Wywiady z Jérémym Scateną Cartri, jej nowy dostawca sprzętu.

Jego debiut w padel

Cartri: Jak układał się twój związek z padel ?

JErémy Scatena: „Odkryłem padel w 2006 kiedy mój przyjaciel Nallé Grinda synowie Jean-Noela Grindy, byłego zawodnika Pucharu Davisa, zaprosili mnie do gry. Grałem wtedy w tenisa na przyzwoitym poziomie i z dnia na dzień dostałem się padel. Dziękuję Nalle'owi za wszystko, co dla mnie zrobił. To on pozwolił mi się rozwijać i dołączyć do francuskiej drużyny od 2008 roku.” 

Cartri: Co Ci się podobało w padel ?

Jérémy Scatena: „Dwie rzeczy, które od razu pokochałem, to towarzyskość i społeczny aspekt tego sportu, czy to z partnerem, ale także z przeciwnikami po drugiej stronie siatki. W tym sporcie jest bardzo zabawny aspekt, który moim zdaniem nie ma sobie równych”. 

Silny kolec

Cartri: Z jakich wyników jesteś najbardziej dumny?

Jérémy Scatena: „Więc oczywiście jest ich kilka. Na początek powiedziałbym 2 decydujące mecze z drużyną Francji, pierwszy przeciwko Belgii w półfinale mistrzostw Europy, gdzie wygraliśmy 7/6 w trzecim secie. A drugi w ćwierćfinale mistrzostw świata z Urugwajem. Potem myślę, że są moje ostatnie 1 rundy previa na WPT, gdzie za każdym razem mijamy 4 rund, to były wspaniałe chwile emocji.

Cartri: Jaki jest twój najlepszy strzał i który chciałbyś poprawić? ?

Jérémy Scatena: „Moje dwa najlepsze strzały to uderzenie i powrót cuchillo. W strzale, który chciałbym rozwinąć, chodziłoby o poprawę jakości piłki po uderzeniach przeciwnika. Należałoby odnieść sukces w powtórce w nogach, w szczególności bekhendem.”

Cartri: Co to znaczy, że Cartri zdecydował się na ciebie postawić i dlaczego wybrałeś tę markę?

Jérémy Scatena: „Dla mnie ważne było, aby dołączyć do marki, która potrzebuje mnie na boisku i poza nim, aby pomagać w opracowywaniu produktów lub pomagać marce w ekspansji na nowe rynki. Cartri jest jedną z nielicznych marek, która nadal produkuje w Hiszpanii, co pozwala zachować jakość Premium. Z tych powodów wybrałem Cartri i w żadnym wypadku nie ze względu na część ekonomiczną, która była mniej interesująca niż w przypadku innych.”

Cartri: Jakiej rakiety zamierzasz używać w tym roku i dlaczego polecasz ją?

JErémy Scatena: „Wybrałem „Tytan alfa” czyli okrągła rakieta z dość twardą gumą. To pala, który pozwala mi mieć dużo kontroli w fazie krótkiej gry, obrony i przejścia. Jest idealny dla zaawansowanych graczy, którzy dążą do kontrolowania gry”.

Le padel ewoluuje powoli we Francji

Cartri: Jaka jest sytuacja padel w Twoim kraju ?

Jérémy Scatena: „The padel rozwija się powoli we Francji i pozostaje w tyle za swoimi europejskimi sąsiadami, zwłaszcza Szwecją, Portugalią i Włochami. Ewolucja liczby boisk, około 1200, a także liczba graczy, jest stosunkowo stała. 

Cartri: Czy uważasz, że padel, aby promować swój rozwój powinna mieć federację niezależną od federacji tenisowej?

Jérémy Scatena: „To pytanie, które będzie coraz częściej pojawiać się w przyszłości. FFT pozwoliło na padel szybko zyskać rozgłos, ale wykładniczy rozwój tego sportu przeraża liderów tenisa, którzy postrzegają go jako niebezpieczną rywalizację dla tenisa. Być może jest trochę za wcześnie na Federację Padel wystartować, ale nie jest wykluczone, że kiedyś się to stanie.”

Dwa główne cele w 2022

Cartri: Jakie są cele na ten sezon?

Jérémy Scatena : „Z narodzinami nowego obwodu QSI/FIP Będę miał dwa główne cele. Pierwszym jest wzięcie udziału w głównym losowaniu jednego z 10 dużych Fipów. Drugim jest dotarcie do półfinału turnieju APT i znalezienie się w pierwszej trzydziestce. Marzeniem byłoby wejście do pierwszej setki największego toru na świecie.

Cartri: Jaki pseudonim najlepiej cię określa?

Jérémy Scatena : „'El Loco'! Ludzie czasami biorą moją pasję lub wściekłość, aby wygrać, za szaleństwo. Jednocześnie musisz być trochę szalony, aby opuścić swoje miasto, kraj, rodzinę i przyjaciół, aby iść i realizować swoje marzenia.” 

Thomas Jay

Po prawie 15 latach kołysania się w tenisie, stałem się absolutnym fanem jego kuzyna, padel. Od prawie roku gonię za małą żółtą piłeczkę kolejną rakietą, ale z taką samą pasją! Z siedzibą w Lyonie, zamierzam zapoznać Cię lepiej z padel w regionie i na poziomie krajowym.