To oficjalne, Międzynarodowa Federacja padel (w imieniu 51 narodowych federacji) oraz Association of Professional Players (w imieniu graczy z padel specjalistów) ogłaszają, że złożyli „historyczna skarga do Komisji Europejskiej” przeciwko WPT / Estrella Damm".

Według naszych źródeł:

Nigdy wcześniej w dziedzinie sportu federacja i zawodnicy nie byli zmuszani do wniesienia takiej skargi do Komisji Europejskiej. 

Skarga dotyczy World Padel Tour (WPT) – i jego większościowy właściciel, firma piwowarska Estrella Damm – na podstawie art. 101 (zapobieganie, ograniczanie i zakłócanie konkurencji) i art. 102 (nadużycie pozycji dominującej) prawa europejskiego, dla zamkniętej „Super Ligi” mieliby nałożony na padel przez ostatnią dekadę.

Nielegalne umowy na wyłączność i groźby

Przyczyny skargi FIP/PPA przeciwko  WPT / Estrella Damm są następujące:

„W sumie WPT / Estrella Damm:

Rozważono sprawę kartelu przeciwko WPT i Estrelli Dman

FIP i PPA zwróciły się do Komisji Europejskiej o podjęcie środków przejściowych – najsilniejszego działania prawnego możliwego w tej sytuacji. Jednocześnie rozważana byłaby sprawa kartelu przeciwko WPT i Estrella Dman.

Obraźliwe oświadczenia FIP i PPA

Luigi Carraro, Prezydent Międzynarodowej Federacji padel (FIP), powiedział:

To działanie prawne Federacji i Związku Zawodowych Zawodników przed Komisją Europejską jest bezprecedensowe.

W najjaśniejszy sposób rzuca to światło na obraźliwe i monopolistyczne działania WPT, powstrzymując graczy przed padel pod jego kontrolą przez wiele lat – obrażając zawodowych sportowców i dławiąc rozwój i ambicje tego sportu.

Fakt, że ta skarga musiała zostać wniesiona w pierwszej kolejności, już sam w sobie jest szokującym oskarżeniem. W nowoczesnym sporcie zawodowym nie ma miejsca na prywatne, zamknięte, komercyjne i nieuregulowane ligi, w których uwięzieni są zawodowi gracze.

Zarząd Stowarzyszenia Zawodowych Graczy (PPA) powiedział:

Fakt, że gracze padel profesjonaliści skierowali tę sprawę do Komisji Europejskiej – po prostu w obronie swojej wolności hazardu padel – mówi dużo.

Przez lata, pod parasolem WPT i oddelegowani przez Federację, zawodowi gracze byli traktowani jako aktywa, a nie sportowcy – wielu z nich ledwo zdołało pokryć swoje koszty.

Komisja Europejska nie powinna być zmuszona interweniować w celu uwolnienia graczy i sportu od padel tej smutnej sytuacji, ale gracze podejmą wszelkie niezbędne środki, aby bronić swoich interesów i budować lepszą przyszłość dla padel.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.