Padel Magazine - W padel, zarówno w ataku, jak iw obronie, ważne jest, aby wiedzieć, jak grać ze ścianami. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania zamieszczone na naszych forach (na forum serwisu lub na naszej stronie na Facebooku).

Damy ci wskazówki, jak i kiedy oddzielić się od ściany lub obrócić ją na sobie, aby ponownie wprowadzić piłkę do gry.

- Jeśli otrzymasz piłkę o niskiej prędkości, podskakującą na obu ścianach, a gdy piłka ma mały kąt lub przylega mniej więcej do ściany bocznej, oddziel się od ściany, aby grać bez obracania się samemu.

- Jeśli jednak otrzymasz szybką piłkę, która bardzo się odbija, użyj ruchu obrotowego. Jest to bardziej skomplikowane niż przesunięcie boczne, które wymaga koordynacji i dobrego odczytu piłki, ale zaletą jest to, że będziesz ustawiony na następnym strzale.

- Drugie pytanie, które pojawia się dla graczy na określonym poziomie, brzmi: „Jeśli nie potrafię odczytać piłki i nie wiem, czy piłka przylgnie do ścianki bocznej lub sprężyny pod otwartym kątem (S” otwórz się lub zamknij za róg), co mam zrobić po odbiciu od dolnej ściany? ”

W tej sytuacji kluczem jest początkowe umieszczenie: Rzeczywiście, w pozycji obronnej lepiej jest znajdować się nieco za linią bazową w odległości około 1 do 2 metrów ściany bocznej.

Wtedy lepiej będzie nie odchylać się zbytnio od ścianki bocznej i być gotowym do szybkiego obrotu w przypadku, gdyby piłka w końcu miała otwarty kąt (Piłka kierująca się w kierunku środka boiska).

[podkreślenie] POZYCJA: PODSTAWA OBRONY [/ wyróżnienie]

Wcześniej widzieliśmy, że musimy opanować pozycjonowanie. Utalentowana i źle umieszczona osoba techniczna zawsze będzie mniej skuteczna niż osoba, której moja technika będzie dobrze przygotowana.

Ta pozycja obrony pozwala lepiej przewidywać kierunek piłki.

Podstawowa pozycja obrony znajduje się między linią serwisową a dolną ścianą. W tej pozycji możesz łatwiej się rozciągać, aby piłki przylegały do ​​ściany bocznej lub dolnej.

Jednak profesjonalni gracze ćwiczą agresywną obronę. Ich pozycja jest czasem bardziej zaawansowana. Ta pozycja znajduje się między linią bazową (linią serwisową) a pozycją nieco przed tą linią. Oczywiście musisz być w stanie przewidzieć efekt piłki, a tym samym jej kierunek.

Efekty piłek są takie, że musisz przeczytać grę przeciwnika, aby przewidzieć efekty tej piłki.

Specjaliści używają tej agresywnej obrony, aby ułatwić sobie powrót do sieci, ponieważ oczywiście punkty wygrywają sieć, a nie na odwrót.

[highlight] CZYTAJ PIŁKĘ [/ highlight]

Aby odczytać piłkę, a tym samym przewidzieć odbicie piłki na ścianach (bok i dół), należy wziąć pod uwagę elementy 3: kąt, prędkość i efekt piłki.
Pierwsze dwa elementy to te, które są najszybciej przyswajane przez praktykę.

- Jeśli jest to skok poprzeczny, będzie on przynajmniej przewidywał kurs w kierunku ścianki bocznej, a zatem nie będzie zbytnio przywiązywał się do bólu związanego z przebywaniem na drodze do piłki.

- Przeciwnie, jeśli piłka ma mały kąt lub zmierza w kierunku środka pola, prawdopodobnie konieczne będzie przewidywanie, że piłka odbije się od ściany dna.
Ale uwaga, efekty piłek mogą oszukać gracza i całkowicie zakwestionować jego trajektorię. Czy piłka ma efekt uboczny, krój, rotację górną lub płaską? Czy gracz jest leworęczny czy praworęczny? Analiza działania piłek jest znacznie bardziej skomplikowana, a prawidłowe przewidzenie tych efektów zajmie z pewnością wiele godzin treningu ...

[highlight] Technika rotacji [/ highlight]

Musisz być w stanie tańczyć z piłką, aby wykonać dobry obrót piłki. Dokładniej, jeden obraca się z piłką. Piłka musi zawsze znajdować się w wizjerze gracza. Jeśli piłka straci wzrok, nie można niczego przewidzieć i odpowiednio się ustawić.

Najczęstszym błędem jest wykonanie tylko prostego skrętu na sobie, z pominięciem przesunięcia bocznego, które z pewnością osiągnie optymalną pozycję podczas uderzenia piłki.

Podczas rotacji idziemy za piłką. Gracz wraca do przeciwników. Będzie musiał zrobić małe kroki w celu dostosowania. Pod koniec tej rotacji unikaj jak największej gry w piłkę za sobą. Pod koniec ruchu okrężnego piłka musi znajdować się jak najwięcej przed sobą, aby osiągnąć jak najbardziej agresywną obronę i ostatecznie zmienić kurs punktu.

Częsty błąd: odtwórz piłkę z powrotem do przeciwników. Tej pozycji należy unikać, ponieważ nawet jeśli uda ci się zwrócić piłkę, istnieje duża szansa, że ​​po strzale stracisz punkt. Grając w ten sposób, nie otwierasz możliwości zdobycia punktu.

Na powyższym filmie Miguel Lamperti wyjaśnia na zdjęciach, jak grać po odbiciu na bocznej ścianie.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.