Dzisiaj zajmiemy się tematem, który jest mi szczególnie bliski. Jest to jeden z moich głównych, a nawet MOICH głównych koni hobby dla tych, którzy mnie znają i już widzieli mnie na polu!

Dlaczego się komunikować?

Czy byłeś kiedyś na meczu piłki nożnej, rugby, piłki ręcznej itp., w którym zawodnicy w ogóle ze sobą nie rozmawiają? Myślę, że niemożliwe… to samo dla padel, moim zdaniem nie powinno istnieć.

Le padel to sport zespołowy, w którym grają tylko 2 osoby (kilka parametrów padel czasami ten sport jest też traktowany jako sport indywidualny… do tego zagadnienia wrócimy w innej rubryce). To właśnie ten zbiorowy wymiar należy wziąć pod uwagę, gdy o nim mówimy komunikacja między partnerami podczas meczu.

Komunikacja jest NIEZBĘDNA w tym sporcie. Zbyt często jeszcze moi partnerzy na jeden dzień, podczas meczów towarzyskich, w ogóle nie odzywają się na boisku… zbyt często jeszcze, gdy podchodzę z nimi do tego aspektu gry, odpowiadają mi: „ale to jest bezużyteczne. "; lub „zbyt trudno jest rozmawiać podczas gry”; lub nawet „ale wiesz bardzo dobrze, że idą w górę/zostali na dole”; itp.

Wśród tych, które preferuję, jest słynna „2”! "Ale 2 co?" „No, 2 w necie, mówią mi…” Ach, i nagle jak są na dole, co powiesz? »A jest ten biały… inny? – Ale dlaczego nie powiedziałeś mi, że jest zaawansowany? »Odpowiedź:« no cóż… nie byli razem, więc nie sposób ci powiedzieć ».

Krótko mówiąc, na pewno zobaczysz, o czym mówię, i na pewno już spotkałeś się z takimi sytuacjami (niestety).

Komunikacja pozwoli Twojemu zespołowi uniknąć wielu niewymuszonych błędów lub prezentów dla przeciwników. Pozwoli to również uniknąć obustronnej frustracji i zdenerwowania: chybiasz, bo partner nie powiedział Ci, że przeciwnicy zostali z tyłu, a Ty wkładasz piłkę do tylnej szyby podczas trudnego lobu lub wkładasz piłkę do siatka przy próbie chiquity (piłka w stopach siatkarza)… Twój partner będzie zły, że popełniłeś błąd; będziesz zły i sfrustrowany, ponieważ zagrana piłka była niewłaściwa taktycznie (przeciwnicy z tyłu, gramy w dół, bez ryzyka, odpychając piłkę do tyłu i zabieramy siatkę).

Kiedy się komunikować

Często moi partnerzy nie dają mi żadnych informacji, kiedy muszę zagrać wysoką piłkę lub kiedy wracam na kort (nie tylko na loba). Kiedy robię uwagę, słyszę „ale to nie był lob, więc to nie ma sensu!” ”. Wada ! Od momentu, gdy twoje oczy nie są już przed rywalami, musisz się komunikować. Od tego momentu twój partner staje się twoimi oczami, ponieważ przeciwnicy wykorzystają tę sytuację, aby zmienić swoje rozmieszczenie: jeden z nich być może nieznacznie przesunie się lub rzuci się do siatki, aby cię zaskoczyć.

Dlatego konieczne jest porozmawianie ze swoim partnerem, gdy tylko to on zagra piłkę jako następny, a jego oczy nie będą już zwrócone przed polem.

Uważaj, aby nie zacząć mówić za późno. Jeśli podasz informację w ostatniej chwili (czyli prawie wtedy, gdy twój partner ma uderzyć piłkę), jest już za późno. Na pewno dokona wyboru, a jego mózg nie zdąży przetworzyć informacji… bezpośrednia wina lub prezent w zasięgu wzroku!

Twoja rola bez piłki jest tak samo ważna, jak rola tego, kto uderza piłkę. Musisz więc zacząć mówić, gdy tylko wiesz, że twój partner zagra następną piłkę.

Vo Feaugas P2000 Piramidy FFT 2021

 

 

Jakie rodzaje komunikacji i jak?

W tym miejscu Ty i Twój partner absolutnie musicie znać właściwe słowa, aby było to jasne dla wszystkich. Aby się poznać i dojść do porozumienia, konieczna jest wstępna dyskusja.

Niektórym będzie wygodniej z prawa-lewo, innym z imionami lub przekątnymi, czy wreszcie ze słowami „twoje-moje”.

Bądź ostrożny, nie ma prawdy w użytych słowach. Jedyną idealną komunikacją jest taka, którą Ty i Twój partner zrozumiecie i poczujecie się komfortowo.

Na przykład, jeśli wybierzesz prawo-lewo, zgódź się mówić o tej samej prawej i lewej stronie. Niektórzy mówią po przekątnej, inni słyszą w linii prostej…

Gdy tylko piłka opuści rakietę przeciwnika, musisz zacząć mówić! I ciągle mów. Czemu ? Ponieważ mózg znacznie łatwiej przetwarza ciągłe informacje.

Przykłady: „dół, dół, dół, połowa, filet” lub „dół, dół, twój do polędwicy” itp.

Na wysokim poziomie gracze rozmawiają bez przerwy. Pozwala to w naturalny sposób ogłaszać zmiany w pozycji przeciwników. I w tym momencie można robić jak zawodowcy. Skorzystajmy z tego!

Jakie są możliwe miejsca docelowe, które należy ogłosić, padel ?

Często słyszę o 3 położeniach: dolnym, środkowym i klejonym. U mnie jest 4: dolny, środkowy (lub połówkowy), nić ORAZ klejony.

Rzeczywiście ogłaszanie przeciwnika przy siatce czy klejonej jest dla mnie inne. Siatka to klasyczne miejsce siatkarza. W tym przypadku możemy albo lobować (jeśli sytuacja nam sprzyja, albo grać a chiquita, lub spróbuj słynnego „krokieta” (wolne podanie z jednej strony… nie przesadzaj, trudne do osiągnięcia, a przez to ryzykowne).

 

Klejenie oznacza, że ​​przeciwnik ma pępek na siatce.

Klejony filet Garcia Fouré

 

 

W tym momencie możesz albo mocno go uderzyć (mając nadzieję, że nie będzie w stanie kontrolować piłki przy dużej prędkości) lub, co bardziej prawdopodobne, zagrać lobem. Krokiet lub chiquita są w tej pozycji niemożliwe. Ale jeśli twój partner nie zrobi różnicy, doprowadzi to do złych wyborów taktycznych, a tym samym do utraty punktów, prezentów dla przeciwnika... frustracji i nerwowości dla twojego zespołu. Szkoda.

Krótko mówiąc, myślę, że zrozumiałeś kapitalne znaczenie komunikacji w padel, a zwłaszcza znaczenie inteligentnej komunikacji (przynajmniej mam nadzieję, że zrozumiałeś…).

Nie ma w tym nic naturalnego! Musisz nauczyć się komunikować, zmusić się na początku, aby stało się to automatyczne! Zmuś się do oderwania wzroku od piłki, a także od partnera, gdy to ten ostatni gra następną piłkę.

Jak często mówię, twój partner jest jedynym zawodnikiem na boisku, którego nigdy nie widzisz…

Gotowy ? Bawić się! Mówić !!!

 

¡ Que disfruten!

Line Meites

Line Meites to jeden z najlepszych francuskich graczy padel. To głos twojego życia Padel Magazine. Ale nie tylko prowadzi także kolumnę „Śledztwa szwajcarskiego scyzoryka”. Każdego miesiąca będzie wracać do kontrowersji lub tematu, który jest jej bliski.