Bajada to atakująca piłka grana przez przeciwników przez okno. Oto kilka wskazówek, jak nauczyć się go bronić.

Gra w padla jest mieszanką ataku i obrony. Zasadniczo pozycja ataku znajduje się przy siatce, a pozycja obrony na dole pola. Ale… w zależności od ruchu, który musimy wykonać, możemy znajdować się w pozycji ataku od dołu toru, szczególnie gdy musimy zagrać piłkę powyżej poziomu pasa. Uderzenie piłki na tej wysokości pozwala nam szybko schodzić w dół. Jest tak więc w przypadku wyjścia z okna ataku lub bajady.

Jak więc bronisz bajadę?

Jesteśmy na dole toru, robimy lob na naszych przeciwnikach i bierzemy siatkę. To wtedy musisz grać późno. Aby było jasne i proste dla wszystkich, lepiej grać w najbardziej logiczny sposób, to znaczy krzyż.

Lewy gracz

Na tej przekątnej logicznie staniesz przed praworęcznym. Podczas lobu albo ten gracz będzie musiał wykonać bajadę od ręki (blisko bocznego okna) lub forhend (na środku pola).

  • Bajada odręczna: W takim przypadku gracz rzadko wybiera piłkę w kierunku środka. Więc po twoich płatach, ty i twój partner będziecie musieli „przykleić” siatkę, aby zakryć kąty. Opcje twojego przeciwnika polegają na graniu wzdłuż linii lub przekraczaniu siatki, rzadko z nadmierną prędkością. Jeśli wybierze płat, będziesz miał dużo czasu, aby wrócić na sam dół.

  • Forehand Bajada: Tutaj gracz będzie miał więcej możliwości przyspieszenia piłki. Tak więc ogólnie wybrane obszary będą centrum lub ciałem. Po zakończeniu płata nie przyklejaj się do siatki, ale odzyskaj wsparcie na środku obszaru serwowania. Pozwoli ci to zablokować szybką bajadę, zobaczyć nadlatującą piłkę i albo iść w kierunku siatki, albo zacząć od nowa na dole toru. Wskazówka: Aby zablokować cios w ciało, ustaw się w pozycji backhand.

Właściwy gracz

2 możliwości: jeśli masz leworęcznego na swojej przekątnej, zastosujesz taką samą taktykę jak na lewej przekątnej, albo będziesz miał praworęcznego i oto jego opcje: tylna bajada ze środka toru lub kopnięcie bajada tuż przy bocznym oknie.

  • Bajada odręczna: Po twoim występie gracz będzie musiał wykonać bajadę od ręki ze środka toru. Pojawia się niewiele opcji. Szybko na środku lub szybko na gracza, który jest przed nim, tj. Gracza po lewej stronie. Aby obronić tę bajadę, zbliż się do siatki, spraw, aby gracz po prawej stronie zasłonił środek toru, a gracz po lewej stronie lekko przesunął się w lewo. W ten sposób omijasz kąty i możesz wykonać salwę z tyłu gracza, który właśnie wykonał bajada.

  • Forehand Bajada: Obrona jest chyba najbardziej skomplikowana. Jeśli twój płat w kierunku kąta jest średniej jakości, praworęczny umieszczony po prawej stronie ma wiele opcji: długa linia, pośrodku na odtwarzaczu po lewej stronie, pośrodku na odtwarzaczu po prawej stronie, szybki na korpusie 2 graczy, krótki krzyż w kierunku siatki lub lob. Jak to zrobić Pierwszą opcją byłoby zrobienie idealnego loba lub nigdy nie grać w tym kierunku 😉, ale nie byłoby to z naszej strony profesjonalne. Drugą opcją jest próba połączenia kątów z odtwarzaczem po lewej stronie nieco zaawansowanym w porównaniu do odtwarzacza po prawej stronie. W ten sposób możesz osłonić się wzdłuż linii, centrum jest utrzymywane przez właściwego gracza, krótka kula może być odtwarzana po odbiciu się na siatce, a możesz kontratakować bandją w przypadku loba.

Obrona bajada jest czymś, co wykonuje się jako zespół. Umieść taktykę na dwóch, a co najważniejsze, między każdym uderzeniem, ustaw pala przed sobą w wysokiej pozycji (wysokość klatki piersiowej).

Do ciebie

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielką padla na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowania bardzo popularnego wśród klubów i graczy Padel. Felietonista i doradca, pomaga ci grać lepiej dzięki licznym samouczkom.