Padel Magazine - Jean-Noël Grinda (JNG), zwycięzca Roland Garros Junior, były francuski numer 2 w tenisie, wspomina swoją podróż po okolicy Padel jako były współprzewodniczący Francuskiej Federacji Padel  (FFP) i wielki fan tego sportu. JNG wybrał Padel Magazine wyjść z rezerwy i odpowiedzieć na różne komentarze. Aby udowodnić wszystkie swoje słowa, JNG w całkowitej przejrzystości chciał wesprzeć swoje zeznanie, publikując Wyrok Trybunału w sprawie FFT - Carity i Korespondencja między FFP i FTT.

Padel Magazine - Czy chciałeś Padel z FFT? I dlaczego trwało to tak długo?

Jean-Noël Grinda (JNG) - Po pierwsze, wbrew temu, co zostało powiedziane, byłem inicjatorem zbliżenia między Padel i Francuskiej Federacji Tenisowej (FFT), gdy tylko stanąłem na czele FFP w 2007 roku. Mamy wiele dokumentów, odbyliśmy kilka spotkań z FFT w Roland Garros z ówczesnym Prezydentem i jego zespołami . Jeśli FFT zintegrował teraz Padeldlatego ambicja dla nas nie jest nowa.

Padel Magazine - Powiedziałeś poza wywiadem, że żałujesz, że niektórzy posuwają się do krytykowania uczciwości i uznania FFP ... 

Jesteśmy federacją od lat 22. Byłem współprzewodniczącym FFP przez lata 7.

Korzystamy z Konwencji podpisanej z Jeu de Paume (zgodnie z ówczesną dyrektywą Dominique BREDIN) i udzielamy dotacji od Ministerstwa Sportu na lata 21.

W 2009 roku Francuska Federacja Tenisowa przyznała nam dotację w wysokości 20.000 XNUMX euro na rozwój Padel w Ile-de-France, pierwszy krok w kierunku ostatecznego połączenia (projekt umowy o partnerstwie FFT / FFP został sporządzony z panem BAUDEM na wniosek Christian BIMES).

Projekt krajowego planu renowacji kilkudziesięciu kortów tenisowych, które są rzadko używane jako korty tenisowe Padel wspomniano nawet o urozmaiceniu oferty tych klubów.

Zorganizowaliśmy mistrzostwa świata w 2000 roku z udziałem 14 krajów, Place du Capitole w Tuluzie, mistrzostwa Europy w AIX en PROVENCE w 2009 roku i uczestniczyliśmy we wszystkich Mistrzostwach Europy i Świata organizowanych przez FIP (w których byliśmy członek)

Czy naprawdę myślisz, że moglibyśmy to wszystko zrobić, gdybyśmy nie mieli odpowiedniego uznania?

Więc tak, kiedy czytam tu lub tam lub kiedy słyszę skandaliczną krytykę FFP, że wykorzystalibyśmy tę sytuację, aby się wzbogacić, i tak dalej, uważam to za śmieszne!

Padel Magazine - Dlaczego przejąłeś kontrolę nad FFP?

FFP znajdowała się pod zarządem komisarycznym z planem kontynuacji spłaty 50382 10 euro długu w ciągu XNUMX lat, długów, które odziedziczyliśmy z przeszłości i zmniejszyliśmy o połowę dzisiaj. Osoby odpowiedzialne w tamtym czasie przyszły do ​​mnie, aby im pomóc. Postawiłem jako jedyny warunek mojego przybycia, że ​​mogę poprowadzić Padel w kierunku FFT, bo uważałem, że to najlepsza gwarancja rozwoju tak bliskiego mi sportu.

Biorąc pod uwagę mój status byłego tenisisty Pucharu Davisa i szczególne relacje z Christianem Bimesem, ówczesnym prezesem FFT, pomyślałem, że mogę się tam dostać w dość krótkim czasie. Komisja FFP zaakceptowała wówczas moją propozycję i dlatego zostałem współprzewodniczącym FFP. To był jedyny powód mojego przybycia do Padel.

Ale w takim razie dlaczego integracja FFT zajęła tak długo Padel ?

Christian Bîmes nie chciał ponownie startować w 2009 roku, kiedy był za natychmiastową integracją Padel. Kiedy Jean Gachassin został nowym prezesem FFT, Padel nie była już pilnym priorytetem FFT. Wyraźnie wyraził to w liście, który wysłał do nas 5 lat temu.

Zostaliśmy wtedy poproszeni przez Ministerstwo o bycie niezależną Federacją. Ale to nie było możliwe. Zbyt skomplikowane, zbyt duże zadłużenie, a potem trzeba było mieć pewną liczbę licencjobiorców, być wystarczająco dojrzałym sportem… A tak nie jest.

A potem w 2013 roku znaleźliśmy się bez dotacji, zapłaciłem z własnej kieszeni kilka tysięcy euro, a także innym członkom Komitetu, aby jak najbardziej opóźnić wygaśnięcie likwidacji. Dlatego bardzo logicznie poprosiliśmy o ogłoszenie upadłości, ponieważ nie mogliśmy już spłacać naszych długów.

Wszystkie te powody spowodowały, że zakończenie tej fuzji zajęło więcej czasu niż oczekiwano. Ale to się stało. Jestem zachwycony i mam nadzieję, że Padel naprawdę wybuchnie. Obserwujemy również bardzo wyraźny rozwój Padel przez rok lub dwa.

Wyjaśniłeś mi, że byłeś rozczarowany Cédricem Carité, a nawet byłeś smutny. Czemu ?

Cédric Carité to dobry zawodnik, grał z moim synem w drużynie Francji i przyjąłem go u siebie. Zaufaliśmy mu i pomogliśmy mu pod każdym względem w rozpoczęciu pracy Padel. FFP uczyniła go swoim jedynym pracownikiem i wyznaczyła DTN. W zamian słono kosztowało FFP (25000 2013 euro opłat prawnych (2014, XNUMX)) za kilka wszczętych przez nią postępowań. Stał się „persona non grata” w wielu francuskich klubach z powodu szokującego zachowania na boisku lub poza nim, które zakończyło się nielegalną akcją przeciwko FFP, za którą został skazany. (Wyrok Trybunału w sprawie FFT - Carity)

Smutny i rozczarowany… Tak!

Zmieńmy temat, jeśli pozwolisz mi opowiedzieć o Twojej historii wokół Padel… Czy zaczyna się wkrótce po Twojej karierze tenisowej?

Żyłem zawsze Padel.

Właściwie znałem Enrique Corcuera, założyciela Padel w latach 70. i założyliśmy kilkanaście prywatnych działek Padel w Acapulco. W tamtym czasie spotykaliśmy się co roku w okresie świątecznym, aby rywalizować w tym, co szumnie nazwano naszymi „mistrzostwami świata”. Było to dość osobliwe, ponieważ nie było klubów, a mecze rozgrywano na różnych kortach w różnych domach prywatnych! Ponadto każdy dom miał inne zasady w zależności od specyfiki dworu. Wymiary nigdy nie były takie same, wysokość siatki, ściany (patrz brak niektórych ścian!) nie były identyczne i każdy gospodarz miał swoją opinię na temat tego, jak należy grać w grę. Zakaz woleja serwisowego lub wybicie piłki poza boisko to tylko niektóre przykłady! Nie trzeba dodawać, że debat było już dużo, ale zawsze w dobrym nastroju.

Na szczęście po sukcesie gra została stopniowo standaryzowana, aby w końcu osiągnąć zasady i wymiary, które znamy dzisiaj.

Od dwóch lat Padel w końcu nabrał niezwykłego rozkwitu. Ludzie, którzy próbują, są pasjonatami Padelzarówno młodych, jak i starych. Miałem operację kolana, a mimo to Padel pozwala mi się dobrze bawić. Gram w to prawie codziennie z żoną i wszystkimi sąsiadami, którzy tam byli. Moja ziemia jest w moim ogrodzie, to wam powiedzieć.

Jaka jest przyszłość Padel dla Was ?

Le Padel ma wspaniałą przyszłość. Dzięki wsparciu FFT, Padel w końcu skorzysta ze wsparcia logistycznego i strukturalnego, na jakie zasługuje, i które umożliwi mu osiągnięcie trwałości. Plik Padel jest sportem idealnym do uzupełnienia oferty w klubach tenisowych. Zobacz, co dzieje się w Hiszpanii, gdzie kluby tenisowe nabrały rozpędu dzięki tworzeniu kortów tenisowych. Padel zróżnicowanie oferty dla klientów. Do tego stopnia, że ​​stał się sportem narodowym.

Mam nadzieję, że wkrótce zobaczę to we Francji, ponieważ jest to po prostu fenomenalny sport.

Franck Binisti - Padel Magazine

Ps: Dziękuję kontrast-photographe.com za zrobienie tych pięknych zdjęć.


Po uzyskaniu dyplomu instruktorskiego padel Federacji Madryckiej padelFranck Binisti tworzy z małą grupą: Padel Magazine. Ta witryna będzie pierwszą witryną internetową padel Francuski. Dzięki czytelnikom Padel Magazine skonfiguruje katalog padel GOTOPADEL. Franck zarządza również rozwojem National Padel Puchar we współpracy z Christophe Lesage i National Tennis Cup.


Cédric Carité, przewodniczący National League of Padel (LNP) chcieli odpowiedzieć na poniższy wywiad z Jean-Noëlem Grindą odpowiadając bezpośrednio w komunikacie prasowym.
Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.