Pomysł, że bycie czołowym sportowcem to niebiańskie życie, połączenie pracy z pasją, pobyty w wymarzonych miejscach, luksusowe hotele, łatwe pieniądze i troskliwy personel to stereotyp, który przetrwał.

Nie brakuje świadectw sportowców opisujących piekielny rytm, któremu poddawani są sportowcy, niespokojną sekwencję zawodów, ryzyko kontuzji czy ciągłą presję wyników. Jest to szczególnie widoczne od 2022 r. w dziedzinie padel, zwłaszcza na torze męskim od czasów wojny między r World Padel Tour et Premier Padel wypełnił kalendarz około 34 konkursami, które następują jeden po drugim w demonicznym tempie.

Co gorsza, w 2023 roku WPT zamierza zorganizować aż 27 eventów – teoretycznie obowiązkowych dla graczy kontraktowych. Do tych 27 tygodni należy dodać jeszcze dziesięć dla kategorii 1 turniejów Premier Padel ; a obwód FIP planuje przyspieszyć, z około 25 wydarzeniami w 2024 roku.

Jeśli policzymy mistrzostwa świata i inne mistrzostwa krajowe, to wystarczy do przelania pucharu i postawienia każdego zawodnika na kolana.

Sanyo: „Cierpimy za bardzo”

„Narażamy na szwank naszą karierę sportową”, ostrzegał Sanyo Gutiérrez w listopadzie W ekskluzywny wywiad, którego udzielił Padel Magazine. „Cierpimy za bardzo, a jeśli tak dalej będzie, kariery będą krótsze, a nawet mogą się zdarzyć poważne kontuzje”- ostrzegł 38-letni Argentyńczyk.

Sanyo Tapia zwycięstwo w półfinale WPT Valencia Open
Sanyo Gutiérrez ostrzegł przed cierpieniem, przez które przechodzą gracze

Nawet znacznie młodsi gracze bili na alarm w 2022 roku. W lipcu ubiegłego roku Martin Di Nenno opowiedział nam o swoim zmęczeniu psychicznym : „Staje się to trudne, zwłaszcza gdy przegrywasz wiele ćwierćfinałów. Czasami w poniedziałki niekoniecznie chcę widzieć Paco, on też nie, ale wciąż musimy trenować. Są pary, które lepiej wspierają wysokie tempo turniejów, a my gorzej. Jesteśmy bardzo wrażliwi i przejrzyści i są dni, kiedy nie chcemy być razem”.

Zmęczenie 25-letniego Argentyńczyka potwierdzono naszym kolegom z Olé rozstając się z Paquito Navarro w październiku: „Czułem, że Paco nie ma tej samej energii co czasami i mam nadzieję, że zmiana partnerów da mu ten zastrzyk motywacji”.

Moglibyśmy jeszcze cytować Alvaro Ceperoper, który niedawno opowiedział, jak musiał bezlitośnie łączyć turniej w Meksyku, a następnie kolejny w Egipcie, z ośmioma godzinami lotu samolotem i sześcioma godzinami jazdy samochodem.

Tenis i wyczerpanie psychiczne

Ale gracze z padel nie mają wyłączności, jeśli chodzi o wyczerpanie fizyczne i przegrzanie psychiczne. Nasz narodowy Benoît Paire jest żywą ilustracją zmęczenia, jakie czeka tenisistów. Jego dziwactwa mogą bawić sieci społecznościowe, ale przede wszystkim są raczej niepokojącą oznaką grasującej depresji i jego własnego sposobu na jej uniknięcie.

Australijczyk Nick Kyrgios to kolejny przykład niezwykle utalentowanego gracza, którego surowe nerwy i kruchy umysł utrudniają karierę, za co regularnie otrzymuje grzywny, a nawet wyrok na objęcie opieką psychologiczną.

Wśród pań Japonka Naomi Osaka złamała tabu zdrowia psychicznego w 2021 roku. Były światowy nr 1, który zdobył cztery tytuły w kat Grand Chelem, spadła na 42. miejsce w 2022 roku, zanim zaszła w ciążę i rzuciła tenis w 2023 roku. Kolejna wyczerpana psychicznie Australijka nr 1, Australijka Ashleigh Barty, zakończyła karierę przedwcześnie w marcu ubiegłego roku, mając zaledwie 25 lat.

„Sport wyzwaniem poznawczym”

To właśnie w Australii badania przodują w kwestii zmęczenia psychicznego, donosi a Artykuł z tygodnika Canberra. dr Suzy Russell, naukowiec z Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego w Brisbane (ACU), bada zmęczenie psychiczne i regenerację psychiczną w sporcie wyczynowym. do jego oczu, „Sport jest z natury wyzwaniem poznawczym. Zaangażowanie w media, zobowiązania w pracy, powtarzające się zadania, nadmierna analiza, negocjacje kontraktowe, wpływ podróży i nieznanego środowiska zostały zidentyfikowane jako przyczyny zmęczenia psychicznego.

Jedną z konsekwencji podkreślonych dla tenisistów, ale także tych z padel lub tenis stołowy to zmniejszenie prędkości piłki i wydłużenie czasu reakcji, związane ze zmianami w aktywności mózgu.

Aby temu zaradzić, praca dr Russella ma na celu opracowanie różnych metod treningowych w celu rozwinięcia zwiększonej tolerancji i odporności na zmęczenie psychiczne. Po trenerze, trenerach fizycznych i mentalnych, numery 1 jutra będą musiały uciekać się do neuronauki?

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.