Tymczasem w Hiszpanii: nasila się krytyka trenera Juanjo Gutiérreza
Ataki na Juanjo Gutiérreza, trenera hiszpańskiej drużyny padel, stają się coraz bardziej odczuwalne. W centrum debaty znajduje się jego sposób zarządzania dwoma ostatnimi mistrzostwami świata, zwłaszcza tegorocznymi w Katarze.
Istnieje wiele uwag krytycznych, a my przedstawiamy Państwu główne punkty:
Po co grać na prawej stronie zawodnika, który od 6 miesięcy gra wyłącznie na lewej stronie?
To pytanie zadaje sobie wielu fanów, a nawet dziennikarzy. Wbrew wszelkim oczekiwaniom hiszpański kapitan zaskakuje wyrównaniem Juan Lebrón po prawej stronie obokAle Galan. Jeśli ci dwaj gracze oczywiście znają się bardzo dobrze, a utalentowany i wszechstronny Lebrón potrafi się przystosować, czy Hiszpania naprawdę była zmuszona dokonać takiego wyboru? Decyzja ta wywołała pytania o brak innych opcji strategicznych.
Jednak w przypadku innych, takich jak my, uważaliśmy, że Juanjo dobrze to zrobił. To tylko kwestia czasu, zanim szala przechyli się na korzyść Hiszpanii.
Kontrowersyjna strategia oszukania Argentyny
Wygląda na to, że kapitan celowo przekazał informacje prasie, aby zasiać wątpliwości wśród przeciwnika, Argentyny. Ta strategia mogła zaskoczyć parę Tapia/Chingotto, który nie spodziewał się znalezienia Lebrón/Galán przed nią. Jednak dla części obserwatorów ta manipulacja była zbędna, zwłaszcza że na papierze faworytem była Hiszpania.
Juanjo Gutiérrez przegrywa bitwę taktyczną z Gaby Recą / Rodri Olvide
Tutaj to coś więcej niż krytyka, to obserwacja. Jak na drużynę, która miała dominować, Hiszpania wydawała się zaniepokojona wyborem par przez Argentynę. Argentyński trener, stosując prostsze strategie, potrafił wykorzystać swój status outsidera i pokonać hiszpańską taktykę. Oczywiście Hiszpania mogła zakończyć ten finał a 2-0 bez dochodzenia do trzeciego decydującego meczu, a nie odbylibyśmy tej debaty.
Czy Juanjo Gutiérrez chciałby „okryć się chwałą”?
Część kibiców, rozczarowana porażką, wyraża tę krytykę. Ważne jest jednak uściślenie tego punktu widzenia. Wybór wyrównania Lebrón i Galán nie był tak odważny, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Pamiętajcie, że ta para od dawna dominuje w światowych rankingach, wykazując się wyjątkową współpracą i poziomem gry. Obliczenia Juanjo Gutiérreza nie były zatem aż tak nierealne. Juan Lebrón, jeden z najbardziej utalentowanych, jeśli nie najbardziej utalentowanych swojego pokolenia, ustawiony obok Galána, wydawał się rozsądnym wyborem.
Prawdziwym problemem strategicznym była pozycja pary Lebrón/Galán jako numer 2 przeciwko Chingotto/Tapia. Gdyby ta hiszpańska para była przeciwna Di Nenno/Stupa ou Libaaka/Augsburgeramecz niewątpliwie potoczyłby się zupełnie inaczej.
Tłumaczenie postu autorstwa „El Padel Es Asi”:
Juanjo Gutiérrez, Benito Floro del Padel, alinea a Lebrón en la derecha en la final contra Argentina, przez 6 miesięcy bez rywalizacji w zawodach w tym lado.
— El Pádel Es Así (@elpadelesasi) Listopad 2, 2024
Lebrón jest geniuszem i może dobrze sobie radzić, ale wydaje mi się, że ma obowiązek szanować zawodników, którzy już jeździli, aż do tych z… pic.twitter.com/Pc9kDcwAOR
„Juanjo Gutiérrez, Benito Floro padla, ustawia Lebrona po prawej stronie w finale z Argentyną po sześciu miesiącach bez treningów i gry w tej drużynie.
Lebrón jest geniuszem i potrafi dobrze sobie radzić, ale wydaje mi się, że jest to brak szacunku dla innych graczy typu drive, dla graczy bekhendowych, którzy nie zostali powołani, oraz dla hiszpańskiego padla, który dokonał selekcji i złożył fałszywe oświadczenia wyłącznie w celu oszukania przeciwnika i okrycia się chwałą tą ideą.
Hiszpania nie potrzebuje tego, żeby wygrać. Mam nadzieję, że Hiszpania wygra, a Juanjo odejdzie.”
Tłumaczenie postu „Padel Przerwa":
Nie ma wątpliwości co do strategii Juanjo: tak się nie stało, ale zostało ci to wyjaśnione. Si ganaba era unvisionario, si perdía era el katastrofa. Ta opinia nie ma porównania w wartościach bezwzględnych. Estaría trabajado el Regreso. Arriesgó: no salió, Coki-Coello w cambio fue redondo. Ale to oczywiste, że >>> pic.twitter.com/wKbBsUEA36
— Pádel Break (@Padel_Przerwa) Listopad 2, 2024
„Nie kwestionuję strategii Juanjo: była ryzykowna, a on się na to narażał. Gdyby wygrał, byłby postrzegany jako wizjoner; w przypadku porażki była to katastrofa. Absolutnie nie podzielam tej opinii. Pracowałby nad powrotem. Podjął ryzyko: nie udało się, natomiast duet Coki-Coello, był nienaganny. Ale oczywiste jest, że…
W obu porażkach Hiszpanii brakowało pomysłów, wariacji i rozwiązań, które mogłyby przeciwstawić się doskonałej grze rywalek. Stopniowo upadał, bez możliwości naprawienia sytuacji. To także się przydarzyło Tutaj. Na ławce rezerwowych, jeśli chodzi o strategię, plan gry, zmiany, Gaby-Rodri odniósł miażdżące zwycięstwo.”
Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.