Jonas Björkman, były szwedzki tenisista, będzie kapitan szwedzkiej selekcji padel. Padel Magazine spotyka się z nim, aby omówić jego nowe stanowisko i ambicje w padel.

Kapitan szwedzkiej drużyny

Franck Binisti: Czy możesz nam powiedzieć, jak doszedłeś do pozycji kapitana drużyny narodowej padel Szwedzki?

Jonas Björkman:„Stało się to z zaskoczenia dwa tygodnie temu. Pięć lat temu uruchomiliśmy naszą sieć klubów padel PDL. Dlatego przez ostatnie pięć lat byłem bardzo zaangażowany w naszą działalność. Zacząłem grać w kilku turniejach i naprawdę dobrze się bawić ”.

„Cztery tygodnie temu otrzymałem telefon z federacji oferujący mi to stanowisko. Głównym powodem jest to, że zapytali 20 najlepszych graczy, a moje nazwisko padło najczęściej. To było dla mnie decydujące i mam nadzieję, że będę mógł wnieść swoje doświadczenie w tenisie ”.

Franck Binisti: Czy masz wyjaśnienie wielkość padel w Szwecji ?

Jonas Björkman :"To niesamowite. Myślę, że to boom podobny do tego, którego doświadczyła wcześniej Hiszpania. Kluczowym czynnikiem była duża liczba szwedzkich podróżników, którzy ją odkryli. Udało nam się wzbudzić ciekawość ludzi, wdrażając padel w Szwecji. Kiedy zaczynasz grać, szybko się rozwijasz i dobrze się bawisz ”.

„W tenisie znacznie trudniej jest nauczyć się grać, podczas gdy w padel, po prostu weź rakietę i baw się dobrze ”.

Franck Binisti: W tenisie byłeś specjalistą od gry podwójnej, co powinno ci pomóc padel, Czyż nie?

Jonas Björkman:"Myślę, że tak. Ponadto byłem bardzo ofensywny gracz w singlach i dużo wspinałem się po sieci. Moja siła w grze pojedynczej pozwoliła mi zostać graczem deblowym, którym się stałem. W padel, dla wolejów i półwolejów było łatwiej. Najtrudniejsze było zadanie niech piłka odbije się od szyby. W tenisie, jeśli piłka przejdzie, punkt jest zakończony. Kiedyś grałem „padel-tennis ”, ale teraz mogę powiedzieć, że gram padel ! "

jonas bjorkmann binisti zoom

35 kluby padel

Franck Binisti: Twoja przygoda w padel rozpoczęła się od Twojej inwestycji. Chcesz dalej inwestować?

Jonas Björkman:"Mamy 35 centrów PDL otwórz teraz. W tym roku otworzymy znacznie więcej, w tym Centrum PDL w Zurychu. Zaczynamy również od Norvège, a centra zostaną otwarte jeszcze w tym roku ”.

Franck Binisti: Czy też inwestujesz w tenisa, czy tylko w padel ?

Jonas Björkman :„Nie zainwestowałem w tenis. Uwielbiam ten sport, jestem komentatorem w Eurosporcie. Moją pasją jest nadal tenis, ale padel pozwala mi zagrać ponownie. Stało się biznesem, ponieważ istnieją wielkie możliwości."

„Chcę przekazać swoje doświadczenie”

Franck Binisti: Czy możemy sobie wyobrazić, że jesteś zawodnikiem drużyny narodowej? padel ?

Jonas Björkman :"Nie sądzę. To niesprawiedliwe, że jestem w drużynie, jestem za stary. Mój poziom jest prawdopodobnie wystarczająco dobry, jeśli się przygotuję. Ale na moim nowym stanowisku wolę przekazać nowemu pokoleniu graczy z padel".

Franck Binisti: Trzy razy zdobyłeś Puchar Davisa. Czy twoim celem jest bycie kapitanem narodowej drużyny tenisowej?

Jonas Björkman "Nie więcej teraz. Po mojej karierze była taka możliwość, ale nigdy mi jej nie zaproponowano. Byłem asystentem kapitana przez rok. Teraz już tego nie szukam, wolę to robić w padel ponieważ to nowy sport. Poza tym jestem teraz bardzo zajęty ”.

„Więcej partnerów, mniej wrogów”

Franck Binisti: Jakie są Twoje cele w szwedzkiej selekcji? 

Jonas Björkman:"W sprawie mistrzostwa EuropyMyślę, że wszystko będzie zależało od tego, czy Hiszpania w nim uczestniczy, czy nie. Jeśli zagrają, naszym celem będzie być między 2 a 4 miejscem. Jeśli chodzi o denara euro, Szwecja zajęła 3. miejsce ”.

"W sprawie Mistrzostwa Świata, chcemy być w top 8".

Franck Binisti: W tym roku prawdopodobnie znów będziemy mieli dwa mistrzostwa Europy. Co myślisz o tej sytuacji? Na które mistrzostwa Europy pojedzie Szwecja?

Jonas Björkman : „Myślę, że to nie jest dobre dla naszego sportu. Jeśli sport ma się rozwijać na arenie międzynarodowej, potrzeba więcej partnerstw między federacjami. To ta sama sytuacja pomiędzyAPT i WPT.  Nie możesz mieć organizacji, które walczą. Musimy znaleźć sposób na wspólną pracę, aby rozwijać padel. Musisz myśleć długoterminowo, a nie krótko. Myślę, że potrzebujemy więcej partnerów i mniej wrogów ”.

„Jako tenisista, Jestem zszokowany tą sytuacją. Szwecja nie pójdzie za dwa euro. Nie wiem jeszcze, do którego pojedziemy, ale federacja wie i przekaże mi to. Prawdopodobnie dowiem się w przyszłym tygodniu ”.

Obejrzyj wywiad wideo poniżej:

Lorenzo Lecci López

Z jego imion możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jej ambicją jest udział w największych imprezach sportowych (igrzyskach olimpijskich i światach). Interesuje go sytuacja padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.