Usługa ou gra ustawienia au padel nie jest czymś do zignorowania. A dobra technika podstawowe i dostosowana taktyka czy zaczniesz punkt z pewnym? korzyść.

Pierwszą rzeczą, kiedy chcesz skupić się na służbie, jest technika. Rozmawialiśmy o tym w poprzednich artykułach, znajdziesz kilka samouczków online, ale tak naprawdę ważne jest, aby mieć bezpieczeństwo, aby uniknąć pomyłki z pierwszą piłką, a przede wszystkim nie popełnić tego drugą.

Taktycznie

Należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: czy służę, aby osiągnąć siatkę i moja własna pozycja, prawa czy lewa (australijska), czy też służę, aby dotrzeć do siatki w pozycji, która zmienia się w każdym punkcie czasowym. Taktycznie nie będziesz mógł służyć w ten sam sposób. Austriak jest obecnie z pewnością najczęściej używaną przez graczy pozycją, ale jest też najbardziej skomplikowana. Raz na 2 będziesz musiał pomyśleć o zmodyfikowaniu swojego podania, aby dotrzeć do siatki, w przeciwnym razie spasujesz wraz z powrotem przeciwników.
W przypadku „normalnego” pozycjonowania tego ograniczenia nie należy brać pod uwagę.

australijski

Oto jesteśmy. Grasz w stylu australijskim i musisz osiągnąć na przykład prawą pozycję przy siatce po serwisie lewy-prawy. Jeśli przeciwnik uderzy piłkę bezpośrednio forhendem lub bekhendem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz przytłoczony i pod presją podczas powrotu. Co robić ?

Pierwszą rzeczą do zrobienia byłoby sprawienie, aby piłka jak najdłużej przebywała na boisku przeciwnika, co pozwoli ci dosięgnąć siatki. W związku z tym konieczne będzie zróżnicowanie trzech parametrów: odbicia na szkle, głębokości tego ostatniego, a przede wszystkim krzywizny i prędkości piłki.
Uwaga: staraj się serwować z tej strony pierwszą piłką, nawet bardzo, bardzo wolno. Presja i psychologiczna waga powracającego nie będą takie same jak podczas drugiej usługi.

Serwis Jerome Inzerillo FIP Gold Perpignan

W przypadku wszystkich innych usług

Pomysł będzie taki, aby poszukać usługi, która najbardziej przeszkadza Twoim przeciwnikom. Jeśli masz tylko jeden rodzaj usługi, zadanie będzie skomplikowane. Tak więc, od początku meczu, testuj, szukaj zagrywek, które pozwolą Ci dotrzeć do siatki bez zbytniego zmartwienia i bez presji. Jak tylko go znajdziesz, zachowaj go i kontynuuj tak, aż przeciwnik znajdzie rozwiązanie; po co zmieniać metodę, jeśli działa...

Wtedy nie wahaj się od czasu do czasu, aby zmienić swój styl obsługi. Na przykład byłeś za 0-40, wracasz do 30-40. W tym momencie możesz spróbować usługi, która nie została wykonana do tego czasu. Ta zmiana plus presja wyniku może spowodować, że powracający zda sobie sprawę z błędu za „wolny” punkt.
Inna sytuacja, ale tym razem, kiedy masz przewagę. 40-0 lub 40-15, szukasz ultra-potężnego serwisu lub drop-shota. Działa o tyle lepiej, nie działa, nie jest bardzo poważny.

Kluczem jest wariacja

Posiadanie szerokiej gamy usług w bagażu pozwoli Ci dostosować się do wszystkich stylów graczy. Pamiętaj, że twoim celem nie jest zdobycie punktu tym serwem, ale osiągnięcie ofensywnej pozycji przy siatce. A jeśli podczas powrotu zagrasz lobem, być może taktyką będzie wolniejsze podchodzenie w górę, aby zagrać bandeja ofensywa lub wysoka salwa, która następnie pozwoli ci ruszyć do przodu. Pomyśl o tych wszystkich możliwych opcjach, które pojawią się podczas meczów, które sprawią, że będziesz mieć doświadczenie i sprawią, że będziesz wolny od wszystkich typów graczy.

Porozmawiaj z partnerem

To będzie ostatnia część taktyczna. Przed każdą usługą poświęć trochę czasu na rozmowę ze swoim partnerem. Choćby po to, by Cię zmotywować, a dokładniej, by poinformować o rodzaju usługi, która ma nadejść. Twój partner może mieć nawet inne pomysły taktyczne. Krótko mówiąc, ważne będzie wzajemne informowanie się, aby być gotowym do woleja i nie dać się zaskoczyć powrotowi.

Na przykład wyobraź sobie, że cały mecz serwowałeś powoli i nagle decydujesz się przyspieszyć. Jeśli nie ostrzegłeś swojego partnera, a powracający gra na niego, może być zaskoczony szybkością i nie trafić dobrej woleja. Z drugiej strony, jeśli zostanie ostrzeżony, będzie już gotowy i może w razie potrzeby przykleić się do siatki, aby wybić piłkę o 4.

Taktyka jest ważna

Posiadanie odpowiedniej techniki zwiększa twój zasięg strzałów. Ale taktyka pozwoli Ci dostosować się do każdej sytuacji parami, aby rozpocząć punkt z pozycji ofensywnej. Zmieniaj, analizuj, dostosowuj. Chodźmy! 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.