Pochodzący z tenisaThe padel wykorzystuje ten sam system liczenia punktów, co jego starszy brat. W tenisie, a więc w padel na wynik składają się również sety, gry i punkty.

Jak wygrać mecz?

Aby wygrać grę, musisz zdobyć co najmniej cztery punkty. Punkty liczone są w ten sposób:

Bez kropki: „zero”
Pierwsza kropka: „15”
Drugi punkt: „30”
Trzeci punkt: „40”
Czwarty punkt: „gra”

Na początku gry zawsze podajemy pierwszy punkt z prawej strony, drugi z lewej i tak dalej. Punkty pary serwującej jako pierwsza są zawsze ogłaszane.

Jeśli obie drużyny uzbierają po trzy punkty w tym samym meczu, to jest 40-40, możemy też powiedzieć „40A”. W tym przypadku kontynuujemy, a drużyna, która zdobędzie kolejny punkt, przechodzi do „Przewagi” (z wyjątkiem Punto de oro, patrz niżej). Jeśli ta sama drużyna odzyska punkt, wygrywa mecz, jeśli straci punkt po przejściu „Przewagi”, wracamy do równości na „40A”.

Jak wygrać seta?

Aby wygrać seta, musisz wygrać 6 gier. Jeśli jednak obie drużyny osiągną „5-5”, set trafi do 7 meczów. A jeśli jest „6-6”, to realizujemy „decydującą grę” lub tie-break. Ta „decydująca gra” jest liczona inaczej niż klasyczne gry. Rzeczywiście, znak punktów liczony jest w postaci: „zero”, „1”, „2”, „3”, ... do 7. Pierwsza para, która osiągnie 7 punktów, wygrywa „grę decydującą”, a zatem set, pod warunkiem, że przeciwnik ma dwupunktową lukę (w przeciwnym razie kontynuujemy, dopóki jedna drużyna nie będzie miała o dwa punkty więcej niż druga). Na początku „gru decydującego” gracz, który rozpoczyna zagrywkę, będzie serwował raz, a następnie każdy poda dwa razy, aż do końca tie-breaka.

Aby wygrać mecz, musisz wygrać dwa sety.

Point de Oro

„Punto de Oro” lub złoty punkt po francusku, to system, który usuwa zalety podczas gry i ustanawia decydujący punkt, gdy wynik wynosi 40-40. Oznacza to, że powracająca para wybiera, która strona rozegra punkt. Drużyna, która zdobędzie ten punkt bezpośrednio wygrywa mecz.

Ta metoda została przetestowana we Francji przed usunięciem. Niezwykły fakt, wkrótce po opuszczeniu we Francji, został oficjalnie ogłoszony przez World Padel Tour. Początkowo szeroko dyskutowane, teraz wydaje się, że reguła decydującego punktu jest jednomyślna”.

Poza tym, czy myślisz, że Punto de Oro, który został właśnie przyjęty przez Hiszpańską Federację Padel (EFF), czy niedługo powróci na francuskie tory?

Formaty gier we Francji

Na profesjonalnych torach wszystkie mecze odbywają się w dwóch zwycięskich setach z tie-breakiem „6-6”. Obecnie działające tory profesjonalne (WPT, APT i FIP) również stosują zasadę „Punto de Oro”.