Laure moreau, Przewodniczący Komisji Komunikacji z Komitet Tenisowy Yvelines, zaakceptował prośbę Lorenzo Lecci Lopez o wywiad na ten temat: padel.

Dzięki swemu doświadczonemu oku i dużemu doświadczeniu w komunikacji Laure Moreau przedstawia nam swoją opinię na temat rozwoju tego sportu we Francji oraz polityki prowadzonej przez FFT.

Padel może się rozwijać

Rozwój Padela jest już jedną z osi rozwoju FFT

Padel jest komplementarną ofertą dla tenisa: przyciągamy nowych licencjobiorców dzięki nowej zabawnej i przyjaznej praktyce. Kluby muszą opracować nowy model biznesowy, nowe oferty, a padel to prawdziwa szansa rozwoju…

Obawialiśmy się, że tenis straci graczy na korzyść złotego padla. Z perspektywy czasu odsetek ten jest minimalny.

Pójdę nawet dalej: myślę, że padel pozwala graczom pozostać pod foldem FFT i ograniczyć spadek liczby licencjonowanych tenisistów. Jeśli na papierze nadal trudno jest zrozumieć to zjawisko, obserwujemy ten trend bardzo wyraźnie; jednocześnie przyciągamy padla „nowymi” czasami początkującymi, ale wielką zaletą padla jest to, że każdy znajduje swoje konto bez względu na jego poziom. Co więcej, w Yvelines, podobnie jak w Ile-de-France, wiele klubów tenisowych nie myli się: wyposażają się w korty do padla, a ich rozwój tylko się powiększa!

Tenis i padel: kompatybilne i wiele więcej!

Nie mamy tej samej historii gry w padla z Hiszpanią… Empirycznie ludzie, którzy od dawna grają w tenisa, bawią się w Padelu, a nawet rywalizują.

Ale oczywiście niekoniecznie znajdziesz to, co czujesz w tenisie, gdy grasz na przykład w singlu.

Dla mnie są to 2 różne, ale uzupełniające się sporty, choćby dlatego, że padel jest bardziej dostępny dla początkujących. Nie spotkałem jeszcze kogoś, kto grał w padla i nie bawił się dobrze!

Po wypróbowaniu padla powiedziałbym nawet, że możemy znaleźć pewną komplementarność głównie na poziomie salwy!

Te dwa sporty uzupełniają się i coraz więcej klubów tenisowych stawia na padel, aby znaleźć atrakcyjność.

Słyszę, że gracze i kluby czasem mówią o rozwoju francuskiej federacji Padel. Szczerze mówiąc, nie widzę tego w ten sposób. FFT posiada wiedzę specjalistyczną, która może pomóc w rozwoju praktyki Padel, unikając pewnych błędów z przeszłości…

Rosnące kluby Padel

Konkurencja wzrośnie, tak jak wiele klubów stowarzyszonych z FFT projekty Padel i interkluby Padel są teraz rzeczywistością w kilku działach, szczególnie w naszym.

Być może powinniśmy pomyśleć o większej konsekwencji w rozwoju padla na naszym terytorium. Ale wcale nie jest takie proste. Dziś wiele klubów tenisowych chce padla. Obserwujemy, że popyt ten rośnie coraz bardziej.

Prawdziwa praca FFT na wcześniejszych etapach prac nad tą strategią rozwoju padel we Francji. Yvelines są również związane z nieodłącznymi refleksjami strategicznymi, w szczególności poprzez Catherine Lefebvre, Prezydent US Pecq Tennis, który stoi na czele Komisji Padel ligi IDF.

FFT polega na atrakcyjności tego nowego sportu w celu zwiększenia swoich klubów. I myślę, że FFT ma prawo cieszyć się tym nowym sportem. Moim zdaniem jest to korzystne dla obu stron.

Padel potrzebuje tenisa, aby przyspieszyć jego rozwój. Tenis musi skorzystać z fali padla, aby odkryć się na nowo.

Profesjonalny padel: jeszcze nie prezentacja

Nie sądzę, że profesjonalny lub elitarny padel jest na razie wizytówką. Jest to z pewnością dodatkowa wizytówka, ale nasza inwestycja musi być dokonywana głównie na poziomie oddolnym, to znaczy rekreacyjnym. Unikajmy błędów z przeszłości.

Nie próbuj brązować naszego herbu za wszelką cenę, gdy jest wszystko do zrobienia. Na wszystko jest czas. Ale nie wahaj się od naszej przyjemności i dumy, ponieważ Yvelines wciąż mają elitarnych graczy Padel z Benjaminem Tisonem i Adrienem Maigretem, byłymi tenisistami!

Padel pozostaje wschodzącym sportem, w którym jest wszystko do zrobienia, a także jest bardzo motywujący! Musimy nalegać na dostęp do praktyki tego nowego sportu dla wszystkich.

FFT ma strategię rozwoju

Musimy rozwijać Padel w parze z federacją tenisową.

FFT uczyniło ją strategiczną osią rozwoju i ma teraz wiedzę specjalistyczną w tej dziedzinie. W końcu trzeba mu pomóc w lepszej organizacji, lepszej optymalizacji inwestycji finansowych. Dziś moim zdaniem zbyt duży nacisk położono na część konkursową.

Jedną z misji FFT jest wspieranie stowarzyszonych klubów i tak właśnie działa! I staramy się pomóc im w strategiach FFT, ligi i komitetu departamentalnego.

Konkurencja jest ważna, ale ...

Oczywiście konkurencja jest ważna, ale czy inwestycja nie jest nieproporcjonalna w porównaniu do pomocy w opracowaniu padla do spędzania czasu wolnego, promując ten sport, aby był znany jak największej liczbie osób?

Mówimy o 500.000 XNUMX euro w ciągu roku na mniej niż dziesięć etapów FFT PADEL TOUR. Obwód ma tę zaletę, że istnieje. Ale nawet jeśli Federacja może sobie na to pozwolić, możemy sobie wyobrazić, że skoncentrowanie tego budżetu na samej promocji tego sportu mogłoby być bardziej skuteczne…

Jak powiedziałem wcześniej, FFT stawia na padel i jest to bardzo dobra rzecz. Ale inwestowanie tyle w elitę francuskiego padla, a nawet jeśli rozumiem, że posiadanie prawdziwej sportowej wizytówki jest niezbędne do rozwoju, czy to nie jest zbyt drogie do zapłacenia?

Musimy zdemokratyzować ten sport i dlatego musimy uczynić go bardziej widocznym poprzez boisko do padla w „centrach miast”. I FFT ciężko nad tym pracuje, ja jako prezes klubu pracuję nad tym! Może inwestuj w osobowości, które przyciągają ludzi. Nawet w tenisie nie jest to takie oczywiste.

Myślę, że doświadczenie tenisa można wykorzystać do padla. Wykorzystajmy więc!

Lorenzo Lecci López

Po jego nazwach możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielbicielem pasji do sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jego ambicją jest relacjonowanie największych wydarzeń sportowych (igrzysk olimpijskich i światów). Jest zainteresowany sytuacją Padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.