Francuska Federacja Tenisowa, zmobilizowana do wspierania Ukrainy i ukraińskich tenisistów, uruchamia „Francuski tenis dla Ukrainy i pokoju”. Ten program solidarnościowy, którego ambasadorem będzie Nicolas Mahut, zmobilizuje całą francuską rodzinę tenisową, będzie długofalowy i uzupełni inicjatywę, która powstaje równolegle na szczeblu międzynarodowych władz tenisowych. 

Głęboko solidaryzując się z masowo maltretowaną ludnością ukraińską, zmuszoną do opuszczenia swojego kraju, siedem międzynarodowych organizacji tenisowych (4 turnieje wielkoszlemowe, ATP, WTA i ITF) zdecydowało się zjednoczyć, aby zorganizować wysiłek solidarnościowy, który wkrótce zostanie ogłoszony. Pełną rolę odegra w nim turniej Roland Garros.

Aby uzupełnić tę inicjatywę na skalę krajową i zaangażować całą francuską rodzinę tenisową w braterskie wsparcie dla Ukrainy i ukraińskich tenisistów obecnych we Francji, Francuska Federacja Tenisowa (FFT) postanowiła zorganizować program solidarności ochrzcił „francuski tenis dla Ukrainy i pokoju” (TFUP), który opiera się na pierwsze dwie akcje :

  • Apel do hojności całej francuskiej rodziny tenisowej na rzecz ludności ukraińskiej, we współpracy z UNICEF:

Wezwanie do darowizn na rzecz wsparcia ukraińskich dzieci, młodzieży i rodzin przez UNICEF ogłosi Francuska Federacja Tenisowa z jej 18 ligami regionalnymi, 95 komitetami departamentów, 7340 klubami, 100 000 wolontariuszy i milionem licencjobiorców jak również wszystkie inne elementy rodziny tenisowej (byli zawodnicy francuskich drużyn, partnerzy France Tennis Club, nauczyciele, organizatorzy turniejów, prywatne akademie, nielicencjonowani praktycy itp.).

Sama FFT będzie wpłacać bezpośrednio do tego funduszu, co można znaleźć na specjalnej stronie na stronie internetowej UNICEF France, która zostanie aktywowana w ten poniedziałek i będzie pokazywać w czasie rzeczywistym zebrane fundusze i liczbę zmobilizowanych darczyńców.

Udział każdego może skutkować zarówno bezpośrednią darowizną na stronie, jak i zbiórką pieniędzy przekazanych UNICEF-owi po zorganizowaniu w klubie wyzwania, meczu, towarzyskiego współzawodnictwa o pokój itp.

Wybierając UNICEF, FFT potwierdza swoje przywiązanie do zachowania ciągłości edukacyjnej najmłodszych oraz do trwałej promocji pokoju i wartości wspólnego życia.

  • Oferta gościnności zapewniająca ciągłość treningu sportowego i ułatwiająca zakwaterowanie ukraińskim zawodnikom i trenerom

FFT podjęło się identyfikacji i zapewnienia swoich możliwości zakwaterowania i szkolenia w swoim Narodowym Centrum Szkoleniowym (Paryż) oraz w ośrodkach wszystkich swoich lig regionalnych, aby zaoferować graczom i ukraińskim trenerom tenisowym obecnym na francuskiej ziemi rozwiązanie szkoleniowe oraz, jako o ile to możliwe, zakwaterowanie. W proces ten zaangażowane są również akademie prywatne.

Ogólnie rzecz biorąc, w ramach tego programu TFUP i połączenia sił z międzynarodowymi organizacjami tenisowymi, FFT mobilizuje pierwszy poziom wsparcia 150 000 euro z pragnieniem zainicjowania kolektywnej dynamiki solidarności z całym francuskim tenisem.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.