Trener mentalny Jean-Michel Pequery wyjaśnia, dlaczego gracze czasami załamują się psychicznie podczas padla, a przede wszystkim podaje strategie postępu mentalnego, poprawy komunikacji z partnerem i radzenia sobie ze stresem podczas zawodów.
Załamujesz się psychicznie
„Co więc oznacza stwierdzenie: „Załamujesz się psychicznie”? Może musimy się co do tego zgodzić. To nie znaczy tylko, że przegrywasz, bo się załamujesz, łamiesz rakiety lub dlatego, że kończą ci się nerwy.
Ale powodem załamania psychicznego może być również to, że jesteś tak zestresowany, że nie możesz grać, lub jesteś tak sfrustrowany przebiegiem meczu. Załamujesz się psychicznie, bo nie potrafisz opracować strategii, która doprowadzi cię do wygrania meczu, nie masz żadnej strategii. Przegrywasz psychicznie, ponieważ ostatecznie komunikacja z partnerem jest katastrofalna.
I tak naprawdę wszystkie te powody powodują, że przegrywasz mecz, ale nad wszystkimi tymi powodami można popracować i nad wszystkimi można ulepszyć. Niezależnie od poziomu gry, podczas meczu będziesz podlegać wyborom, będziesz narażony na stres, będziesz narażony na komunikację z partnerem, będziesz narażony na frustrację związaną z wynikiem.
Dlatego pomysł jest taki, aby powiedzieć sobie, że w każdym razie od chwili startu w zawodach muszę wiedzieć, jak reagować na te punkty i jak radzić sobie ze stresem:
- że mam z partnerem pomysł na sposób, w jaki się komunikujemy
- że mam pomysł na plany gry, które moglibyśmy wdrożyć, że wiem też, jak zareagować na frustrację związaną z meczem.
Umysł jest ważny
„Dlaczego umysł jest tak ważny w padlu? Ponieważ w porównaniu do innych sportów, padel jest sportem, w którym zdobywamy więcej punktów na błędach przeciwników niż na naszych zwycięskich strzałach. Gracz podobny Federico Chingotto który jest wyjątkowym obrońcą i słynie z kilku niewymuszonych błędów, które popełnia w meczu. Niedawno widziałem statystyki, które mówiły, że popełniał trzy niewymuszone błędy na mecz. Przez resztę czasu musisz zdobyć zwycięski punkt. Czy zdajesz sobie sprawę, jak trudno jest zdobyć 100 zwycięskich punktów na 100 punktów rozegranych przeciwko takiemu graczowi jak on?
Zatem poza postępem technicznym, który należy poczynić, aby osiągnąć lepszy poziom, masz także do dyspozycji cały ten potencjał, potencjał wewnętrznej gry emocji, który w ten czy inny sposób wpłynie na twój poziom z meczu na mecz .
Widzę wielu graczy, którzy mają niesamowite strzały i są super skuteczni. A kiedy mecz się zaczyna, bezpośredni błąd, bezpośredni błąd, bezpośredni błąd. Po co ? Ponieważ emocjonalnie nie są w stanie tego zrobić, ponieważ są zestresowani, ponieważ nie mogą już osiągnąć minimalnego poziomu. A poza tym jest to tym bardziej prawdziwe, gdy schodzimy w rankingach. Kiedy patrzymy na małe kategorie, pierwsze turnieje, być może P25, zdajemy sobie sprawę, że większość punktów, które zdobywamy, to niewymuszone błędy lub większość punktów, które tracimy, to błędy bezpośrednie.
Im wyżej wchodzimy na poziomy, tym bardziej powiedziałbym, że pod wpływem stresu gracze utrzymują minimalny poziom, co wcale nie ma miejsca w przypadku graczy amatorów, którzy oprócz posiadania czasami delikatniejszej techniki najbardziej doświadczeni gracze mają też mniejsze doświadczenie w rywalizacji i być może mniejszą wiedzę o tym, co dzieje się w ich wnętrzu. To połączenie braku rywalizacji, braku technicznej dokładności, a w dodatku stresu i wyborów, jakie trzeba podejmować, często powoduje, że pierwsze mecze nie są łatwe dla graczy amatorów.
Postęp mentalny
„Dobra wiadomość jest taka, że podobnie jak w przypadku twojej techniki, postęp mentalny jest całkowicie możliwy. Dzięki lepszej wiedzy, dzięki narzędziom, procesom, które pozwalają odpowiednio przygotować się do zawodów, można osiągnąć świetne rezultaty. Poza tym, myślę, że dla wielu zawodników, poza wynikami, pozwoliłoby im to czerpać znacznie więcej przyjemności z meczu, mieć znacznie lepsze relacje z partnerem i drużyną w grze, a także reagować na boisku o wiele ciekawszy sposób. Jeśli ktoś zostanie włożony do lodówki, jak mogę na niego zareagować?
Dlatego musisz przygotować się psychicznie na wszystkie te ewentualności. Zrozumiałeś, że padel to bardzo mentalna i bardzo strategiczna gra, w której nie możesz wygrać sam, musisz także wiedzieć, jak odgrywać rolę ze swoim partnerem. Opowiem o tym w kolejnych filmach. Do zobaczenia wkrótce!"
Aby obejrzeć wideo, znajdziesz je poniżej!

Nowy fan padla, fascynuje mnie ten dynamiczny sport, który łączy w sobie strategię i zwinność. W padlu znajduję nową pasję do odkrywania i dzielenia się z Tobą Padel Magazine.