportowych i pracy nad różnymi tematami, jak na przykład w tej chwili nad strukturą klasyfikacji padel"

Laurent Aznar Prezes Franche Comté League
Pal Laurent Aznar w ręku

„Cel 2024: ponad 70 szlaków w Bourgogne-Franche-Comté”

Padel Magazine : Jak dziś możemy ocenić stan padel w lidze? Jakie środki zostały wprowadzone w celu rozwoju tego sportu?

Laurent Aznar: „Obecnie mamy 22 tory dla 8 struktur w Bourgogne-Franche-Comté. Oczywiście ważne jest, aby umieścić te liczby w odpowiedniej perspektywie z liczbą licencjobiorców i mieszkańców naszego terytorium. Te wskaźniki pokazują nam, że jesteśmy za celami federalnymi. Bez ziemi trudno się rozwijać.

W 2021 r. stworzyliśmy w Besançon Centrum Ligi z 5 torami (3 na zewnątrz i 2 na hali). To Centrum umożliwi nam oferowanie szkoleń padel ale już niedługo spotkania i staże dla naszej młodzieży. Priorytetem naszego projektu na lata 2022-2024 jest zatem zwiększenie liczby struktur na całym terytorium, ale poprzez stworzenie inteligentnej i odpowiedniej sieci. Moim zdaniem błędem byłoby powtarzanie tego, co zrobiono w latach 80. dla tenisa, tworząc infrastruktury obok siebie.

Jak wszędzie we Francji, obserwujemy silny wzrost w BFC: w 2019 roku było tylko 9 torów, a pod koniec 2021 mieliśmy 22 (i myślę, że niestety ten wzrost został spowolniony przez kryzys zdrowotny...).

Celem na koniec 2024 r. będzie posiadanie 70 tras na całym terytorium Bourgogne-Franche-Comté. Z naszym referentem ds. rozwoju padel, stworzyliśmy ankietę i prezentację dyscypliny, którą wysłaliśmy do liderów klubów, do których kierujemy nasze terytorium. Widzimy, że to działa dobrze, ponieważ wielu prezesów klubów przychodzi do nas, kiedy wyrażamy zainteresowanie rozwojem dyscypliny. Dziś mamy około dziesięciu projektów, które są rozważane, z nadzieją, że zmaterializują się od 2023 roku.

Jacky Terreau: „W tej chwili w powietrzu jest wiele projektów. Uważam, że trzeba być czujnym i tworzyć dobrą sieć, a nie rozproszenie.

Pięć torów w Besançon, co odpowiada centrum ligi. Jest to przykład współpracy prywatno-publicznej, co można podkreślić.”

Pala Jacky Terreau w ręku

Padel Magazine : Laurent czy możesz nam oszacować liczbę struktur, klubów padel który ujrzy światło dzienne pod koniec 2022/2023 roku?

Laurent Aznar: „W tym roku szacuje się, że będą 3 dodatkowe kluby i 8 do 10 torów. I jestem przekonany, że będzie rósł wykładniczo, biorąc pod uwagę mocne strony tej dyscypliny: dostępność, przyjazność, zabawę, ale także więź społeczną, którą tworzy. Masowe pojawienie się telepracy sprawia, że ​​ludzie muszą się odnajdywać i padel to świetny sposób na zrobienie tego!"

„The padel wzmocnić tenisa”

Padel Magazine : Gdybyś mógł zilustrować mapę drogową dzisiejszej ligi Bourgogne-Franche-Comté, jak by to wyglądało?

Laurent Aznar: Nasz projekt na lata 2022-2024 opiera się na czterech filarach: rozwijaniu liczby naszych infrastruktur, szeroko zakrojonej komunikacji wokół tej dyscypliny w celu wprowadzenia kultury padel w ramach naszej Ligi rozwijać masową praktykę, skupiając się na młodych i żeńskich widowniach, a na koniec trenować, traktując szkolenie naszych młodych ludzi jako priorytet

Na koniec zorganizowaliśmy pierwsze szkolenie w DFMP 2021 (40h trening do tenisa DE) a obecnie myślimy o zorganizowaniu szkolenia w TFP („Tytuł zawodowy”, 240-godzinny kurs szkoleniowy dla padelists) i pedagogiczne referencje padel.

Padel Magazine : Jest padel może wzmocnić tenis, pomagając mu znaleźć alternatywy, aby zatrzymać licencjobiorców i dlaczego by nie wygrać?

Laurent Aznar: ” Moim zdaniem celem jest zrobienie padel sport sam w sobie. To musi nadejść, aby wzmocnić tenis i kluby, przywracając ćwiczących, serdeczność, więzi społeczne, a tym samym łyk świeżego powietrza. Po 4 latach prowadzenia tej praktyki w moim klubie widzę, że 60% praktykujących padel to ludzie, którzy nie grali lub nie grali już w tenisa (a więc populacja, której nigdy byśmy nie schwytali) i przywrócili dawną serdeczność. I odwrotnie, prawie żaden klubowicz nie zrezygnował z tenisa na rzecz padel ale przeciwnie, łączą te dwie praktyki!

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !